Energia ERP

Zrestrukturyzowane grupy energetyczne będą inwestować w systemy wspomagające zarządzanie.

Zrestrukturyzowane grupy energetyczne będą inwestować w systemy wspomagające zarządzanie.

W ostatnich latach na rynku paliwowo-energetycznym było niewiele spektakularnych, nowo zawartych kontraktów, obejmujących wdrożenia systemów wspomagających zarządzanie. Restrukturyzacja państwowych firm sektora energetycznego odsunęła na dalszy plan duże projekty informatyczne. Na przyspieszenie w tym zakresie można liczyć w kolejnych latach, gdy m.in. zakończą się zmiany kadrowe w zarządach. Nie można jednak mówić o zastoju. Wiele firm kontynuuje rozpoczęte w przeszłości projekty systemów ERP, rozszerza ich zastosowanie bądź też bada możliwości wykorzystania ich w nowych obszarach biznesowych.

Projekty w toku

Energia ERP

Wybrane systemy wspomagające zarządzanie w polskiej energetyce

W Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie trwa projekt, którego celem jest uruchomienie jednolitej księgowości w oddziale handlowym spółki. Wdrożenie realizowane przez grupę Asseco ma się zakończyć w czerwcu br. W tym samym czasie ma zakończyć się, prowadzona przez firmę IDS Scheer Polska, implementacja systemu SAP w Kopalni Węgla Brunatnego Konin w Kleczewie. Przyjęcie standardów wdrażanego systemu ERP ma doprowadzić do integracji i uproszczenia zachodzących w kopalni procesów gospodarczych.

W ubiegłym roku firma IDS Scheer Polska badała też stopień przydatności rozwiązania SAP Retail przy ewentualnym zastosowaniu go przez Polski Koncern Naftowy Orlen. W ramach projektu opisano procesy w obszarze sprzedaży detalicznej, jak również przeprowadzono analizę ich pokrycia za pomocą rozwiązania SAP Retail. Projekt został zakończony w lipcu 2007 r. Trwa za to tworzenie zintegrowanego systemu realizacji zakupów i kontroli budżetu. Ma on służyć do kontroli nad procesami zakupowymi koncernu. Wdrożenie prowadzone jest na bazie aplikacji SAP SCM. Ukończenie projektu przewidywane jest na wrzesień br.

Jednym z większych wdrożeń zrealizowanych w ostatnim czasie był projekt w koncernie ENION. Firma BPSC wdrażała tam swój system zintegrowany Impuls 5. Należy przypomnieć, że ENION powstał przez połączenie pięciu zakładów energetycznych, które wiele lat działały samodzielnie - wypracowane w nich procedury znacznie się różniły. U podstaw decyzji o wdrożeniu systemu klasy ERP w ENION leżała standaryzacja w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz rejestracji zdarzeń gospodarczych. W pierwszej kolejności rozwiązanie zostało uruchomione w będzińskim i częstochowskim oddziale ENION. W 2007 r. funkcjonowanie systemu objęło również oddziały w Krakowie i Bielsku-Białej (w oddziale tarnowskim działa oprogramowanie firmy SAP). Z aplikacji korzystają zarówno pracownicy ENION (firma zajmuje się dostawami energii elektrycznej), jak i spółki Enion Energia, która zajmuje się sprzedażą prądu.

Wiele systemów w jednej firmie

Ubiegły rok upłynął w elektroenergetyce m.in. pod znakiem tworzenia grup energetycznych. Zamierzeniem rządu, który doprowadził do takich przeobrażeń, było m.in. umożliwienie inwestycji w nowe moce wytwórcze. Nie wiadomo na razie, czy ten cel uda się zrealizować, wiadomo za to, że nowe struktury są bardzo skomplikowane i zarządzanie nimi nie jest najłatwiejszą sprawą. Uwaga ta dotyczy przede wszystkim Taurona i Polskiej Grupy Energetycznej. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z holdingiem, w którego skład wchodzi osiem przedsiębiorstw będących operatorami systemów dystrybucyjnych, jedenaście firm zajmujących się obrotem energią, zespół elektrowni i elektrociepłowni oraz holding wydobywczo-wytwórczy składający się z dwóch kopalni i trzech elektrowni. Czy da się w krótkim czasie opanować informatycznie tę różnorodność (a nie są to wszystkie firmy, które wchodzą w skład PGE)?

Na rynku słychać, że niebawem dojdzie do ogłoszenia przetargu na wdrożenie systemu ERP w holdingu BOT, będącym częścią PGE. Trudno przewidzieć ewentualne rozstrzygnięcie. Jedną z opcji jest rozszerzenie funkcjonującego w BOT Elektrowni Bełchatów systemu IFS Applications na pozostałe spółki holdingu. Nie jest też wykluczone, że zostanie wybrane rozwiązanie innego dostawcy. Tak czy inaczej, pojawi się kolejne pytanie: czy wybór systemu dla BOT-u będzie jednocześnie wskazaniem dostawcy, który będzie w przyszłości informatyzować całą PGE?

W polskiej energetyce można znaleźć przykłady zarówno na jednorodność, jak i różnorodność systemów wspomagających zarządzanie w grupach firm. Pod tym względem na jednym biegunie znajduje się Południowy Koncern Energetyczny, gdzie niepodzielnie króluje rozwiązanie IFS. Na drugim znajdują się np. grupa Vattenfall (IFS i SAP) czy ENION (BPSC i SAP). Co ciekawe, wspomniane PKE i ENION wchodzą w skład grupy Tauron, tak więc różnorodność systemów ERP jest tam spotęgowana. Warto też przypomnieć, że gdy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zdecydowało się na wdrożenie systemu firmy SAP, w tym samym czasie Poszukiwania Nafty i Gazu (spółka córka PGNiG-u) wybrała IFS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200