Nowe narzędzia dla Eclipse

Koniec wakacji przyniósł wysyp ciekawych pozycji dla programistów Javy, m.in. CodeGear i Red Hat. Wspólnym mianownikiem tych nowości jest popularne wśród nich środowisko programistyczne - Eclipse.

Koniec wakacji przyniósł wysyp ciekawych pozycji dla programistów Javy, m.in. CodeGear i Red Hat. Wspólnym mianownikiem tych nowości jest popularne wśród nich środowisko programistyczne - Eclipse.

CodeGear zaproponował JGear, który przenosi na otwartą platformę funkcjonalności znane z JBuildera, zaś Red Hat udostępnił prekonfigurowane środowisko programistyczne. Wtyczki składające się na JGear mają poprawić tuning aplikacji (JGear Performance), komunikację i pracę grupową (JGear Team Client i Team Server) oraz tworzenie kodu (JGear LiveSource).

Nowe narzędzia dla Eclipse

JGear Performance - pokrycie metod

Ich funkcjonalność została "wyciągnięta" ze środowiska JBuilder 2007 Enterprise (nie ukrywają tego nawet pliki pomocy, co często prowadzi do nieporozumień). JGear stworzono z myślą o firmach, które dostosowały do swoich potrzeb Eclipse (lub BEA Workshop czy IBM RAD) i nie mogą pozwolić sobie na jego zamianę na JBuildera. Są także inne powody - po co wydawać 1499 USD, jeśli mamy zamiar wykorzystać tylko część jego możliwości?

LiveSource

Dodatek LiveSource ma zwiększać produktywność programisty, umożliwiając projektowanie aplikacji za pomocą edytora graficznego. Nie ważne, czy tworzymy aplikację J2EE, czy "konsolową", zmiany wprowadzone na diagramie są automatycznie odwzorowywane w kodzie (i na odwrót). Oprócz diagramów klas możemy tworzyć także diagramy stanów i komponentów. Notacja zbliżona do UML 2 i sprawna aktualizacja kodu ułatwiają współpracę programistów i architektów oraz szybkie tworzenie prototypów.

Performance

JGear Performance zawiera trzy narzędzia znane z Optimizeit, które pozwalają na profilowanie kodu pod kątem użycia CPU i pamięci (łącznie z monitorowaniem wycieków), analizę pokrycia kodu, monitorowanie i debugowanie pracy wątków. Profilowanie można uruchomić zarówno dla procesów działających lokalnie, jak i na zdalnych komputerach (tryb attached). Statystyki dotyczące przydziału pamięci są aktualizowane na bieżąco i pozwalają np. sprawdzić, które metody odpowiedzialne są za utworzenie największej liczby obiektów oraz wyświetlić ich kod. Na podstawie analizy użycia CPU można zlokalizować wątki wykonujące najwięcej operacji oraz znaleźć wąskie gardła aplikacji. Można też zejść na poziom kodu źródłowego i zlokalizować najczęściej wywoływane instrukcje.

Team Client/Team Server

Team Server integruje się z najbardziej popularnymi serwerami wykorzystywanymi w całym cyklu tworzenia aplikacji, m.in. z Bugzillą (raportowanie błędów), CVS i Subversion (wersjonowanie kodu) oraz XPlanner (zarządzanie projektem). Wszystkie te serwery można konfigurować z jednego miejsca po utworzeniu projektu typu ProjectAssist. Zarządzanie użytkownikami również odbywa się z poziomu tej samej konsoli. Faktycznie Team Server nie jest jednak nowym serwerem, tylko nakładką ułatwiającą instalację i konfigurację poszczególnych serwerów. Jednym z wyników działania ProjectAssist są pliki *.ticx. Zawierają one informacje o serwerach, do jakich Team Client powinien się podłączyć. Mogą one być dostarczone programistom za pośrednictwem e-mail, co gwałtownie skraca czas konfiguracji środowiska programistycznego. Dostęp do funkcjonalności oferowanych przez serwery możliwy jest dzięki przeglądarce TeamInsight.

