Interesy w technologii push

Poczta i kalendarz już nie wystarczą. RIM chce uczynić z terminali BlackBerry w pełni funkcjonalny element korporacyjnego środowiska IT.

Poczta i kalendarz już nie wystarczą. RIM chce uczynić z terminali BlackBerry w pełni funkcjonalny element korporacyjnego środowiska IT.

Różnice pomiędzy platformami mobilnymi zacierają się. Z usług typu push, dostępnych pierwotnie tylko na terminalach Research In Motion, mogą już także korzystać użytkownicy telefonów innych producentów. Kanadyjski producent, który z mobilnego dostępu do korporacyjnej poczty elektronicznej uczynił swój znak rozpoznawczy, szuka sposobów, aby odróżnić się od konkurencji. Stopniowo wyposaża swoją platformę w funkcjonalność spotykaną dotąd głównie w urządzeniach pracujących pod kontrolą systemów Windows Mobile i Symbian.

Jednocześnie RIM zacieśnia współpracę z operatorami transmisji danych i dostawcami aplikacji biznesowych. Według przedstawicieli kanadyjskiego producenta, polski rynek mobilnych rozwiązań biznesowych jest jednym z najprężniej rozwijających się na świecie. Niestety polscy operatorzy odmawiają udzielania szczegółowych informacji na temat liczby sprzedanych terminali firmy RIM.

BlackBerry w teorii...

Interesy w technologii push

BlackBerry Curve 8330

Dzięki obsłudze standardowej technologii J2 ME, aplikacje Java można stosunkowo łatwo przenosić pomiędzy różnymi platformami mobilnymi, w tym także na RIM BlackBerry. W przypadku rozwiązań dedykowanych dla konkretnej platformy sytuacja jest bardziej skomplikowana. "Ich przenoszenie jest trudniejsze, ponieważ każda z popularnych platform mobilnych udostępnia całkowicie inne środowisko tworzenia aplikacji" - mówi Leszek Gawron, wiceprezes MobileBox, zajmującej się m.in. tworzeniem rozwiązań mobilnych.

"Windows Mobile i Symbian to rozwiązania sprzętowo-programowe dla urządzeń mobilnych, a BlackBerry to całościowa filozofia pracy rozproszonej, w której sam terminal jest jednym z elementów" - uważa Maciej Gdula, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży Grupy Spot. Jego zdaniem, kompleksowe podejście oferowane przez RIM skutkuje uproszczeniem obsługi platformy przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Według Macieja Gduli, istotną zaletą rozwiązania BlackBerry jest możliwość szybkiego tworzenia oprogramowania z wykorzystaniem dostępnego nieodpłatnie środowiska programistycznego dla aplikacji mobilnych - MDS Studio. Ten zestaw narzędziowy pozwala programistom wykorzystać najcenniejsze walory platformy RIM - natywną obsługę technologii push i szyfrowania danych.

...i w praktyce

Interesy w technologii push

BlackBerry to nieo-cenione udogodnienie. W jednym urządzeniu dostępna jest poczta, telefon i aparat. Praktycznie uwalnia to pracowników terenowych od konieczności korzystania z komputera - uważa Mirosław Kahl, dyrektor operacyjny w firmie PMT.

Terminale BlackBerry zyskują nowe funkcje i umożliwiają swobodne korzystanie z Internetu. Tym samym możliwe staje się korzystanie z aplikacji biznesowych obsługiwanych za pośrednictwem przeglądarki. Nowa funkcjonalność, wspierana aktywnymi działaniami RIM, daje dodatkowe możliwości tworzenia aplikacji przystosowanych do bardzo specyficznych potrzeb biznesowych. Praktycznym przykładem wykorzystania platformy mobilnej BlackBerry w biznesie jest poznańska firma PMT Marketing System. Wdrożony tam mobilny system Field Force Automation wspiera pracę prawie 200 osób.

PMT świadczy usługi z zakresu merchandisingu. Ze względu na ściśle sprecyzowane potrzeby biznesowe, firma zdecydowała się wykorzystać najnowsze urządzenia BlackBerry z serii Curve 8320, pierwszy smartfon RIM wyposażony w aparat fotograficzny. Terminale zostały dostarczone przez dostawcę usług transmisji danych - firmę Orange - jeszcze przed oficjalnym wprowadzeniem Curve 8320 do oferty. Aparat fotograficzny był niezbędny z punktu widzenia specyfiki merchandisingu. Pracownicy odwiedzając kolejne punkty sprzedaży, wykonują dokumentację zdjęciową. W tym przypadku wdrożenie platformy opartej na technologii push przyniosło konkretne oszczędności. Wyeliminowane zostały m.in. opłaty za wiadomości MMS, którymi wcześniej przesyłano fotograficzną dokumentację raportów. "BlackBerry to nieocenione udogodnienie. W jednym urządzeniu dostępna jest poczta, telefon i aparat. To praktycznie uwalnia pracowników terenowych od konieczności korzystania z komputera" - uważa Mirosław Kahl, dyrektor operacyjny PMT.

Wdrożenie platformy RIM w poznańskiej firmie trwało dwa miesiące. Objęło ono m.in. rozdzielenie serwera pocztowego od serwera aplikacji BlackBerry Enterprise Server, przeniesienie stosownej funkcjonalności na platformę BlackBerry oraz zmiany w organizacji kont pocztowych. Przy wsparciu ze strony operatora Orange, we wdrożeniu aktywnie uczestniczyli także specjaliści MobileBox - dostawcy wykorzystywanej w PMT aplikacji do raportowania. Z terminali BlackBerry korzystają obecnie pracownicy terenowi wyższego i średniego szczebla. Władze PMT rozważają kolejne możliwości wykorzystania mobilnego dostępu do firmowego środowiska za pomocą terminali RIM. "Jeżeli wykorzystanie BlackBerry przyniesie nam dodatkową wartość, to nie będzie korzystać z 200, ale nawet z 500 dodatkowych aktywacji" - mówi Mirosław Kahl.

Potrzeba więcej aplikacji

Rynek aplikacji biznesowych dla BlackBerry nadal jest ubogi w porównaniu z konkurencyjnymi platformami. Niemniej na polskim rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań integrujących terminale mobilne z istniejącym środowiskiem IT. W ofercie Grupy Spot znajduje się m.in. system zdalnego monitoringu mSCADA. Oprogramowanie obsługiwane jest za pośrednictwem przeglądarki i jako takie jest niezależne od platformy. Na terminalu BlackBerry może być jednak dostępne w podstaci samodzielnej aplikacji, wykorzystującej transfer danych w modelu push. Innym ciekawym rozwiązaniem jest platforma firmy E Direct. Umożliwia ona zdalne korzystanie ze wszystkich użytkowanych w firmie aplikacji za pomocą terminala BlackBerry. Na terminalu instalowana jest aplikacja pozwalająca na zdalne połączenie z aplikacjami udostępnionymi na serwerze. Dzięki niej możliwy jest zdalny dostęp do wszystkich aplikacji udostępnionych w firmie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200