Unixy mają przyszłość

HP i IBM zaprezentowały nowe wersje systemów operacyjnych OpenVMS i AIX 6. Zapewniają jednocześnie, że rozwój tych systemów będzie kontynuowany.

HP i IBM zaprezentowały nowe wersje systemów operacyjnych OpenVMS i AIX 6. Zapewniają jednocześnie, że rozwój tych systemów będzie kontynuowany.

Unixy mają przyszłość

Podczas premiery AIX 6, IBM zaprezentował też nowe modele serwerów kasetowych BladeCenter JS22 Express wyposażonych w procesory Power6, które mają być dostępne pod koniec listopada br.

Mimo rosnącej konkurencji ze strony Linuxa, a częściowo także Windows, producenci firmowych systemów unixowych wciąż widzą przed nimi perspektywę rozwoju. Niektórzy użytkownicy mają jednak wątpliwości czy inwestowane w ten rozwój i marketing Unixa środki nie są zbyt małe, by utrzymać zainteresowanie niezależnych producentów oprogramowania tymi platformami. Nie ulega wątpliwości, że dostępność aplikacji jest kluczowym elementem sprzyjającym utrzymaniu popularności unixów.

Należy też pamiętać, że inaczej niż w wypadku Windows, rynek linuxowy jest rozczłonkowany i każda z firmowych platform, jak IBM AIX, HP-UX i HP OpenVMS lub Sun Solaris, wymaga odpowiednio przystosowanych do niej aplikacji. Podobnie jest wówczas, gdy pojawiają się nowe zasadniczo ulepszone wersje systemów. Ostatnio IBM wprowadził komercyjny pakiet IBM AIX 6, który od lipca br. był dostępny w wersji beta, a HP, mający w ofercie dwa systemy unixowe HP-UX i OpenVMS, zaprezentował ulepszoną wersję tego ostatniego, zapewniając jednocześnie, że firma będzie wspierać oba unixy, a przewidywania, że OpenVMS zostanie porzucony, są nieprawdziwe.

Od Digitala do HP

150 tys.

systemów opartych na platformie Alpha pracuje na świecie, a większość z nich wykorzystuje OpenVMS.

OpenVMS ma już historię sięgającą 30 lat. Przy okazji tej rocznicy przedstawiciele HP oficjalnie zapewnili użytkowników systemu, że wciąż nie ma żadnej daty zakończenia jego rozwoju. Martin Fink, wiceprezes firmy i dyrektor HP Business-Critical Systems Group, wziął udział w konferencji internetowej, odpowiadając na pytania użytkowników należących do tzw. Encompass User Group, która powstała jeszcze jako organizacja użytkowników systemów Digital Equipment Corporation (DEC).

VMS został pierwotnie stworzony właśnie przez DEC, firmę przejętą później przez Compaq Computer, wraz z którą trafił w 2002 r. w ręce HP. Jak na razie te kolejne zmiany właściciela nie wpłynęły negatywnie na rozwój tego oprogramowania. Co więcej, Mark Hurd, prezes HP, wystąpił w filmie wideo prezentowanym na rocznicowej stronie OpenVMS mówiąc, że ten system operacyjny wciąż pozostaje kluczowym produktem firmy, a jego wsparcie będzie kontynuowane.

HP zaprezentował nową zaktualizowaną wersję OpenVMS zawierającą m.in. narzędzia do zarządzania serwerami kasetowymi i zapowiada na przyszły rok wprowadzenie rozszerzonego wsparcia technicznego obejmującego oprogramowanie JBoss i MySQL. Pakiety JBoss i MySQL są dostępne w wersjach na platformę OpenVMS, ale HP nie oferował dla nich wsparcia. Ma to się zmienić w pierwszym kwartale 2008 r., kiedy firma wprowadzi usługi wsparcia dla JBoss, a w połowie roku ma pojawić się podobna oferta dla MySQL. Będą one dostępne bez potrzeby modyfikacji zawartych wcześniej kontraktów serwisowych. HP ma też w planach wyposażenie OpenVMS w oprogramowanie wirtualizacyjne Integrity Virtual Machine. Jego wersja testowa ma być dostępna w 2008 r.

Trudno się dziwić, że przejmowanie praw do OpenVMS przez kolejne firmy wzbudzało zaniepokojenie użytkowników o przyszłość tego systemu. Niedawno nerwowość wzbudziło ogłoszenie przez HP decyzji o zakończeniu rozwoju i sprzedaży systemów Alpha Server, które były prawie synonimem dla systemu OpenVMS, choć przedstawiciele HP zapewniali, że użytkownicy tych maszyn będą mogli bez problemu migrować na platformę serwerów Integrity z Itanium.

