Tylko dla branży

Przed dostawcami specjalizowanych aplikacji dla sektora energetyczno-paliwowego rysują się doskonałe perspektywy.

Przed dostawcami specjalizowanych aplikacji dla sektora energetyczno-paliwowego rysują się doskonałe perspektywy.

Specyfika przedsiębiorstw ciepłowniczych, elektroenergetycznych, gazowniczych, górniczych i paliwowych sprawa, że w ich funkcjonowaniu poważną rolę odgrywają rozwiązania informatyczne niestosowane w innych firmach. Na potrzeby branży paliwowo-energetycznej odpowiada stosunkowo niewielka grupa dostawców IT, która proponuje całą gamę specjalizowanego oprogramowania dla operatorów systemów dystrybucyjnych, elektrowni czy rafinerii.

Na specjalne życzenie

Wyjątkowość rozwiązań specjalistycznych może wynikać z ich dopasowania do unikalnych potrzeb branży - tak dzieje się np. w przypadku aplikacji wspierających pracę inkasentów - czy do prognozowania zapotrzebowania na energię elektryczną i gaz. Może też być spowodowana zdolnością obsługi licznych grup klientów. Dobrym przykładem są bankowe systemy do obsługi płatności masowych (oferowane m.in. przez BPH) czy rozwiązania do emisji faktur i masowej korespondencji, dostarczane np. przez Xerox Polska (korzysta z nich ENION, Górnośląski Operator Systemu Dystrybucyjnego, oddziały koncernu ENERGA).

Tylko dla branży

Wybrane produkty specjalistyczne dla energetyki

W elektroenergetyce specjalizacją w zakresie rozwiązań do wspomagania uczestnictwa w rynku mogą pochwalić się Innsoft, Winuel i Transition Technologies. Te firmy oferują różnego rodzaju systemy wymiany informacji na rynku energii przeznaczone dla wytwórców, operatorów systemów dystrybucyjnych i sprzedawców energii. Aplikacje te umożliwiają zarządzanie danymi pomiarowymi oraz prognozowanie zapotrzebowania na energię elektryczną. Od niedawna tym trzem dostawcom przybył poważny konkurent - Oracle przejął amerykańską firmę Lodestar, uznanego dostawcę do zarządzania danymi pomiarowymi. Andrzej Dopierała, prezes Oracle Polska zapowiada, że rynek energetyczny będzie priorytetem dla firmy w nadchodzących miesiącach. Na razie jednak firma nie może pochwalić się zakończonymi wdrożeniami na polskim rynku.

W grudniu 2007 r. firma Innsoft zakończyła w ENION wdrożenie systemu dla tzw. operatora pomiarów (jego rolą jest m.in. prowadzenie odczytów urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych). Rolą tego rozwiązania jest pozyskiwanie, przechowywanie oraz złożona analiza wszystkich danych pomiarowych odbiorców energii przyłączonych do sieci dystrybucyjnej koncernu. Dane do systemu pozyskiwane są zarówno zdalnie, jak i przez odczyty inkasenckie. System został zbudowany w oparciu o autorską aplikację Innsoft, pozwalającą na automatyczny odczyt liczników i długoterminową rejestrację danych, tworzenie bilansów dla wybranych grup i wymianę danych z innymi podmiotami gospodarczymi.

W oparciu o system LUX firmy Transition Technologies w holdingu BOT Górnictwo i Energetyka, powstał Centralny System Obrotu Energią Elektryczną. System zaczął funkcjonować w styczniu 2007 r. i może obsługiwać wytwórców energii zarówno operatorów systemów dystrybucyjnych, jak i przedsiębiorstw obrotu.

Transition Technologies adresuje ofertę również do sektora gazowego. Jednym z jej klientów jest wrocławski oddział Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. Wdrożone tam rozwiązanie optymalizuje pracę sprężarek oraz minimalizuje koszty przesyłu gazu. Jest ono zintegrowane z systemem SCADA i służy do optymalizacji pracy zespołu tłoczni Jeleniów-Krzywa. System został uruchomiony w kwietniu 2008 r.

Opracowaniem koncepcji informatycznego systemu sprzedaży węgla dla Południowego Koncernu Węglowego w Jaworznie (PKW należy do Południowego Koncernu Energetycznego, który z kolei wchodzi w skład grupy Tauron) zajmowała się Grupa Asseco Poland. Projekt zakończył się w maju br. W tym samym czasie Asseco zakończyła wdrażanie aplikacji kompozytowych xSprzedaż i wspierających zarządzanie łańcuchem dostaw w Grupie Lotos.

Dobre perspektywy

Dopóki rynki elektroenergetyczne i gazowe nie zostaną w Europie w pełni zintegrowane, dostawcy rozwiązań specjalistycznych mogą spać spokojnie. Popyt na ich rozwiązania będzie rosnąć. Coraz większa liczba spółek deklaruje chęć aktywnego uczestnictwa np. w rynku energii elektrycznej. Nie jest to możliwe bez uprzedniego zaopatrzenia się w stosowne systemy IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200