Storage na bank

Wiadomo, że wdrożenie nowoczesnego systemu do wykonywania kopii bezpieczeństwa to skomplikowany projekt. Jak to wygląda w praktyce, pokazuje przykład inwestycji zrealizowanej w BZ WBK.

Wiadomo, że wdrożenie nowoczesnego systemu do wykonywania kopii bezpieczeństwa to skomplikowany projekt. Jak to wygląda w praktyce, pokazuje przykład inwestycji zrealizowanej w BZ WBK.

Rozwiązania do składowania danych i wykonywania kopii bezpieczeństwa muszą łączyć wszystkie elementy w jeden spójny, bezpieczny i scentralizowany system. Oprócz tego musi być on skalowalny, aby umożliwić rozbudowę wraz z rozwojem infrastruktury. Powinien także umożliwiać adaptację i integrację większości już wcześniej zakupionego i zainstalowanego sprzętu. Zadanie przygotowania projektu i realizacji takich właśnie założeń postawił dostawcom i integratorom Bank Zachodni WBK. Wdrożenie w tym banku można uznać za przykład projektu wykorzystującego wszystkie istotne zasady planowania korporacyjnego systemu. Takie - w sumie ogólne i oczywiste wymagania - mogłaby bowiem postawić wykonawcom projektu prawie każda firma.

System w dużej skali

Najpoważniejszym wyzwaniem była złożoność systemu. Gdy centralizowane wykonywanie kopii bezpieczeństwa ma bowiem objąć wiele maszyn o różnych systemach operacyjnych, zaś całość musi być łatwo zarządzana, integratorzy mają twardy orzech do zgryzienia. Problemem jest nie tyle ilość danych, co odpowiednie zorganizowanie ich składowania, kopiowania i archiwizacji.

Jako podstawowy element systemu pamięci masowej w BZ WBK zastosowano wydajne macierze Sun StorageTek 9990V oferujące duże możliwości rozbudowy i gwarantujące wysoki poziom bezpieczeństwa danych. W systemie zainstalowano dwie takie macierze z opcją zdalnej replikacji oraz wirtualizacji zewnętrznej przestrzeni dyskowej. Podstawą tej decyzji były wyniki tego sprzętu w testach wydajności przeprowadzonych wcześniej w banku. Dlatego też zostały one wdrożone jako główny element centrum danych obsługującego wiele systemów funkcjonujących w Banku Zachodnim WBK.

Wdrożenie w BZ WBK, oprócz pamięci Sun StorageTek 9990V, objęło również platformę serwerową zawierającą kilkadziesiąt wieloprocesorowych serwerów Sun Blade 8000 wyposażonych w cztery dwurdzeniowe procesory AMD Opteron i 32 GB RAM każdy oraz dwie dodatkowe macierze Sun StorageTek 6540. System do backupu obsługuje wykorzystywane w banku systemy klasy Enterprise: Solaris, AIX, Linux i Windows wraz z działającymi na tych platformach bazami.

Do składowania danych użyto największej dostępnej na rynku biblioteki taśmowej Sun StorageTek L8500 w konfiguracji z ośmioma niezależnymi robotami oraz napędami LTO4 i Sun StorageTek T10000. Biblioteka podzielona została na partycje za pomocą oprogramowania Sun ACSLS i w ten sposób umożliwiono backup wielu systemów na jeden zasób taśmowy. Przy obsłudze systemów kopii bezpieczeństwa pracuje kilkanaście serwerów. Są to w większości wieloprocesorowe serwery z procesorami AMD Opteron i Sun SPARC, pracujące pod kontrolą systemów Solaris 10 lub Microsoft Windows 2003 Server. Maszyny te pełnią rolę serwerów obsługujących backup, serwerów pomocniczych oraz klastrów ACSLS.

O skali wdrożenia i złożoności systemu świadczy także fakt, że obsługuje on kilkaset zadań backupowych dziennie. Rozwiązanie to bardzo dobrze się sprawdziło i dlatego zostało powielone w dwóch niezależnych lokalizacjach.

