Co raz bliżej premiery Katmai

Premiera SQL Server 2008 (Katmai) ma nastąpić najpóźniej pod koniec pierwszej połowy 2008 r. Do tego czasu Microsoft doda zapewne kolejne nowe funkcje, ale dzięki wersjom CTP można uzyskać rozeznanie, jakie nowe możliwości zaoferuje ta baza danych.

Premiera SQL Server 2008 (Katmai) ma nastąpić najpóźniej pod koniec pierwszej połowy 2008 r. Do tego czasu Microsoft doda zapewne kolejne nowe funkcje, ale dzięki wersjom CTP można uzyskać rozeznanie, jakie nowe możliwości zaoferuje ta baza danych.

Chociaż nie minęły jeszcze trzy lata od premiery SQL Server 2005, użytkownicy mogą już testować możliwości oferowane przez nową wersję 2008. Jednocześnie Microsoft zapowiada zakończenie wsparcia dla SQL Server 2000. W tej sytuacji można zadać pytanie, czy SQL Server 2008 rzeczywiście wnosi nową jakość, która może zachęcić użytkowników do szybkiego uaktualnienia, czy też na termin premiery większy wpływ mają decyzje biznesowe Microsoftu? Odpowiedź na takie pytanie nie jest jednoznaczna, ale zaprezentowana poniżej analiza zapowiadanych funkcjonalności SQL Server 2008 może ułatwić ocenę praktycznej wartość nowej bazy danych Microsoftu w konkretnych zastosowaniach biznesowych.

Dla programistów...

Nowościw SQLServer 2008:

  • klauzule: Merge i Grouping Sets
  • nNowe typy danych: date, time, datetime2
  • planarne typy danych: geography, geometry
  • usprawnienie pracy z typem danych XML
  • atrybut Filestream
  • szyfrowanie danych na poziomie plików
  • wsparcie dla kompresji danych
  • Performace Studio
Programista pracujący z SQL Server 2008, w porównaniu z poprzednią edycją tej bazy, napotka wiele ważnych udogodnień. Pierwszą i bardzo istotną jest wprowadzenie osobnego typu danych dla daty i czasu. Nareszcie udało się uzupełnić ten tak bolesny brak. W wersji 2005 Microsoftowi nie udało się zaimplementować tych elementów. Dodano także typ danych pozwalający mierzyć czas z dokładnością do 100 nanosekund, a kolumny zawierające duże dane binarne (BLOB) będą mogły być przechowywane w lokalnym systemie plików za sprawą atrybutu Filestream.

Inne istotne zmiany to dołączenie poleceń: Merge oraz Grouping Sets, wprowadzenie przestrzennych typów danych oraz parametrów tabelarycznych. Nie są one, rzecz jasna, często wymieniane w materiałach marketingowych, gdyż ciężko się chwalić oddzieleniem daty od czasu w wersji 2008 lub zaimplementowaniem polecenia Merge należącego do standardu SQL: 99, a obecnego już w wersji bazy Oracle 9i.

Warto wspomnieć o ciekawym wykorzystaniu integracji z CLR (Common Language Runtime), która została zaimplementowana w SQL Server 2005. Wprowadzono typ danych, który w relatywnie prosty sposób pozwala reprezentować hierarchie w bazie. Więcej informacji na ten temat można odnaleźć w artykule Pawła Potasińskiego "Co nowego w silniku bazodanowym SQL Server 2008". Każdy, kto wie, jak złożone jest relacyjne modelowanie hierarchii oraz operowanie na nich z poziomu SQL, zapewne przyjrzy się bliżej temu typowi danych.

Jak prawie każdy produkt Microsoftu, SQL Server 2008 ma umożliwiać dobrą integrację z innymi technologiami tej firmy: ADO.NET, LINQ, a także modelem EDM (Entity Data Model), który zapewnia logiczne mapowanie pomiędzy modelem relacyjnym a logiką aplikacji. EDM należy do Dynamic Development, jednego z filarów Microsoft Data Platform Vision. Według Britta Johnsona z Microsoftu, technologia ta zapewni większą niezawodność i wydajność przy jednoczesnym ograniczeniu redundancji między modelem danych a wyższymi warstwami aplikacji. Chyba jednak dla większości programistów pracujących z SQL Server najważniejszą informacją jest to, że trwają prace nad wprowadzeniem do SQL Server 2008 Management Studio mechanizmów umożliwiających wyświetlanie podpowiedzi w trakcie pisania kodu (technologia Intelisense).

Nie jest to z pewnością kompletny wykaz zmian, ale sądzę, że nowe funkcjonalności oferowane programistom przez SQL Server 2008 są interesujące, a T-SQL staje się coraz bardziej dojrzałym dialektem SQL. Warto jednocześnie podkreślić, że najwyraźniej nie będzie tak gwałtownego skoku technologicznego, jaki nastąpił między wersją 2000 a 2005, a nowa wersja to raczej przykład stopniowego rozwoju tej bazy danych.

Nowości w silnikui zarządzaniu

Najczęściej i chyba najgłośniej reklamowaną funkcjonalnością SQL Server 2008 jest możliwość szyfrowania bazy i backupu na poziomie plików w sposób niewidoczny dla użytkownika. W założeniu nie ma to wpływać na wydajność. Opcja ta ma zwiększyć zarówno bezpieczeństwo danych korporacyjnych, jak i zapisywanych przez indywidualnych użytkowników utrzymujących lokalne instancje SQL Server. Zapowiadane jest też wprowadzenie mechanizmów kompresji danych przechowywanych w bazie, które mają poprawić szybkość działania zapytań. Z praktyczną oceną ich wydajności trzeba jednak poczekać na pojawienie się ostatecznej wersji bazy i wyniki niezależnych, rzetelnych testów.

Oprócz tego administratorzy otrzymają możliwość tworzenia polityk dla danych przechowywanych w bazie. Dzięki nim możliwe będzie np. śledzenie, kto dotarł do określonych informacji. Uproszczony zostanie też proces instalacji i zarządzania infrastrukturą, zwłaszcza pod kątem optymalizacji jej wydajności. Pojawią się nowe widoki systemowe pozwalające śledzić zależności między obiektami w bazie oraz nowe narzędzia diagnostyczne, jak Performance Studio. Administrator będzie mógł również rozbudowywać infrastrukturę sprzętową bez konieczności restartu usługi bazy danych. Zmiany dotkną także całej platformy BI opartej na SQL Server. Ulepszone usługi integracyjne będą mogły korzystać z więcej niż dwóch procesorów, zostaną usprawnione usługi analityczne, algorytmy drążenia danych, usługi raportujące będą miały poprawioną wizualizację danych i zostaną uniezależnione od serwera IIS, a także, co nie powinno nikogo zaskoczyć, ulepszona zostanie integracja z pakietem Office.

Widać jednak pewną dysproporcję między nowościami dla programistów a usprawnieniami pracy administratorów. Takie wrażenie może powstać, gdyż cały czas mamy do czynienia z wersją CTP, a większość zmian w silniku będzie poddana badaniom dopiero po pojawieniu się ostatecznej, stabilnej wersji oprogramowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200