Integracja Javy z Flash

Sony Ericsson zapowiada udostępnienie narzędzi umożliwiających integrację funkcji Java i Adobe Flash w jednej aplikacji, przeznaczonej dla urządzeń mobilnych.

Sony Ericsson zapowiada udostępnienie narzędzi umożliwiających integrację funkcji Java i Adobe Flash w jednej aplikacji, przeznaczonej dla urządzeń mobilnych.

Sony Ericsson chce uatrakcyjnić aplikacje tworzone na platformę smartfonów, udostępniając narzędzia pozwalające na tworzenie oprogramowania wykorzystującego funkcje Java i Adobe Flash. Dokładniej, firma opracowuje technologię integrującą funkcje Adobe Flash Lite i Java ME w jednej aplikacji. W ten sposób możliwe będzie wykorzystanie najlepszych funkcji obu tych platform oraz ominięcie ich ograniczeń i braków.

Z jednej strony Java oferuje wiele bibliotek API (Application Programming Interfaces) umożliwiających obsługę takich funkcji smartfonów jak Bluetooth, Wi-Fi lub bezpieczne płatności, których brakuje na platformie Flash. Ta ostatnia udostępnia jednak znacznie lepszy i ładniejszy niż Java graficzny interfejs użytkownika. Integracja tych funkcji daje nowe, ciekawe możliwości - programista będzie mógł na przykład wykorzystać funkcje Flash do budowy menu aplikacji, a jednocześnie Javę do obsługi innych funkcji.

Firma zapowiada udostępnienie w drugiej połowie tego roku zestawu bibliotek API obsługujących Flash i Java, które będą wchodziły w skład pakietu SDK - platformy programistycznej Sony Ericsson. Aplikacje zbudowane przy jej wykorzystaniu będą działały jak zwykłe programy Java, które można będzie uruchamiać na dowolnej platformie zgodnej z tym standardem. Oznacza to, że usługodawcy i operatorzy nie będą musieli wprowadzać jakichkolwiek modyfikacji do infrastruktury, aby korzystać z nowych funkcjonalności.

Technologię tę Sony Ericsson zamierza wprowadzić do nowych modeli telefonów, które pojawią się na rynku w drugim półroczu i następnie rozszerzać jej zastosowanie na wszystkie aparaty oferowane przez firmę. Sony Ericsson ma jednocześnie większe ambicje - chce rozszerzyć zastosowania tej technologii na platformy innych producentów publikując biblioteki API. Na razie plany te nie zostały dokładnie określone. Jak mówią przedstawiciele firmy, rozważane są możliwości udostępnienia API jako open source, przedstawienie ich organizacjom definiującym standardy lub też metoda mieszana.

Jak widać, zaostrza się konkurencja nie tylko na rynku systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych, ale również platform programistycznych ułatwiających tworzenie dla nich aplikacji. Sony Ericsson, podobnie jak inni producenci telefonów komórkowych i różnego typu smartfonów, starają się przyciągnąć uwagę najlepszych programistów, bo to daje szansę na pojawienie się atrakcyjnego oprogramowania, które może znaleźć masowe zastosowania, popularyzując przy tej okazji produkty danej firmy. Na takiej konkurencji skorzystają niewątpliwie użytkownicy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200