Wróćmy nad jeziora

Szansą na rozwój technik informacyjnych w subregionie suwalskim jest wzrost innowacyjności w przedsiębiorstwach z tradycyjnych dziedzin gospodarki przy jednoczesnej poprawie stanu infrastruktury telekomunikacyjnej.

Szansą na rozwój technik informacyjnych w subregionie suwalskim jest wzrost innowacyjności w przedsiębiorstwach z tradycyjnych dziedzin gospodarki przy jednoczesnej poprawie stanu infrastruktury telekomunikacyjnej.

Wróćmy nad jeziora

Stanisław Ceran przewodniczący Rady Programowej e-Sudovia

Suwalszczyzna uważana jest, nawet przez samych jej mieszkańców, za teren peryferyjny, zaniedbany, mało innowacyjny, o niskim poziomie życia i słabym tempie rozwoju gospodarczego. Sytuacja taka, w opinii wielu, przesądza o braku szans tego obszaru na sukcesy w gospodarce opartej na wiedzy, blokuje rozwój aktywności związanej z nowymi technologiami, uniemożliwia korzystanie w pełni z dobrodziejstw społeczeństwa informacyjnego. Czy naprawdę tak jest w rzeczywistości?

Na szczęście, nie wszyscy na Suwalszczyźnie zgadzają się z taką oceną sytuacji. Lokalni działacze samorządowi, przedstawiciele organizacji pozarządowych, miejscowi przedsiębiorcy podejmują wiele inicjatyw i starań, aby ten obraz zmienić. Celem programu e-Sudovia jest doprowadzenie do stworzenia warunków do świadomego, konsekwentnego budowania przewagi konkurencyjnej subregionu w oparciu o posiadany kapitał ludzki, pomysłowość i innowacyjność przedsiębiorców oraz przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. (Sudovia to historyczna, łacińska nazwa terenu, obejmującego m.in. Suwalszczyznę, zamieszkiwanego do XIII wieku przez Jaćwingów).

Z badań przeprowadzonych w ramach programu e-Sudovia przez naukowców z Uniwersytetu w Białymstoku wynika, że subregion suwalski jest drugim pod względem innowacyjności na terenie całego województwa podlaskiego (pierwsze miejsce zajmuje subregion centralny, wokół Białegostoku). Najbardziej innowacyjne na Suwalszczyźnie są oczywiście firmy z branż typowych dla gospodarki tego miejsca. Dominujące tutaj gałęzie przemysłu to przemysł spożywczy (m.in. mleczarski), drzewny (produkcja płyt wiórowych) oraz turystyka (w tym agroturystyka). Innowacyjne firmy z tych dziedzin stanowią siłę napędową rozwoju zastosowań technik informacyjnych w regonie. Prowadzący je przedsiębiorcy dostrzegają związek między wykorzystaniem IT a osiąganymi efektami ekonomicznymi. Na przykład osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne i ośrodki wypoczynkowe instalują u siebie punkty bezprzewodowego dostępu do Internetu, bo tym są coraz częściej zainteresowani ich goście.

Z Wigier na Manhattan

Jedną z poważnych barier w rozwoju wykorzystania technik informacyjnych w gospodarce Suwalszczyzny jest słaba infrastruktura dostępowa. Żeby unowocześniać swoją działalność i poszerzać rynki zbytu, przedsiębiorcy muszą dysponować odpowiednimi łączami internetowymi, które by pozwalały im bez problemów komunikować się z kontrahentami w każdym miejscu na ziemi. Swoje produkty mogą dzisiaj sprzedawać tak samo dobrze w Nowym Jorku, jak i w Białymstoku - pod warunkiem że mają możliwość szybkiego kontaktu przez Internet z ich odbiorcami. Z tym jednak właśnie na Suwalszczyźnie nie jest najlepiej.