Pojawiły się jednak obawy, że dla niezależnych dostawców oprogramowania będzie to wyraźny sygnał, iż OpenVMS ma niepewną przyszłość, co mogło wpłynąć na ich decyzje dotyczące opracowywania kluczowych aplikacji w wersjach na tę właśnie platformę. Zwłaszcza że HP rozwija i ma w ofercie również drugą, własną wersję HP-UX. Ann McQuaid, dyrektor HP OpenVMS Systems Division, odpowiada na to mówiąc, że 90% niezależnych producentów oprogramowania wspierających OpenVMS zdecydowało się na rekompilację i przystosowanie aplikacji do pracy na platformie Itanium. Podkreśla też, że obecnie dostępnych jest 1200 tego typu pakietów oferowanych przez ok. 600 niezależnych firm. Ann McQuaid dodaje, że widoczne jest zjawisko modernizacji tych instalacji, ale większość ich użytkowników migruje właśnie na platformę Integrity.

Według IDC, na świecie wciąż pracuje ok. 150 tys. systemów opartych na platformie Alpha, a większość z nich wykorzystuje OpenVMS. Natomiast jeśli chodzi o wymuszoną przez HP migrację użytkowników OpenVMS na platformę Itanium, to ma ona swoje zalety. Jak np. mówi Robert Gezelter, konsultant z firmy Flushing, OpenVMS pracuje na serwerach Integrity bardzo stabilnie, a migracja na platformę wykorzystującą procesory Itanium w praktyce zmniejsza koszty inwestycji w sprzęt niezbędny do obsługi tego systemu.

Szósta wersja AIX

W listopadzie pojawiła się nowa, komercyjna wersja systemu IBM AIX 6, która od lipca br. była dostępna jako beta. Najważniejsze modyfikacje systemu są związane z ulepszonymi mechanizmami zarządzania bezpieczeństwem oraz funkcjami dotyczącymi wirtualizacji. Te ostatnie współpracują obecnie z modułami Live Partition Mobility hypervisor zainstalowanymi w najnowszej generacji procesorach Power6.

AIX 6 zawiera zintegrowane narzędzie Workload Partition Manager, które umożliwia administratorom tworzenie wielu dynamicznych konfiguracji systemu dopasowujących zasoby do bieżącego obciążenia przez użytkowników lub aplikacje. Jego elementem jest na przykład funkcja Live Application Mobility umożliwiająca przenoszenie aplikacji z jednego serwera na drugi bez przerywania ich pracy i świadczonych usług. Jest to mechanizm szczególnie przydatny w wypadku serwerów webowych lub obsługujących systemy handlu elektronicznego, ale również w innych zastosowaniach, bo umożliwia administratorom IT wprowadzanie poważnych modyfikacji i przenoszenie aplikacji między serwerami w normalnych godzinach pracy bez przerywania działania systemu IT. Natomiast Live Partition Mobility hypervisor zintegrowany w układach Power6 pozwala na łatwe przenoszenie systemu operacyjnego między serwerami również bez przerywania ich pracy. Obecnie obsługuje on systemy AIX 6, Red Hat Linux i Suse Linux Enterprise.

Jeśli zaś chodzi o mechanizmy bezpieczeństwa, AIX 6 został wyposażony w nową funkcję Security Expert, która umożliwia centralne monitorowanie, zarządzanie i konfigurowanie ponad 300 parametrów mających wpływ na bezpieczeństwo systemu. Administrator może m.in. konfigurować mechanizmy autentykacji i autoryzacji indywidualnych użytkowników oraz kontrolować dostęp do aplikacji na bazie przypisanych im ról. Jak twierdzi wiceprezes IBM Scott Handy, od momentu publikacji wersji beta AIX 6 pod koniec lipca tego roku pobranych zostało w sumie 14 tys. kopii systemu przez ok. 7000 użytkowników.

Historia OpenVMS

System ten ma historię sięgającą 30 lat. Jego pierwsza wersja (o nazwie VMS) pojawiła się na rynku 25 października 1977 r. Przy okazji tej rocznicy Mark Hurd, prezes HP zapewnił, że ten system operacyjny wciąż pozostaje kluczowym produktem firmy, a jego wsparcie będzie kontynuowane w "dającej się przewidzieć przyszłości".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200