Ekologia: wiemy, że trzeba...

Każdy wie, że energię należy oszczędzać, ale na razie prawie nikt o to nie dba - taki jest wniosek z ankiety przeprowadzonej wśród polskich przedsiębiorców.

Każdy wie, że energię należy oszczędzać, ale na razie prawie nikt o to nie dba - taki jest wniosek z ankiety przeprowadzonej wśród polskich przedsiębiorców.

80%

firm uważa, że poziom energooszczędności powinien być parametrem branym pod uwagę przy zakupie sprzętu, choć postępuje tak tylko 5%.

Aż 92% polskich przedsiębiorców uważa, że wykorzystanie energooszczędnych urządzeń IT umożliwia uzyskanie oszczędności finansowych, a 80% uważa, że poziom energooszczędności powinien być parametrem branym pod uwagę przy zakupie sprzętu. Ale jednocześnie tylko w 5% firm w specyfikacjach przetargowych umieszcza wymagania dotyczące zużycia energii, aż 42% w ogóle nie bierze pod uwagę tego parametru, a 41% uwzględnia go tylko sporadycznie. Takie są niektóre wyniki ankiety D-Link Technology Trend przeprowadzonej na zlecenie D-Link Polska przez IDG Poland, wydawcę m.in. tygodnika Computerworld. Badanie objęło 228 polskich firm zatrudniających od 50 do 250 pracowników.

Infrastruktura w cieniu drukarek i pecetów

Ekologia: wiemy, że trzeba...

Czy energooszczędność powinna być brana pod uwagę przy zakupie sprzętu IT?

Poziom świadomości, że zużycie energii jest ważnym problemem ekologicznym jest więc wysoki, ale znajduje to bardzo słabe odzwierciedlenie w praktyce biznesowej. Pod tym względem polscy przedsiębiorcy reagują na ekologię podobnie, jak ich koledzy w krajach zachodnich. Oszczędność energii wciąż jest czynnikiem słabo uwzględnianym w kalkulacjach biznesowych.

Ekologia: wiemy, że trzeba...

Czy parametry zużycia energii są elementem specyfikacji przetargowych na sprzęt IT?

Ciekawe wnioski można wyciągnąć z wyników badania opinii jakie elementy infrastruktury IT mogą przynieść największe oszczędności (wykres słupkowy obok). Dominują tu drukarki, skanery, serwery i komputery PC, natomiast systemy pamięci masowej i sprzęt sieciowy są na końcu. Wydaje się, że opinie takie są odzwierciedleniem kalkulacji biznesowych. Wymiana pamięci lub sprzętu sieciowego to inwestycja trudna i często kosztowna. Oprócz tego są to "ukryte" elementy infrastruktury IT, nie tak widoczne, jak drukarka lub komputer PC. W ślad za tym idzie przekonanie, że nie warto ich modernizować, a na pewno nie w pierwszej kolejności.

Tymczasem pamięci masowe i urządzenia sieciowe to z reguły elementy infrastruktury pracujące bez przerwy i dlatego nie warto lekceważyć potencjalnych oszczędności, które może przynieść ich optymalizacja.

Ile energii zużywa IT

Ekologia: wiemy, że trzeba...

W przypadku jakich elementów infrastruktury IT można uzyskać największe oszczędności energii?

Jedno z pytań ankiety dotyczyło poboru energii przez sprzęt komputerowy zainstalowany w firmie w porównaniu do jej całkowitego zużycia w przedsiębiorstwie. Z opinii ankietowanych wynika, że systemy IT wykorzystują jej średnio 36,3%. Choć opinie te nie są miernikiem obiektywnym, ale nawet jeśli margines błędu uznać za duży, to trudno nie przyznać, że system IT jest elementem istotnie wpływającym na operacyjne koszty związane z energią wykorzystywaną do utrzymania działalności przeciętnej firmy.

Ponieważ trudno wątpić, że ceny energii będą systematycznie rosły w dającej się przewidzieć przyszłości, więc ograniczenie jej zużycia jest niewątpliwie ważnym elementem długofalowej polityki biznesowej i warto o tym pamiętać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200