Bezprzewodowa konkurencja

Szerokopasmowy, bezprzewodowy dostęp do Internetu jest dopiero na progu masowych zastosowań i wciąż nie wiadomo jakie technologie będą najbardziej popularne za kilka lat, może będzie to WiMAX, a może systemy wywodzące się z GSM.

Szerokopasmowy, bezprzewodowy dostęp do Internetu jest dopiero na progu masowych zastosowań i wciąż nie wiadomo jakie technologie będą najbardziej popularne za kilka lat, może będzie to WiMAX, a może systemy wywodzące się z GSM.

W założeniach WiMAX miał być technologią alternatywną wobec połączeń kablowych i umożliwiającą dostarczenie szerokopasmowych, bezprzewodowych łączy do Internetu urządzeniom stacjonarnym. Później pojawił się jednak standard IEEE 802.16e-2005, wersja WiMAX pozwalająca na mobilny dostęp do sieci przez urządzenia poruszające się z prędkościami większymi niż 60 km/h. Tym samym sieci wielkoobszarowe Mobile WiMAX stają się realną konkurencją dla usług szerokopasmowego dostępu do Internetu oferowanego przez operatorów GSM.

Z technicznego punktu widzenia nie ma zasadniczych przeszkód, które mogłyby hamować rozwój bezprzewodowych systemów szerokopasmowych. Ich dostępność wymaga jednak długofalowych inwestycji w budowę infrastruktury ze strony operatorów internetowych lub firm telekomunikacyjnych. Dlatego też to, jakie technologie będą wykorzystywane w najbliższych latach w ofercie bezprzewodowych usług dostępu do Internetu, zależy przede wszystkim od kalkulacji biznesowych.

Biznesowe kalkulacje

Bezprzewodowa konkurencja

Stacja dostępowa WiMAX Motorola CPEi 300.

Jedną z firm, która postawiła na mobilny WiMAX, jest Clearwire. W USA zaczęła ona rozbudowywać własną infrastrukturę dostępową, a latem tego roku zawarła porozumienie o współpracy ze znanym operatorem Sprint Nextel, który zapowiedział zainwestowanie w WiMAX 5 mld USD. Clearwire jest aktywny też w Europie, w Belgii, Danii, Hiszpanii i Irlandii. W ubiegłym roku zaczęło również działalność polskie biuro tej firmy, a jego dyrektor Roman Durka zapowiadał uruchomienie w naszym kraju usług mobilnej sieci WiMAX już w 2007 r. Niestety na razie zapadła cisza, Roman Durka odszedł z Clearwire Poland i nie wiadomo, jakie są losy tego projektu.

Do WiMAX z rezerwą podchodzą oczywiście operatorzy GSM. Na przykład międzynarodowe stowarzyszenie GSM Association (GSMA), do którego należą m.in. trzej najwięksi polscy operatorzy, ostrzega przed zbytnim pośpiechem w inwestowaniu w tę technologię, uważając ją za zbyt niedojrzałą i sugeruje, że lepsze perspektywy ma LTE (Long Term Evolution).

Jak podkreśla David Pringle, rzecznik GSMA, technologia WiMAX jest wciąż we wczesnej fazie rozwojowej, podczas gdy na rynku są już dostępne usługi szybkiego, szerokopasmowego dostępu do Internetu w technologii HSDPA. "Niedługo będzie możliwe przesyłanie danych z prędkością 14 Mb/s, której nie oferuje żadna z działających obecnie sieci WiMAX" - twierdzi David Pringle.

Podobne są też opinie niektórych analityków. Na przykład Philip Solis, z firmy ABI Research uważa, że dominacja standardu WiMAX jako technologii mobilnej czwartej generacji może być krótkotrwała. Jego zdaniem znacznie większą popularność zyska właśnie koncepcja 3GPP LTE, nad której rozwojem pracują m.in. Alcatel-Lucent, Ericsson i Nokia, a także przedstawiciele największych operatorów telefonii GSM. Pierwsze efekty współpracy tych firm mają być widoczne już w 2009 r. "LTE będzie efektem naturalnej ewolucji usług GSM i w długim okresie może być uznany za pełnoprawną technologię 4G. WiMAX będzie miał przewagę pod względem dłuższej obecności na rynku, ale dla operatorów GSM nie ma to większego znaczenia" - uważa Philip Solis.

Teoretycznie technologia LTE pozwoli na przesyłanie danych z prędkością dochodzącą do 100 Mb/s, a szacuje się, że do 2010 r. operatorzy wydadzą na jej rozwój i budowę odpowiedniej infrastruktury ponad 18 mld USD.

Czym GSM broni się przed konkurencją Mobile WiMAX

  • rzeczywista przepustowość – technologia HSDPA (tzw. 3.5G) już dziś umożliwia szybkość przesyłu danych na poziomie 7,2 Mb/s. Sieci WiMAX, mimo teoretycznej przepustowości sięgającej 70 Mb/s, w praktyce działają obecnie z prędkościami nieprzekraczającymi 10 Mb/s;
  • istniejąca infrastruktura – mimo że sieć WiMAX jest tańsza w budowie, operatorzy GSM już dysponują działającą infrastrukturą, a koszty rozbudowy jej możliwości nie muszą być zbyt duże;
  • mocna pozycja rynkowa – operatorzy GSM od wielu lat przeznaczają znaczne środki na działania marketingowe, zaś standard WiMAX jest jeszcze bardzo mało spopularyzowaną technologią. Konkurencja z operatorami GSM może znacznie podnieść koszty
  • jego promocji;
  • duża liczba klientów – z sieci GSM korzystają miliony użytkowników, dostawcy usług opartych o WiMAX muszą dopiero zdobyć zaufanie klientów. Może być to szczególnie trudne w przypadku klientów biznesowych.
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200