Jak pokazują wyniki raportu "Potencjał innowacyjny subregionu suwalskiego dla rozwoju infrastruktury nowych technologii i społeczeństwa informacyjnego", dominującym operatorem na tym terenie jest Telekomunikacja Polska. Nie ma w tym nic szczególnego, tak jest w większości miejsc na terenie kraju. Ważne jest jednak to, że rzeczywisty dostęp do Internetu po łączach TP na Suwalszczyźnie jest znacznie mniejszy niż deklarowany przez operatora. "Telekomunikacja Polska podaje w swoich zestawieniach potencjalne możliwości podłączenia do centrali, a nie faktyczną liczbę korzystających z niej użytkowników" - tłumaczył Stanisław Ceran, przewodniczący Rady Programowej e-Sudovia, podczas konferencji "Potencjał e-rozwoju subregionu suwalskiego - jaki jest, jak go wykorzystać" w Augustowie.

Z drugiej strony jednak taka sytuacja stwarza szansę dla rozwoju rynku lokalnych operatorów telekomunikacyjnych. I miejscowi przedsiębiorcy skrzętnie tę szansę wykorzystują. Na terenie czterech powiatów Suwalszczyzny działa dziesięciu lokalnych operatorów. Dostarczają oni Internet tam, gdzie się to nie opłaca Telekomunikacji Polskiej. Na wieś docierają głównie drogą radiową, w miastach wykorzystują również telewizję kablową. "W planach mamy powołanie klastra technik telekomunikacyjnych. Chcielibyśmy stworzyć sprzyjające warunki do rozwoju potencjału, jaki istnieje wśród małych, lokalnych operatorów. Liczymy także na możliwość stworzenia tu inkubatora przedsiębiorczości ICT z wykorzystaniem wsparcia Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka" - mówi Stanisław Ceran. "Nie chcemy budować kolejnej Doliny Krzemowej. Chcemy, aby techniki informacyjne nakładały się na istniejące u nas branże i wspomagały ich konkurencyjność, na przykład poprzez e-handel, e-turystykę" - dodaje Cezary Cieślukowski, przewodniczący Konwentu Euroregion Niemen, menedżer projektu e-Sudovia.

Do osiągnięcia tych celów potrzebny jest jednak rozwój infrastruktury dostępowej, którą w wielu miejscach trzeba po prostu wybudować. Szczególnej uwagi wymaga stan infrastruktury szkieletowej, gdyż w tym zakresie są na terenie Suwalszczyzny jeszcze duże braki. Autorzy programu e-Sudovia chcą zainteresować udziałem w budowie sieci również lokalne samorządy. Liczą, że gminy zechcą się zaangażować w działania na rzecz poprawy warunków życia swoich mieszkańców i działania przedsiębiorców w tym zakresie. Liczą też na znaczącą poprawę sytuacji w wyniku realizacji Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej. "Stoimy przed wielką szansą na przyspieszenie rozwoju cywilizacyjnego tego obszaru, nie możemy jej zmarnować" - podkreśla Stanisław Ceran, przewodniczący Rady Programowej e-Sudovia.

Cel projektu e-Sudovia

Dokonanie wszechstronnej oceny potencjału rozwojowego i popytu w obszarze nowych technologii na terenie czterech powiatów subregionu suwalskiego. Jego zadaniem jest też określenie potrzeb edukacyjnych społeczeństwa oraz kierunków innowacyjnego rozwoju przedsiębiorstw. W szczególności mają zostać określone główne czynniki mające wpływ na potencjał innowacyjny oraz bariery związane z podnoszeniem poziomu innowacyjności w gospodarce i administracji. Uzyskana w ten sposób wiedza ma być podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych w zakresie budowy infrastruktury teleinformatycznej i udostępniania usług szerokopasmowych. Działania te mają przyczynić się do zapobieżenia wykluczeniu cyfrowemu subregionu oraz wspierania rozwoju społecznego i gospodarczego. Projekt e-Sudovia realizowany jest w ramach działania 2.6 ZPORR przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200