EnFace: Marek Walczak

... współzałożyciel i długoletni prezes Stowarzyszenia Użytkowników Platformy AS/400 (obecnie i5) Common Polska, aktualnie szef międzynarodowego Centrum Kompetencyjnego T24 Grupy Fortis.

... współzałożyciel i długoletni prezes Stowarzyszenia Użytkowników Platformy AS/400 (obecnie i5) Common Polska, aktualnie szef międzynarodowego Centrum Kompetencyjnego T24 Grupy Fortis.

O przebijaniu się na arenie międzynarodowej

EnFace: Marek Walczak

Fotografował Jakub Śliwa

Jako centrum kompetencyjne Fortis Banku, uczestniczyliśmy w projektach w Holandii, Belgii i Irlandii. Nikt nie miał do nas przekonania i nikt od nas niczego nie oczekiwał. Niektórzy wręcz chcieliby naszej likwidacji. To my musieliśmy pojawić się TAM i dać się poznać. Zaczynaliśmy z pozycji trochę niechcianego podwykonawcy. Dzisiaj - po przeszło roku pracy - prowadzimy samodzielnie projekty wdrożeniowe, wspieramy systemy działające produkcyjnie, dostarczamy zmiany w oprogramowaniu. Miarą naszego sukcesu jest to, że coraz mniej podróżujemy, a coraz więcej spotkań organizujemy w Krakowie.

O nowym polu informatycznej walki w bankowości

Wszyscy już mamy: systemy centralne, bankowość internetową, jakieś formy CRM. Na tym polu trudno jest konkurować. Dodatkowo każdy nowy produkt bankowy obmyślony przez konkurencję można szybko skopiować. Pytanie brzmi jedynie: jak szybko? To zaś zależy od tego, jak bardzo elastyczne są procesy i technologie stosowane w instytucji finansowej. I właśnie na polu zarządzania procesowego oraz tworzenia architektur pozwalających automatyzować procesy biznesowe toczy się dziś walka między bankami.

O roli stowarzyszenia Common Polska

Jest ono obecnie jednym z najbardziej aktywnych stowarzyszeń użytkowników platformy i5 na świecie, ale jego rola zmienia się. Dawniej było to forum wymiany wiedzy o technologii i administrowaniu serwerami. Dzisiaj technologie są bardziej dojrzałe i stabilne, więc ten wątek nie ma już tak dużego znaczenia. Dziś Common Polska jest propagatorem zastosowań technologii i5 w biznesie. Jest to jedna z najciekawszych technologii obecnych czasów o nieocenionych zasługach dla wielu firm, ale niestety marketingowo przegrywa z technologiami znacznie gorszymi. Z jakichś powodów IBM nie potrafi jej właściwie promować, prezentując momentami podejście wręcz kanibalistyczne i z własnej inicjatywy podjadając sobie rynek. A tymczasem to jedna z najbardziej dojrzałych i otwartych platform, tylko mało kto o tym wie...

O inicjatywie akademickiej

Od kilku lat - dzięki współpracy ING Banku Śląskiego, IBM Polska i Politechniki Śląskiej - pod patronatem Common Polska - studenci kolejnych uczelni wyższych uczestniczą w zajęciach, konkursach i spotkaniach dotyczących platformy i5. Młodzi ludzie błyskawicznie zorientowali się, że to wyjątkowa i mocno obecna w biznesie technologia, a początkowo dość zdystansowany IBM oferuje dziś uczelniom mocne wsparcie technologiczne. Wiele firm - Microsoft, Oracle, SAS, SAP, Comarch, Motorola - zrozumiało, że rynek przestaje być rynkiem pracodawcy, zwłaszcza w Krakowie. Dlatego trzeba inwestować w uczelnie i wychować sobie kadry. Technologia, nie wspierana przez kompetencje na rynku pracy, jest technologią bezużyteczną.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200