Wirtualna współpraca

IBM Lotus prezentuje plany rozwoju oprogramowania, szukając szansy na rynku MSP. Firma wprowadza także technologie umożliwiające wirtualną współpracę i wymianę informacji.

IBM Lotus prezentuje plany rozwoju oprogramowania, szukając szansy na rynku MSP. Firma wprowadza także technologie umożliwiające wirtualną współpracę i wymianę informacji.

Tuż przed rozpoczęciem konferencji IBM Lotusphere Microsoft ogłosił, że w drugiej połowie 2007 r. ponad 300 firm zatrudniających ok. 2,8 mln pracowników rozpoczęło migrację z Lotus/Domino/Notes na platformę Microsoft Outlook, Exchange, SharePoint. Czy nowe wersje oprogramowania, rozwiązań i modyfikacji oferty IBM tradycyjnie prezentowane na Lotusphere umożliwią odwrócenie lub przynajmniej zahamowanie tej niekorzystnej dla IBM tendencji? Według analityków rynku będzie to trudne, ale nie ulega wątpliwości, że Microsoft wcale nie będzie miał łatwego zadania w odbieraniu IBM udziałów w segmencie rynku związanym z pracą grupową.

Serwer dla MSP

Wirtualna współpraca

IBM Lotus Notes 8.0.1 zawiera funkcję Live Text umożliwiającą identyfikację wzorców tekstowych wewnątrz dokumentów.

Jednym z głównych nowych projektów IBM jest Lotus Foundation - serwer dla małych firm, zatrudniających od 5 do 500 pracowników. Zawiera on oprogramowanie serwerowe, a także zestaw dedykowanych usług webowych. W pakiecie zawarte mają być serwer Lotus Domino, narzędzia do zarządzania plikami, usługi katalogowe, zapora firewall oraz narzędzia do backupu i zwiększania produktywności. Użytkownicy, którzy będą potrzebowali większej wydajności niż oferuje to rozwiązanie, będą mogli skalować je dołączając dodatkowe serwery. Oprócz tego IBM zamierza udostępnić narzędzia umożliwiające partnerom tej firmy integrację ich aplikacji z tą platformą i w efekcie oferowanie własnych specjalizowanych rozwiązań.

Oprogramowanie IBM Foundation będzie dostępne również w tzw. wersji samonaprawialnej, zawierającej mechanizmy umożliwiające automatyczną korekcję błędów systemu, która ma być szczególnie atrakcyjna dla małych firm, nie zatrudniających wykwalifikowanych informatyków. W ramach projektu Lotus Foundation pod nową marką Bluehouse oferowane będą też usługi webowe w modelu SaaS. IBM udostępnił ich wersję beta pod adresem bluehouse.lotus.com.

Nowy Notes i Domino

IBM przedstawił też informacje o kolejnej wersji Lotus Notes i Domino, która ma się pojawić na rynku w lutym br. Oprogramowanie będzie wyposażone w zmodyfikowany interfejs zawierający zestaw nowych narzędzi. Wśród nich m.in. technologię Live Text, która pozwala na automatyczną analizę tekstów oraz ich korelację z wzorcami lub frazami, a w jej wyniku uruchamianie innych narzędzi udostępniających użyteczne w danym kontekście informacje. Na przykład po kliknięciu na numer lotu w wiadomości e-mail, na ekranie pojawi się okno ze szczegółowymi informacjami na temat tego połączenia.

Lotus Notes i Domino w wersji 8.0.1 mają też zawierać Lotus Notes Traveler. Aplikacja ta ma zapewnić możliwość wysyłania poczty z załącznikami i danymi z kalendarza do urządzeń z Windows Mobile.

Ponadto IBM wprowadza nowe urządzenie typu appliance do zabezpieczania poczty elektronicznej - IBM Lotus Protection for Mail Security oraz zapowiedział publikację czwartej wersji beta pakietu aplikacji biurowych Lotus Symphony.

Zaawansowany Lotus Sametime

Planowany na pierwszą połowę br. nowy pakiet Lotus Sametime Advanced to zbiór narzędzi do współpracy w czasie rzeczywistym. Nowa wersja zawiera ulepszone narzędzia do wyszukiwania osób (lub ich grup) w korporacji, a także mechanizmy umożliwiające przeprowadzenie chatu z grupą osób na konkretny temat, współdzielenie pulpitu lub aplikacji oraz współpracę online podczas edycji dokumentów.

W drugiej połowie roku do sprzedaży ma trafić Lotus Sametime Unified Telephony, oprogramowanie do zarządzania rozmowami telefonicznymi przez Lotus Sametime. Umożliwi ono automatyczne przekierowywanie połączeń i definiowanie reguł tej funkcji, np. automatyczne przekierowanie rozmowy z biurka na telefon komórkowy, gdy system wie, że użytkownik jest aktualnie przy biurku niedostępny.

Wśród firm, z którymi IBM nawiązał współpracę w zakresie rozwiązań ujednoliconej komunikacji, są Cisco i Nortel. Cisco ma sprzedawać platformę Lotus Sametime bezpośrednio oraz przez swoich partnerów. Firma ta zobowiązała się też do opracowania dodatkowych wtyczek plug-in integrujących rozwiązanie IBM z jej systemami. Z kolei Nortel będzie sprzedawał i integrował Lotus Sametime jako część własnego rozwiązania ujednoliconej komunikacji dla przedsiębiorstw. Oprócz tego integrację swoich systemów telekomunikacyjnych z platformą Lotus Sametime zapowiadają też Ericsson i NEC.

Platforma Web 2.0 dla biznesu

IBM zaprezentował pakiet narzędzi do współpracy biznesowej w ramach Web 2.0. Wirtualna komunikacja ma przyspieszyć podejmowanie decyzji, jak też pomóc w integracji odległych, ale współpracujących zespołów. IBM zapowiedział premiery nowych produktów i technologii, które mają przenieść pracowników firm na wirtualną platformę współpracy, ułatwiając im dostęp do takich narzędzi, jak: fora dyskusyjne, blogi, wiki, biblioteki treści i wirtualne światy. Rozwiązania te mają być dostępne także na urządzeniach mobilnych.

Podczas Lotusphere zaprezentowano narzędzie Lotus Mashups, umożliwiające działom biznesowym budowanie stron internetowych łączących funkcjonalność wielu aplikacji online (w ich wykreowanie nie musi być zaangażowany dział IT). Narzędzie zawiera wiele gotowych komponentów i umożliwia tworzenie własnych. Oprogramowanie pozwala także na szybką wizualizację danych biznesowych.

IBM zapowiedział też, że w pierwszej połowie 2008 r. pojawi się nowa wersja platformy do budowy biznesowych grup społecznościowych - Lotus Connections 2.0. Ma być oparta na technologii mashup - agregować dane z różnych serwisów (m.in. IBM Lotus Quickr, SocialText czy Atlassian) i prezentować je w wygodnej dla użytkownika formie. Oprogramowanie będzie mogło współpracować z innymi witrynami społecznościowymi, jak Yahoo lub LinkedIn.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200