Intel się mobilizuje

Kwietniową konferencję Intel Developer Forum w Pekinie zdominowały prezen-tacje nowej platformy sprzętowej Centrino Atom dla niewielkich urządzeń mobilnych.

Kwietniową konferencję Intel Developer Forum w Pekinie zdominowały prezen-tacje nowej platformy sprzętowej Centrino Atom dla niewielkich urządzeń mobilnych.

Komputery MID (Mobile Internet Device) to nowe określenie dla urządzeń tworzonych w oparciu o platformę Intel Centrino Atom. MID mają być zoptymalizowane pod kątem obsługi aplikacji multimedialnych i bezprzewodowego dostępu do Internetu. Pierwsze urządzenia tej klasy mają trafić na rynek za pół roku. Eksperci podkreślają jednak, że barierą popytu na tego rodzaju urządzenia może być brak informacji o funkcjonalności i możliwościach MID, co ograniczy zainteresowanie potencjalnych klientów.

Poza procesorem Atom, w skład nowej platformy Intela wchodzi również - znany dotychczas pod nazwą Poulsbo - chipset Intel System Controller Hub oraz moduł komunikacji bezprzewodowej. Co ciekawe, w odróżnieniu od znanej dotychczas platformy Centrino, układy odpowiadające za transmisję bezprzewodową mogą pochodzić od różnych dostawców. Podczas konferencji zademonstrowano cztery urządzenia tego typu. Dwa z nich - tablet Panasonic Toughbook i komputer UMPC Fujitsu-Siemens to istniejące rozwiązania przeniesione na platformę Centrino Atom. Pozostałe dwa to prototypowe komputery Toshiba i Clarion. Według przewidywań, pierwsze modele MID będą kosztowały ok. 500 USD.

Trochę mniejszy komputer PC

500 USD

będą kosztowały pierwsze modele komputerów MID (Mobile Internet Device).

Platforma sprzętowa MID bardzo przypomina klasyczne, choć zminiaturyzowane komputery PC. Niedawno Intel zmienił stanowisko w sprawie systemu operacyjnego i oficjalnie zapowiedział, że już w drugim kwartale br. na rynek trafią komputery MID pracujące pod kontrolą Windows. Wcześniej przedstawiciele koncernu twierdzili, że komputery tej klasy będą pracowały wyłącznie pod Linuxem. Jednocześnie do grona firm zajmujących się tworzeniem oprogramowania dla urządzeń MID dołączyły Adobe i RealNetworks. Pierwsza z firm zapowiedziała opracowanie dedykowanego środowiska uruchomieniowego Adobe Integrated Runtime (AIR). Efektem zaś współpracy z RealNetworks ma być portowanie na nową platformę m.in. odtwarzacza RealPlayer.

Gary Willihnganz, odpowiedzialny w Intelu za marketing urządzeń mobilnych twierdzi, że już ok. 20 dostawców planuje wprowadzenie do sprzedaży tej klasy urządzeń. Ale Bryan Ma, analityk rynku urządzeń osobistych w IDC zwraca uwagę, że obecnie potencjalni użytkownicy nie wiedzą, w jaki sposób mogą skorzystać na zakupie takiego komputera ani nawet tego, gdzie i za ile będą go mogli kupić. "Intel niepotrzebnie promuje komputery MID, ponieważ są to po prostu urządzenia klasy UMPC, a dla użytkowników zastosowana platforma nie jest żadnym wyróżnikiem" - mówi Bryan Ma. Eksperci zauważają również, że większość funkcji, które mają posiadać komputery typu MID oferują urządzenia, takie jak iPod Touch czy Nokia N800. Są przy tym prawie dwukrotnie tańsze od zapowiadanych komputerów opartych na platformie Centrino Atom. Brakuje im tylko procesora Intela.

Nehalem następcą Core

Podczas IDF ujawniono również plany rozwoju innych linii procesorów. Potwierdziły się informacje, że układy z serii Core zostaną zastąpione procesorami Nehalem. Według przedstawicieli Intela, nowe CPU będą największą zmianą architektury od czasów Pentium Pro. Produkcja procesorów rozpocznie się w IV kwartale br. Pierwsze z nich będą przeznaczone dla serwerów, a wersje mobilne pojawią się w przyszłym roku wraz z premierą platformy Centrino 2 (d. Calpella).

Nehalem mają być wyposażone w od dwóch do ośmiu rdzeni, 64 KB pamięci podręcznej pierwszego poziomu (L1) i 256 KB drugiego na każdy rdzeń. Pamięć cache trzeciego poziomu będzie współdzielona przez wszystkie jednostki CPU. Jej pojemność ma wynosić maksymalnie 8 MB. Pojedynczy rdzeń będzie składał się z ok. 180 mln tranzystorów i dzięki technologii HyperThreading będzie mógł obsługiwać dwa wątki programowe jednocześnie. Układy Nehalem będą oczywiście produkowane w technologii 45 nm. Architektura Nehalem to również magistrala systemowa QPI (QuickPath Interconnect), zintegrowany kontroler pamięci DDR3, a w przypadku niektórych modeli także układ graficzny.

Intel zaprezentował również prototypy procesorów Tukwila. Każdy z czterech rdzeni tych układów ma dysponować 7,5 MB współdzielonej pamięci podręcznej. Co ciekawe - możliwe, że procesory te będą pozbawione zdolności zmiany taktowania - poszczególne rdzenie będą mogły pracować z pełną częstotliwością lub nie pracować wcale. Układ posiada również zintegrowany, podwójny kontroler pamięci, korzysta z magistrali QuickPath i obsługuje mechanizmy współbieżnej wielowątkowości SMT (Simultaneous MultiThreading). Tukwila mają zawierać aż 2 miliardy tranzystorów, a na rynku pojawią się pod koniec tego roku.

Intel Anti-Theft Technology

Przedstawiciele Intela ujawnili też na IDF, że trwają prace nad rozszerzeniem technologii Active Management o mechanizmy mające zabezpieczyć dane w wypadku kradzieży komputera. Rozwiązanie Intel Anti-Theft Technology ma zapobiegać nieautoryzowanemu dostępowi do danych zapisanych na dysku komputera. Będzie to rozwiązanie sprzętowo-programowe pozwalające na zablokowanie obsługi dysku i procesora na poziomie procedur BIOS. Autoryzacja ma się odbywać zaraz po zakończeniu testów POST. Technologia ma też zawierać mechanizmy szyfrowania danych zapobiegające ich odczytowi, nawet po zainstalowaniu dysku w innym komputerze. Pierwsze komputery wykorzystujące Intel Anti-Theft mają trafić do sprzedaży pod koniec 2008 r.

Dwie sieciw komputerze

Intel ujawnił informacje o nowej technologii Cliffside, dzięki której za pośrednictwem jednej karty sieciowej możliwe będzie nawiązywanie dwóch niezależnych połączeń Wi-Fi z różnymi sieciami jednocześnie. Według zapowiedzi, jedno z połączeń będzie traktowane jako sieć osobista PAN (Personal Area Network), przeznaczona do bezpośredniej komunikacji z maksymalnie ośmioma urządzeniami w rodzaju odtwarzaczy MP3, aparatów fotograficznych lub komputerów. Technologia Cliffside znajduje się we wczesnej fazie rozwoju i w rozwiązaniach komercyjnych pojawi się najpewniej nie wcześniej niż za kilka lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200