Następcy Linusa

Pierwszą osobą, która większości użytkowników kojarzy się z systemem Linux jest oczywiście Linus Torvalds. Być może jednak już niedługo się to zmieni...

Pierwszą osobą, która większości użytkowników kojarzy się z systemem Linux jest oczywiście Linus Torvalds. Być może jednak już niedługo się to zmieni...

Następcy Linusa

Kto rozwija system Linux

Fundacja Linuxa opublikowała raport podsumowujący postępy prac nad tym systemem i prezentujący jego perspektywy. Dowiadujemy się z niego m.in., że w ostatnich trzech latach najwięcej - dokładnie 1571 - zmian do jądra systemu wprowadził niejaki Al Viro. Dorobek Linusa Torvaldsa w tym okresie był ponad trzykrotnie mniejszy. Z opracowania wynika m.in., że w okresie od 2005 do 2008 roku dziesięciu najbardziej aktywnych deweloperów wprowadziło aż 15% wszystkich zmian do kernela, a najaktywniejsza trzydziestka - 30%. Przedstawiciele fundacji zwracają również uwagę na gwałtownie rosnącą liczbę programistów współtworzących system Linux. W minionych trzech latach pracowało nad nim ponad 3700 programistów z 200 firm.

Opublikowane w raporcie statystyki wyraźnie wskazują, że coraz więcej firm uważa Linuxa za rozwiązanie nadające się do zastosowań korporacyjnych. Mówi on, że śmieszy go fakt, iż wiele osób wciąż sądzi, że Linux to system "dla hobbystów". "To zadziwiające, że w sytuacji, gdy najważniejsza giełda na świecie - New York Stock Exchange - działa w oparciu o Linuxa, wiele osób wciąż twierdzi, że system ten nie jest jeszcze gotowy do poważnych zastosowań" - ironizuje Jim Zemlin, szef Fundacji.

W raporcie podzielono programistów pracujących nad Linuxem na kilka kategorii. 13, 9% ogółu stanowią osoby, które wprowadzają zmiany do kernela w swoim wolnym czasie, a 12, 9% to grupa, w przypadku której nie udało się określić, czy jej członkowie zajmują się Linuxem zawodowo czy prywatnie. W tym drugim wypadku autorzy raportu piszą, że osoby zaliczone do tej kategorii są raczej mało aktywnymi członkami społeczności Linuxa i stąd problem z ich dokładnym zidentyfikowaniem.

Kolejne grupy to programiści rozwijający Linuxa w jednej z dużych firm, jak Red Hat (11,2%), Novell (8,9), IBM (8,3%) i Intel (4,1%). Za 3,5% zmian w jądrze systemu odpowiadają przedstawiciele Fundacji Linuxa. Autorzy raportu podkreślają, że lista firm pracujących nad rozwojem tego systemu open source jest znacznie dłuższa i znajduje się na niej wiele znanych przedsiębiorstw, które stosują w swoich produktach oprogramowanie oparte na tym systemie.

Zdaniem analityków, silne zaangażowanie dużych producentów oprogramowania może z czasem doprowadzić do tego, że jeden z nich uzyska dominujący wpływ na kierunek rozwoju Linuxa. Jednak według Jima Zemlina, jest to mało realne. "Firmy rozumieją zasady obowiązujące podczas pracy nad tym systemem i akceptują je. Idea Linuxa opiera się na zaufaniu - dotyczy to zarówno indywidualnych deweloperów, jak i korporacji" - tłumaczy szef fundacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200