Techniki programistyczne 2.0

Jedną z ciekawszych prelekcji podczas JavaOne była prezentacja Todda Fasta, inżyniera Suna.

Jedną z ciekawszych prelekcji podczas JavaOne była prezentacja Todda Fasta, inżyniera Suna.

Jego zdaniem, współczesne platformy deweloperskie wymagają już zaledwie minimalnej znajomości technik programowania. "Zmieniają się potrzeby użytkowników i modele tworzenia aplikacji, a wraz z nimi zmienia się zawód programisty" - mówi Todd Fast. Do tych zmian przyczynia się wzrost możliwości narzędzi i popularyzacja technik sieciowych spod znaku Web 2.0. Todd Fast podkreśla, że tradycyjne podejście do aplikacji, jako złożonych programów o zamkniętej i rozbudowanej strukturze, odchodzi do przeszłości.

"Wiele młodych osób traktuje możliwość samodzielnego stworzenia prostych aplikacji jako sposób na rozwiązanie konkretnych problemów" - uważa Todd Fast. W konsekwencji spada znaczenie typowych umiejętności deweloperskich.

Według Tima Martela z firmy Pegasystems, taki kierunek rozwoju procesów związanych z programowaniem jest rozwinięciem idei agile development. "Zasadniczo tworzenie kodu programów jest procesem skomplikowanym i długotrwałym. Narzędzia, które upraszczają i skracają go są naturalnym kierunkiem rozwoju" - mówi Martel. Ten trend od dłuższego czasu jest obecny, zwłaszcza w przypadku systemów biznesowych, ale prawdziwie nabrał na znaczeniu wraz z rozwojem usług Web 2.0. Aplikacje internetowe rzadko powstają w ramach sformalizowanych projektów, z wykorzystaniem rozbudowanych środowisk programistycznych oraz skrupulatnej kontroli wersji i zgodności. "Gros nowych aplikacji jest pisanych w językach skryptowych przy pomocy notatnika" - podkreśla Todd Fast.

W nowej rzeczywistości podstawowym zadaniem programistów będzie tworzenie rozwiązań stanowiących bazę, która będzie mogła zostać wykorzystana przez użytkowników do dobudowania potrzebnych im funkcjonalności. Praca deweloperów przejdzie na wyższy stopień abstrakcji, zaś dotychczasowe zadania programistów przejmą odpowiednio wyposażone rzesze użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200