Najpierw na dysk, później na taśmę

Bezpośrednie kopiowanie danych na taśmę w tak złożonym środowisku nie byłoby korzystne. Zdecydowano się zatem na użycie szybkich, ale względnie tanich macierzy Sun StorageTek 6540. Zostały one wykorzystane jako wieloterabajtowe bufory backupu dla systemów otwartych oraz szybka przestrzeń do składowania danych. Rozwiązanie to na tyle dobrze sprawdziło się w praktyce, że w krótkim czasie zdecydowano się na jego rozbudowę przez istotne zwiększenie liczby zainstalowanych kontrolerów i przestrzeni dyskowej.

Składowanie danych w buforze dyskowym bardzo przyspiesza pracę systemu backupowego i ułatwia organizację kopii bezpieczeństwa. Doceniają to administratorzy systemów pamięci masowych, zwłaszcza że dzięki zaawansowanym funkcjom raportowania, informacje o pracy systemu są łatwo dostępne. Komunikacja odbywa się za pomocą sieci SAN z użyciem korporacyjnych, wieloportowych przełączników Fibre Channel firmy Brocade z serii 48000 i 4900. Jedną z najważniejszych zalet takiej konfiguracji jest dobra skalowalność.

W środowisku tym pracuje Symantec Veritas NetBackup zainstalowany na kilku serwerach i współpracujący z oprogramowaniem Symantec PureDisk, Enterprise Vault oraz NetBackup Reporter. Ostatnio została wdrożona aktualizacja do jego wersji 6.5.

Dobra organizacja to ważny element projektu

W instytucjach finansowo-bankowych wdrożenie tak dużych systemów stawia specjalne wymagania. Na przykład większość prac może być prowadzona tylko nocą lub w weekendy. Uwzględniając te zasady, realizująca projekt firma Advatech musiała przeprowadzić optymalizację planów wdrożenia i przedstawić metody ograniczenia ryzyka potencjalnych zagrożeń dla bieżącego funkcjonowania krytycznych aplikacji.

Oprócz szczegółowego dopracowania harmonogramu i przygotowań technicznych trzeba było pokonać wiele innych przeszkód, także natury logistycznej. Samo dostarczenie i instalacja biblioteki taśmowej o tak dużych gabarytach jak Sun L8500 było wyzwaniem. Została ona dostarczona w modułach i montowana u klienta. Ze względu na wagę urządzenia, trzeba było wzmocnić podłogę teletechniczną oraz wykonać inne prace, jeszcze przed rozpoczęciem instalacji urządzeń.

Podejście do realizacji budowy systemu backupu
Przykładem innej koncepcji może być wdrożenie systemu backupu w Urzędzie Patentowym wykonane przez Unizeto. W instytucji tej zbudowano sieć SAN w topologii mesh, łączącą cztery maszyny Dell PowerEdge 2950 i dzielącą sieć funkcjonalnie na dwie strefy: SG_RAC obejmującą klaster baz danych i usług katalogowych oraz SG_CSA obejmującą usługi Centralnego Systemu Autoryzacji. Klastry mają po dwa węzły, a każdy z nich jest wyposażony w dwie karty FibreChannel. Usługi równoważenia obciążeń oraz przełączenie w razie awarii zapewnione są na poziomie kart FibreChannel oraz kontrolera macierzy.

Połączenie wykonano przy użyciu kart firmy Qlogic oraz przełączników Cisco MDS 9216i. W środowisku tym pracuje wyposażona w dwa niezależne kontrolery macierz dyskowa Dell-EMC CX3-20f, która pełni rolę głównego zasobu magazynującego dane. Do zarządzania zasobami zastosowano oprogramowanie IBM Tivoli Storage Manager, pracujące w środowisku SuSE Linux Enterprise Server 10 (edycja 64 bit), a kopie bezpieczeństwa danych wykonywane są na dwóch bibliotekach taśmowych Tandberg T40 wyposażonych w napędy LTO3. Pojemność macierzy to 32 TB (40 slotów LTO3). Kopie bezpieczeństwa są wykonywane automatycznie w systemie przyrostowym (full incremental backup) bezpośrednio na taśmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200