Na gorąco: Witold Staniszkis

Pozyskane 10 mln zł z rynku New Connect Rodan Systems zamierza przeznaczyć m.in. na rozbudowę sieci partnerskiej, inwestowanie w infrastrukturę, a także przejęcia.

Pozyskane 10 mln zł z rynku New Connect Rodan Systems zamierza przeznaczyć m.in. na rozbudowę sieci partnerskiej, inwestowanie w infrastrukturę, a także przejęcia.

Czy brał Pan pod uwagę wejście inwestora do Rodanu?

Na gorąco: Witold Staniszkis

Witold Staniszkis

Prowadziliśmy rozmowy, ale nigdy o większościowym zaangażowaniu inwestora. Nasza polityka rozwoju - jak na polski rynek - była bardzo niekonwencjonalna, także ze względu na wielkość firmy. Rozwój był obarczony wysokim ryzykiem, nawet jeżeli po części był finansowany z unijnych projektów ramowych. Wejście inwestora oznaczałoby przekreślenie działania naszego modelu.

Skąd w takim razie pieniądze na rozwój?

W rozwój produktów inwestowaliśmy także własne, rodzinne pieniądze i ta strategia się sprawdziła. Osiągnęliśmy kamień milowy - technologię, która jest stabilna i dojrzała oraz długą listę referencyjną. Teraz cieszymy się, że rynek zarządzania procesami działalności i elektronicznego obiegu dokumentów wchodzi w fazę wzrostu. Chcemy wykorzystać okazję.

Ostatecznie zdecydowali się Państwo na pozyskanie funduszy z giełdy...

Oferta publiczna to racjonalny krok w rozwoju Rodan Systems. Na parkiecie jest już sporo firm, które nie mają takiego dorobku merytorycznego jak my. Handlują dużą ilością sprzętu, oprogramowaniem podstawowym. Debiutujemy na New Connect mając 14 lat, więc nie jesteśmy młodą spółką, ale rozwój w sferze oprogramowania narzędziowego nie dzieje się w pięć minut. Podobnie jak weryfikacja tego wszystkiego, wykonanie kilkudziesięciu projektów. Sprowadziliśmy ryzyko do odpowiedniego poziomu i zapadła decyzja o wejściu na ten rynek, kreowany na polski Nasdaq, na którym sprzedamy od 25% do 35% naszych akcji.

Wśród celów emisyjnych jest rozbudowa kanału partnerskiego...

Mamy produkt dla całego spektrum urzędów, od małych po największe. Takie pokrycie rynku dla jednej firmy jest mało wykonalne. Dlatego współpraca z partnerami będzie podstawą naszej działalności. Mamy już cztery umowy partnerskie, kolejne są w toku. Partnerzy sprzedają i obsługują instalacje, zdobywają kompetencje, my docieramy do większej liczby klientów. To ważne w obliczu nadchodzącego wzrostu pobytu na elektroniczny obieg dokumentów, który urzędy mają wdrożyć do maja 2008 r. Współpraca z partnerami jest również istotna z punktu widzenia strategii sprzedaży na innych rynkach wertykalnych poza administracją.

... wspomina się też o przejęciach.

Uprawiana przez nas informatyka inwazyjna zmienia rzeczywistość wewnątrz organizacji, która korzysta z naszych rozwiązań. Aby robić to dobrze, potrzebna jest wiedza dziedzinowa. Nasza obejmuje administrację publiczną. Potrzebujemy jej w innych, komercyjnych segmentach rynku. Dlatego wśród celów emisyjnych są przejęcia spółek z interesującymi nas kompetencjami, zespołem konsultantów lub nawet produktami niszowymi.

Rodan Systems ma plany zagraniczne?

Zamierzamy je realizować przez partnerów. Nie przewiduję bezpośrednich inwestycji. Kontakt z firmami zachodnimi mamy poprzez udział w europejskich projektach. Tu jest szansa na zawiązanie współpracy w oparciu o nasze narzędzia. Ważne kontakty nawiązuję także osobiście poprzez zasiadanie w zarządzie Europejskiej Platformy Technologicznej NESSI. Drugi kierunek to kraje za wschodnią granicą, gdzie też poszukujemy partnerów.

Czego oczekujecie od New Connect?

Przygotowanie do sprzedaży akcji na tym rynku wymagało znacznego wysiłku z naszej strony, jednak jest dużo tańsze niż debiut na GPW. Będzie to dobre miejsce na przeobrażenie kultury naszej firmy - przejście od rodzinnej spółki z silnie scentralizowanymi decyzjami do firmy, która zarządza cudzą inwestycją, podejmuje zobowiązania, które będą regularnie rozliczane przez inwestorów, ma obowiązek sprawozdawczy. Jest to bardzo adekwatne do naszego poziomu rozwoju.

Co później?

Oczekujemy, że duży inwestor lub nasz doradca wprowadzi do rady nadzorczej przedstawiciela, co pozwoli osiągnąć pożądany stan instytucjonalizacji przed ewentualnym wejściem na główny rynek za 2, 3 lata. Wyjście na New Connect to także sposób uzyskania "płynnej waluty" w postaci akcji, które mogą być dobrym, dodatkowym motywatorem dla naszej kadry. Waluta ta może także zostać użyta w przypadku połączenia z innym, większym podmiotem.

Dossier

Kiedy zapadła decyzja o wyborze informatyki: W X klasie. Do tego czasu chciałem być adwokatem.

Gdybym przestał pracować jako prezes zarządu Rodanu: Dzieliłbym się zdobytą wiedzą z dziedziny procesów jako konsultant, wykładowca, autor publikacji i książek.

Pierwszy skomercjalizowany projekt badawczy: Pierwszym był system zarządzania danymi Sykon oparty na strukturze zbiorów odwróconych z własnym językiem przetwarzania danych. Największy projekt to system zarządzania bazą danych Rodan.

Polski lub zagraniczny wzór: Software AG, która rozpoczęła działalność na rynku od realizacji dużego systemu zarządzania bazą danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200