Red Hat Developer Studio

Nowe narzędzia dla Eclipse

JGear Performance - Memory Profier i analiza alokacji pamięci podczas działania aplikacji

Red Hat Developer Studio (RHDS) to darmowe środowisko programistyczne oparte na Eclipse. Obecnie dostępna jest wersja beta 1, data wydania ostatecznej wersji nie jest jeszcze znana (prawdopodobnie w tym roku). Nad projektem pracuje Red Hat, a RHDS ma być dostępne na licencji GPL v2. Czym wyróżnia się RHDS spośród innych środowisk programowania? Zostało ono przygotowane z myślą o programistach pracujących nad dużymi i złożonymi aplikacjami. Jak dotąd musieli oni pracowicie łączyć Eclipse i serwer JBoss oraz inne komponenty, by stworzyć odpowiednie środowisko. Niedopasowane środowiska i ich składniki były często powodem opóźnień, a teraz to wszystko ma się zmienić. "Z Developer Studio Red Hat zwiększa produktywność programistów, upraszcza sposób, w jaki tworzone są aplikacje i konsekwentnie zmniejsza koszty dla naszych klientów. W długoterminowej perspektywie naszym celem jest wyposażenie programistów w najlepsze narzędzia i praktyki pozwalające na wykonanie zadania" - twierdzi Shaun Connolly z Red Hat.

Web 2.0 w Red Hat Developer Studio

Koszt narzędzi programistycznych

299 USD

JGear Performance

299 USD

JGear LiveSource

399 USD

JGear Team Client

599 USD

JGear Team Server

1499 USD

JBuilder Enterprise

bezpłatnie

Red Hat Developer Studio (płatne wsparcie techniczne)

Wsparcie dla AJAX w RHDS jest realizowane za pomocą frameworku Ajax4jsf (kiedyś prowadzony przez Exadel, teraz JBoss, oddział Red Hat). Dodatkowo jest on wzbogacony o rozszerzenia RichFaces, wprowadzające nowe kontrolki działające po stronie klienta, ale także wsparcie dla skinów (motywów kolorystycznych). Visual Page Editor to zintegrowany z RHDS edytor, współpracujący z takimi technologiami, jak: Struts, JSF, JSP. Pozwala on na jednoczesną edycję kodu oraz podgląd strony. Z poziomu zakładki "Red Hat Palette" pozwala też na wstawienie tagów RichFaces, Seam czy HTML.

JBoss Seam

JavaServer Faces (JSF) i Enterprise JavaBeans (EJB) to doskonale uzupełniające się frameworki. Jednak według Thomasa Heute'a (OnJava.com) ich łączenie sprawia wiele problemów (różne sposoby konfiguracji, JSF wykorzystuje adnotacje, JSF - XML). Problem ten ma rozwiązać zintegrowany z RHDS framework JBoss Seam.

Co dalej...

Na razie nie można spodziewać się gwałtownego przejścia na RHDS, głównie dlatego że jest ono w fazie beta. Pojawiają się jednak pierwsze opinie programistów. Część uważa, że Eclipse jest środowiskiem zbyt ogólnym, trudnym do dostosowania. "Istnieją niezliczone biblioteki z własnymi widgetami, języki i IDE, spośród których można wybierać. To jest trochę zagmatwane, gdy chcemy po prostu usiąść i coś napisać albo dodać GUI do istniejącej aplikacji" - pisze jeden z czytelników portalu Slashdot. "Visual Studio nie jest doskonałe, ale jest o wiele bardziej zawansowane niż działające na Linuxie IDE, z których korzystałem" - głos ten ukazuje podziw nawet dla produktu znienawidzonej korporacji. Wszystko wskazuje jednak na to, że z braku lepszych, darmowych rozwiązań, Red Hat Developer Studio znajdzie swoje miejsce w środowisku korporacyjnym programistów.

JGear łączy ze sobą dwa światy - otwarte, darmowe IDE oraz zawansowane funkcjonalności, za które trzeba płacić. JBuilder 2007 zebrał bardzo zróżnicowane opinie wśród użytkowników i dlatego opublikowanie części jego funkcjonalności pod postacią pluginów było świetną decyzją CodeGear. Biorąc pod uwagę ceny dodatków, nie znajdą one wielu nabywców poza firmami zorientowanymi na szybkie dostarczanie oprogramowania

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200