Na gorąco: Maciej Popowicz

Założyciel i CEO najgłośniejszego polskiego serwisu internetowego nasza-klasa.pl, a także, podobno, najmłodszy polski milioner, opowiada o powodach migracji serwisu do nowej lokalizacji.

Założyciel i CEO najgłośniejszego polskiego serwisu internetowego nasza-klasa.pl, a także, podobno, najmłodszy polski milioner, opowiada o powodach migracji serwisu do nowej lokalizacji.

Dlaczego konieczne były przenosiny serwisu? Jak wyglądała poprzednia sytuacja?

Na gorąco: Maciej Popowicz

Maciej Popowicz

Zaczynaliśmy od jednego współdzielonego serwera w home.pl. Bardzo szybko musieliśmy przejść na pierwszy, własny serwer dedykowany. Z czasem liczba maszyn, które zostały ulokowane we Frankfurcie, rosła i osiągnęliśmy liczbę ponad 200. Przenosiny były konieczne, ponieważ działanie na sprzęcie dzierżawionym nie jest opłacalne na dłuższą metę.

Czy problemem był tylko sprzęt?

Głównym problemem była przeciążona baza danych. Aktualnie zaś brakuje nam jedynie sprzętu, na którego dostawę czekamy.

Z dotychczasowych informacji publikowanych w prasie - ale także na Państwa stronie - wynikało jednak, że to właśnie sprzęt jest problemem i po przenosinach do nowej serwerowni wszystko zacznie działać z "prędkoś-cią światła"...

Przyczyną przenosin były względy ekonomiczne. W Niemczech napotkaliśmy pewne granice rozwoju, których bez własnego sprzętu nie dało się przekroczyć. Zamówione serwery w pierwszej transzy rzeczywiście osiągnęłyby "prędkość światła". Jednocześnie jednak w ciągu miesiąca przybyło nam ponad 3 mln użytkowników. To było praktycznie niemożliwe do przewidzenia. Zresztą nawet gdybyśmy to przewidzieli i tak nie byłoby nas wtedy stać na zakup większej liczby serwerów.

Co sprawia największe problemy - duża liczba użytkowników, możliwość dodawania zdjęć, uaktualnianie stron równocześnie przez wielu użytkowników?

Sama specyfika strony jest dość kłopotliwa. Każdy użytkownik widzi inną stronę główną. Dla każdego więc musimy ją generować na nowo. Wielkim problemem było również to, że w zaledwie pięć miesięcy musieliśmy dogonić architekturą takich gigantów, jak Onet.pl czy Allegro.pl. Oni mieli kilka lat na stworzenie systemu. Są pewne rzeczy, których nie da się zrobić szybciej. Mówię np. o dostawach sprzętu, jego konfiguracji...

Gdzie fizycznie znajdują się teraz serwery nasza-klasa.pl?

W Poznaniu, w centrum danych beyond.pl. Wywodzimy się z Wrocławia, ale wybraliśmy Poznań, bo jest to bez wątpienia najlepsza serwerownia, z jaką się spotkaliśmy.

Przenoszenie serwerów obserwowała cała Polska. Duża część użytkowników nie szczędziła gorzkich słów. Dlaczego nie udało się za pierwszym razem? Dlaczego opracowany na wiele tygodni wcześniej plan zawiódł?

Nie chcemy nikogo oskarżać. Zapewniam jednak, że nie z naszej, ani z winy beyond.pl pierwsze przenosiny zakończyły się porażką.

Czy teraz już wszystko działa bez zarzutu? Internauci nadal narzekają...

Większość problemów udało się już rozwiązać. Skupiamy się na optymalizacji i dokładaniu dodatkowego sprzętu z drugiego zamówienia, który zaczyna do nas powoli docierać.

Ile łącznie serwerów będzie obsługiwać teraz serwis?

W sumie będziemy mieli ok. 160 serwerów. Liczba ta ciągle się zmienia, ponieważ stale dostawiamy mniejsze maszyny. Mamy macierz dyskową i serwery kilku typów, najliczniejsze są serwery bazodanowe.

Ile osób obecnie pracuje przy serwisie?

Aktualnie 25, a zaczynaliśmy w 4 osoby.

A jak wyglądają dalsze plany?

Ostatnio skupialiśmy się tylko na wydajności, przez najbliższy miesiąc również to będzie naszym priorytetem. Jak tylko jednak uporamy się z problemami związanymi z serwerami, udostępnimy nowe funkcjonalności, o których nie chcemy jeszcze mówić.

Rozmawiał Rafał Jakubowski

Dossier

Własny profil na nasza-klasa.pl?

Mam. Serwis powstał, bo chcieliśmy mieć taki portal właśnie dla własnego użytku.

Spełnione marzenie po sprzedaży udziałów w nasza-klasa.pl?

Zdecydowaną większość pieniędzy przeznaczyliśmy na zakup serwerów. Tak więc nie jestem milionerem, pomimo tego co mówią media.

Guru internetowy?

Alexander Samwer - niemiecki przedsiębiorca internetowy, założyciel m.in. serwisu muzycznego Jamba oraz European Founders Fund.

Nowy serwis, który powtórzy sukces nasza-klasa.pl?

Nie chcę robić portalu, który będzie tak popularny. Chcę zrobić coś znacznie mniejszego, równie ciekawego. Na szczegóły za wcześnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200