Eko-świństwo, czyli podrzutek

Temat dzisiejszego felietonu jest społecznie pożyteczny. Co roku na całym świecie wyrzuca się do śmieci tony prawie niezniszczalnego plastyku w postaci płyt CD oraz DVD. Szczególnie wyrzuca się te dodawane za darmo do czasopism - pod tym względem nasz tygodnik jest ekologiczny, bo, o ile wiem, nic nie dołącza.

Temat dzisiejszego felietonu jest społecznie pożyteczny. Co roku na całym świecie wyrzuca się do śmieci tony prawie niezniszczalnego plastyku w postaci płyt CD oraz DVD. Szczególnie wyrzuca się te dodawane za darmo do czasopism - pod tym względem nasz tygodnik jest ekologiczny, bo, o ile wiem, nic nie dołącza.

Aby uniknąć zaśmiecania środowiska, mądrzy ludzie wymyślili tzw. EcoDisc <sup>1</sup>, czyli cienką płytę z zapisem optycznym. Także w innych formatach, np. VCD <sup>2</sup>. Na płytowym polu oszczędzania środowiska przoduje Wielka Brytania - można w niej znaleźć liczne <sup>3</sup> tłocznie oferujące eko-płyty.

Ochrona środowiska w przypadku EcoDiscu bierze się z oszczędności materiału, a więc jest dobra także dla producenta. Płyta jest o połowę cieńsza <sup>4</sup>, czyli zawiera połowę ilości plastyku w stosunku do płyt standardowych - waży tylko 8 gramów. Niby różnica niewielka, ale w samej Europie, przy bilionach płyt używanych jako tzw. wrzutki, na śmietnikach nie lądują tysiące ton plastyku. Niestety, nie ma nic za darmo. Projektanci oryginalnych płyt CD wykonali pracę domową i ustalili, że płyta, aby nie była zbyt elastyczna, musi mieć grubość co najmniej jednego milimetra. Dla dodających nowe płyty do czasopism możliwość wyginania jest dodatkowym atutem - numer z wrzutką łatwiej zmieści się w wąskiej skrzynce pocztowej. Nic więc dziwnego, że ekologiczne płyty rozpowszechniły się, także w naszym kraju. Ze skutkiem ubocznym - komputerowym.

Kilka tygodni temu zadzwonił do mnie znajomy posiadacz Maka Mini i zapytał, jak wyjąć płytę DVD z napędu, bo normalnie nie chce mu wyjść. Odpowiedź znana jest makowcom z czasów dyskietek: należy nacisnąć mysz w trakcie startu komputera. W przypadku mego znajomego nic to nie pomogło i nawet podejrzewaliśmy, że powodem jest mysz bezprzewodowa. Sprawdzenie FAQ Apple <sup>5</sup> potwierdziło, że nie mysz jest winna. EcoDisc, nieopatrznie wsadzony w napęd szczelinowy, zablokował się. Aby nie przeciągać opowieści powiem, że firmowy punkt serwisowy rozebrał Mini, wyjął z niego płytę i naprawił zepsuty napęd. Ogląd płyty ujawnił, że zawiera ona niewielki znaczek z czerwonym krzyżykiem i napisem "NO APPLE SLOT IN DRIVE". Obok umieszczono znaczek z zielonym ptaszkiem i napisem "TRAY DRIVE". Na opakowaniu płyty jest tylko znak EcoDisc oraz pięć logotypów sponsorów medialnych wydania. Dla oczu osób starszych, takich jak ja i mój znajomy, informacja o niebezpieczeństwie wkładania eko-płyt do napędu szczelinowego jest w praktyce niedostępna, bo niezauważalna.

Teraz, kiedy już wiem, czym grozi wkładanie EcoDiscu do napędu, będę ostrożny. Podobnie jak mój znajomy, którego naprawa komputera kosztowała kilkaset złotych. Obiecałem mu jednak, że sprawę publicznie nagłośnię, bo obecnie nie tylko Apple stosuje szczelinowe napędy nośników optycznych, zaś ekologiczne płyty z pewnością rozpowszechnią się w polskich pismach. Dla mnie cała sprawa ma jeszcze jeden aspekt. Otóż okazało się, że mój znajomy dostał ową nieszczęsną, ekologiczną płytę razem z Tygodnikiem Powszechnym, czyli jakby od ks. Adama Bonieckiego, redaktora naczelnego. Jak zapewne pamiętają najstarsi czytelnicy moich felietonów, osiem lat temu ta sama osoba wysłała memu ojcu wirusa <sup>6</sup> - wtedy akurat fakt posiadania Macintosha uchronił odbiorcę przed szkodą. Tym razem nie udało się. Mam nadzieję, że jakiś nawiedzony ekolog nie nazwie mnie znowu intruzem ani łobuzem, co przydarzyło się <sup>7</sup> po opisaniu sprawy wirusa.

<sup>1</sup>http://www.wewow.co.uk/ecodisk.asp

<sup>2</sup>http://www.tripledisc.com/flexVCD.html

<sup>3</sup>http://www.dupe.co.uk/dvdecodisc.asp

<sup>4</sup>http://labs.pcw.co.uk/2007/06/superthin_dvd_d.html

<sup>5</sup>http://docs.info.apple.com/article.html? artnum=86651#faq6

<sup>6</sup>https://www.computerworld.pl/artykuly/artykul.asp? id=19886

<sup>7</sup>https://www.computerworld.pl/artykuly/artykul.asp? id=15372

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200