ICM i IBM pracują nad systemami hybrydowymi

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM) rozpoczyna bliską współpracę z IBM Polska. Jej efektem mają być m.in. prace naukowe zakresu rozwoju i wykorzystania systemów hybrydowych, a także szkolenia z zakresu programowania w oparciu o architekturę Cell Broadband Engine.

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM) rozpoczyna bliską współpracę z IBM Polska. Jej efektem mają być m.in. prace naukowe zakresu rozwoju i wykorzystania systemów hybrydowych, a także szkolenia z zakresu programowania w oparciu o architekturę Cell Broadband Engine.

ICM i IBM pracują nad systemami hybrydowymi
Współpraca ma ułatwić wzajemny transfer informacji i doświadczenia. To z kolei przyspieszy proces implementacji nowych rozwiązań, dając możliwość ich zastosowania w gospodarce i przemyśle. "Wspólny program zamierzeń badawczych, rozwojowych i edukacyjnych, podejmowany z IBM otwiera nowe perspektywy rozwoju ICM, związane w szczególności z tworzeniem na UW Centrum Nowych Technologii CeNT" - mówi prof. dr hab. Marek Niezgódka, dyrektor ICM.

Pierwszym efektem współpracy ma być otwarcie Centrum Kompetencyjno-Szkoleniowego ICM. Działalność centrum będzie obejmowała prowadzenie szkoleń z dziedziny rozwoju oprogramowania na architekturze Cell Broadband Engine oraz w środowisku hybrydowym.

"W świecie komputerów dużej mocy poszukujemy rozwiązań, które pozwolą nam liczyć szybciej i/lub przy mniejszym zużyciu energii. Jednym z trendów obserwowanych w ostatnich latach jest zastosowanie architektur wyspecjalizowanych do obliczeń - takich jak Cell, czy procesory graficzne, FPGA - w odróżnieniu od tradycyjnych procesorów ogólnego przeznaczenia. Wykorzystywanie procesora Cell jest o tyle ciekawe, że pojedynczy układ działa już w myśl tej zasady. Posiada jeden tradycyjny rdzeń zgodny z architekturą PowerPC, tzw. Power Processing Element oraz osiem wyspecjalizowanych rdzeni wektorowych, tzw. Synergistic Processing Elements" - opowiada o architekturze Cell Broadband Engine Krzysztof Bulaszewski, dyrektor działu Systemów i Technologii w IBM Polska. Architektura ta wprowadza wiele innowacji w dziedzinie obliczeń, zarządzania pamięcią i komunikacją. Znacznie ciekawszą inicjatywą jest możliwość zastosowania jej w środowisku hybrydowym, w połączeniu z tradycyjnymi procesorami ogólnego przeznaczenia. Można wówczas korzystać z procesora Cell jako akceleratora i przenosić na niego jedynie najbardziej intensywne obliczeniowo fragmenty kodu, jednocześnie pozostawiając pozostałą część na architekturze tradycyjnej. Najgłośniejszym ostatnio projektem wykorzystującym to podejście jest superkomputer Roadrunner w Los Alamos National Lab, który wykorzystuje procesory Cell i AMD Opteron, a który ma być pierwszą maszyną, jaka przekroczy magiczną barierę 1 Petaflopa.

Wsparcie IBM dla ICM będzie zaś polegało na dostarczeniu oprogramowania, zapewnieniu wsparcia technicznego i prowadzeniu szkoleń. "W ICM zainstalowany jest system badawczy o budowie odpowiadającej superkomputerowi Roadrunner, choć oczywiście w dużo mniejszej skali. Składa się on z dwóch serwerów typu blade, opartych o procesory Cell i jeden serwer typu blade z procesorami AMD Opteron, połączonych siecią Infiniband" - mówi Krzysztof Bulaszewski. System ten pozwoli na rozwój i testowanie oprogramowania w środowisku hybrydowym. Podczas badań oprogramowania w architekturze Cell w ICM wykorzystywane są również konsole PlayStation3.

Zespół ICM będzie zajmował się m.in. tworzeniem i testowaniem oprogramowania oraz współpracą z naukowcami w dziedzinie zastosowania wspomnianej technologii w nauce, gospodarce i przemyśle. Porozumienie o współpracy zostało zawarte na okres jednego roku z możliwością jego przedłużenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200