Techniki BATV i VERP

BATV jest metodą eliminacji powracających błędnie zaadresowanych wiadomości e-mail. Ideą pomysłu jest wysyłanie wszystkich wiadomości ze znacznikami czasu i znacznikami kryptograficznymi, których nie można podrobić.

BATV jest metodą eliminacji powracających błędnie zaadresowanych wiadomości e-mail. Ideą pomysłu jest wysyłanie wszystkich wiadomości ze znacznikami czasu i znacznikami kryptograficznymi, których nie można podrobić.

Każda wiadomość doręczona jako zwrot byłaby odrzucana, jeśli nie zawiera takiego znacznika. BATV jest podobna do metody Anti-Bogus Bounce System, zaproponowanej na liście mailingowej rozwoju serwera poczty qmail, a także do systemu Signed Envelope Sender. Typowe problemy przy obsłudze BATV wynikają z błędnych implementacji obsługi poczty elektronicznej, takich jak wysyłanie wiadomości z pustym adresem zwrotnym, odpowiedzi na adres z pola From: a nie Reply-To:.

Metoda BATV nie została zaaprobowana przez IETF i nie jest standardem RFC, chociaż jest dość często stosowana, szczególnie w mailowych listach dyskusyjnych.

Z kolei technika VERP (Variable Envelope Return Path) jest stosowana przez niektóre programy do zarządzania listami mailingowymi w celu automatycznego wykrywania i usuwania błędnych adresów e-mail. Działa na zasadzie kreowania i wykorzystania różnych adresów powrotu wiadomości - nazywanych ścieżką "envelope sender" - dla każdego odbiorcy wiadomości. VERP powstała, gdyż wiadomości odsyłane przez serwer poczty, zawierające informacje o zwrocie maila były projektowane do czytania przez ludzi, a nie przez oprogramowanie, zatem trudno poddają się analizie. Opracowane standardy (RFC 1894 i późniejszy RFC 3464) mają ułatwić zapanowanie nad takimi wiadomościami, ale nie wszystkie systemy są z nimi zgodne. Oprócz RFC 3464, działa także qmail qsbmf oraz format Microsoft DSN (Exchange). Ten ostatni serwer sprawia wiele problemów, gdyż czasami odrzuca wiadomości bez powiadomienia o adresie, na który była ona kierowana. W takim przypadku jedynym sposobem zapanowania nad zwrotami jest wykreowanie osobnego adresu zwrotnego dla każdego użytkownika listy mailingowej.

Oprogramowanie zarządzające - np. listą mailingową - może określić, że zwrot następuje z powodu błędnego adresu Y, bowiem wie, że wiadomość została zwrócona na adres X, zaś z adresu X nie wysyłano wiadomości na żaden inny adres poza Y. Zwrot wiadomości na adres inny niż powrotny (w tym przypadku X) oznacza, że jest to fałszywa wiadomość zwrotna i może zostać pominięta. Najpoważniejszym promotorem tej technologii był Daniel J. Bernstein, autor jednego z najpopularniejszych serwerów internetowej poczty elektronicznej (qmail) oraz oprogramowania zarządzającego listami mailingowymi (ezmlm).

Minusem VERP jest konieczność wysyłania każdej wiadomości po kilka razy, po jednej osobno dla każdego z odbiorców. Ograniczenie wynika z protokołu SMTP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200