Dokument zabezpieczony jak banknot

Biznes mówi: tanio, prosto i efektywnie, a naukowcy szukają i znajdują rozwiązania mające wprowadzić do standardowych technologii druku zaawansowane mechanizmy znakowania dokumentów.

Biznes mówi: tanio, prosto i efektywnie, a naukowcy szukają i znajdują rozwiązania mające wprowadzić do standardowych technologii druku zaawansowane mechanizmy znakowania dokumentów.

Wprowadzanie zaawansowanych zabezpieczeń dokumentów, takich jak znaki wodne, hologramy, elementy fluorescencyjne, metaliczne paski i inne, umożliwia silne ich zabezpieczenie przed fałszerstwami. Ale te klasyczne metody są względnie kosztowne i z ekonomicznego punktu widzenia mogą być stosowane najczęściej tylko w przypadku szczególnie cennych dokumentów, a często jedynie w wypadku ich wytwarzania w bardzo dużych seriach, jak banknoty, karty kredytowe, dokumenty tożsamości itp.

W amerykańskim laboratorium badawczym Xerox Research Center w Webster przed naukowcami postawiono więc zadanie opracowania metod taniego, ale jednocześnie trudnego do sfałszowania znakowania dokumentów o względnie niskiej wartości lub też wytwarzanych w niewielkich ilościach. Efektem ich kilkuletniej pracy jest zestaw zupełnie różnych, ale spełniających wymienione kryteria technik, które mogą służyć do łatwego potwierdzenia autentyczności drukowanych dokumentów bez potrzeby stosowania drogich urządzeń oraz specjalizowanych metod ich znakowania i sprawdzania. Obecnie nie są to już tylko teoretyczne idee naukowe, ale rozwiązania praktycznie dostępne na rynku.

Niektóre z prezentowanych niżej pięciu pomysłów wydają się tak proste, że "każdy mógłby na nie wpaść" - tak jak na ideę zbudowania koła.

Dokument prawienie do podrobienia

1 GlossText to technologia zaprezentowana i wprowadzona przez Xeroxa już kilka lat temu. Polega ona na zastosowaniu różnej struktury i układu pojedynczych pikseli drukowanego obrazu (anizotropowe drukowanie półtonów). Kolor lub zaczernienie pozostają wówczas te same, ale odmienna struktura powoduje, że odbicie światła pod różnymi kątami jest inne. Wprowadzenie odpowiednich modyfikacji do sterownika standardowej drukarki i aplikacji kontrolującej wydruk umożliwia drukowanie dodatkowych "ukrytych" obrazów zaprojektowanych przez użytkownika standardowej drukarki laserowej.

2 Mikrodruk (tzw. technologia MicroText) - przy standardowej rozdzielczości drukarek laserowych 600 dpi (punktów na cal) możliwe jest wydrukowanie ponad 500 punktów na powierzchni jednego milimetra kwadratowego. Jak nietrudno się domyślić, taka liczba czarnych lub kolorowych kropek pozwala na tworzenie obrazów (lub tekstów) praktycznie niewidocznych gołym okiem, które bez lupy powiększającej rejestruje tylko zwykła linia lub inny jednolity kształt graficzny.

3 Wprowadzenie znaków fluorescencyjnych (FluorescentText). Mogłoby się wydawać, że jest to technika znana i stosowana od wielu lat. Ale pomysł naukowców z laboratoriów Xeroxa jest zasadniczo inny niż znane metody wykorzystujące specjalne, fluorescencyjne atramenty, farby i przystosowane do nich urządzenia drukujące. Polega on na wykorzystaniu standardowych kolorowych tonerów i zwykłej kolorowej drukarki laserowej, ale takiej modyfikacji oprogramowania sterującego, żeby umożliwiało ono drukowanie tych samych kolorów przy użyciu innej matrycy punktów (innego algorytmu tworzenia odwzorowania barw). Ponieważ zwykły papier ma naturalne własności fluorescencyjne, a barwniki w różny sposób tłumią światło, zmiana składu punktów odwzorowujących ten sam dla oka kolor pozwala na wprowadzanie obrazów, które są widoczne tylko przy oświetleniu ich lampą ultrafioletową. Technika ta wymaga jedynie opracowania odpowiedniego oprogramowania sterującego wydrukiem, choć trzeba podkreślić, że do odpowiedniego działania niezbędne jest zaawansowane zarządzanie kolorami i półtonami.

4 Podobnym pomysłem jest technika ukrywania obrazów, które mogą być ujawniane przy oświetlaniu światłem z pasma podczerwieni (Infrared Mark). W tym przypadku wykorzystywana jest różna absorpcja fal tego zakresu przez standardowy toner czarny w porównaniu z tonerami kolorowymi. Wprowadzenie zmodyfikowanego algorytmu odwzorowania wydruku pozwala na tworzenie obrazów (lub tekstów) widocznych tylko po oświetleniu odpowiednią lampą generującą światło w części widma zbliżonej do podczerwieni.

5 Kolejna prosta technika polega na korelacji matrycy punktów składających się na obraz z półprzezroczystym wzorcem-kluczem o regularnej strukturze małych obszarów nie przepuszczających światła (Correlation Mark). Jeśli przy wydruku dokumentu zastosowano specjalny algorytm odpowiednio przesuwający drukowane punkty o mikroskopijne odległości porównywalne z rozdzielczością drukarki, a dokładniej z wymiarami siatki umieszczonej na wzorcu, to zmiany takie są zupełnie niewidoczne dla oka, a jednocześnie łatwe do detekcji po nałożeniu na dokument prostego półprzezroczystego wzorca.

Niezwykły wydruk na zwykłym laserze

Tego typu techniki są odporne na kopiowanie oraz niewidoczne dla osoby nieznającej wprowadzonych zabezpieczeń i dlatego względnie trudne do sfałszowania. Są one adresowane do użytkowników, którzy chcą zabezpieczyć przed fałszerstwami dokumenty o względnie małej wartości (np. bilety wstępu na jakąś imprezę) lub tworzone w jednym czy kilku egzemplarzach (indywidualne dyplomy, certyfikaty itp.).

Biorąc pod uwagę, że żadna z wymienionych metod nie wymaga specjalnego sprzętu lub materiałów eksploatacyjnych (z wyjątkiem oczywiście lup powiększających, lamp ultrafioletowych, podczerwonych lub półprzepuszczalnych wzorców, które służą do detekcji ukrytych obrazów), ich zastosowania mogą być szerokie. Oczywiście wykorzystanie tych technik wymaga zakupu odpowiedniego oprogramowania sterującego, które standardowo jest dołączane tylko do niektórych modeli produkcyjnych drukarek oferowanych przez Xeroxa.

Ukryte znakowanie wydruków

Techniki tego typu są już od lat stosowane w wysokiej klasy kolorowych drukarkach i kopiarkach. Są to niewidoczne dla oka i trudne do wykrycia nawet pod szkłem powiększającym miniaturowe modyfikacje wydruku. Po dokładnej analizie umożliwiają one określenie modelu, a nawet numeru seryjnego drukarki/kopiarki, na której dokument został wykonany. Technika ta nie ma dla użytkowników sprzętu praktycznego znaczenia, ale jej wprowadzenie zostało wymuszone m.in. przez prawo amerykańskie jako metoda pozwalająca na zapobieganie lub wykrywanie fałszerstw dokumentów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200