Nowa wersja GPL

Po osiemnastu miesiącach prac, w czerwcu opublikowano finalną wersję licencji GPL v3, która ma zastąpić liczącą już 16 lat licencję GPL v2.

Po osiemnastu miesiącach prac, w czerwcu opublikowano finalną wersję licencji GPL v3, która ma zastąpić liczącą już 16 lat licencję GPL v2.

W nowej wersji uregulowano przede wszystkim kwestie patentowe oraz dotyczące kompatybilności GPL z innymi licencjami wolnego oprogramowania. Poza tym, w porównaniu z opierającą się głównie na prawie amerykańskim GPL v2, nowa licencja jest dostosowana do międzynarodowych przepisów prawnych. Tekst GPL v3 jest też bardziej czytelny i dostosowany do sytuacji panującej na rynku oprogramowania.

Pierwotne założenia licencji pozostały niezmienione: kod źródłowy pozostaje otwarty i każdy może go modyfikować pod warunkiem udostępnienia programów na warunkach tej samej licencji. Ale przez ostatnich 16 lat wiele się zmieniło - open source z idei promowanej przez pasjonatów, stało się ważną częścią rynku IT i elementem walki patentowej.

Jednoznaczne zapisy patentowe w GPL v3 nakazują firmom korzystającym z licencji zapewnienie użytkownikom możliwości uruchamiania oprogramowania w dowolnym celu, rozpowszechniania, analizowania i modyfikowania kodu, udoskonalania i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń. Licencja konkretyzuje również kwestie związane z udostępnianiem kodu: "każdy podmiot, który udostępnia kod na rzecz otwartego projektu, jednocześnie udostępnia nieustającą i wolną od opłat licencję na każdy patent, jaki odnosi się do danego programu" - mówi jeden z autorów tekstu licencji Richard Stallman. GPL v3 ma zapobiec jakimkolwiek roszczeniom patentowym wobec twórców i użytkowników, bo "licencja została zaprojektowana tak, by rozszerzyć ochronę patentową na całą społeczność open source i ochronić ją przed próbami zmuszania dystrybutorów do zbierania pieniędzy na rzecz Microsoftu" - dodaje.

GPL v3 ma także chronić użytkowników przed roszczeniami związanymi z DRM, technologią TC (Trusted Computing) i tzw. tivoizacją. "Tivoizacja" to tworzenie urządzeń wykorzystujących oprogramowanie open source sprzętowo chronione przed modyfikacjami. Termin pochodzi od odtwarzacza TiVo, którego system wzorowany na Linuxie nie może być zmieniany. Najnowszym tego typu przykładem jest iPhone.

Nowa wersja rozwiązuje również kwestie kompatybilności z innymi licencjami. GPL v3 można łączyć m.in. z MIT/X, BSD oraz Afero GPL. Zgodnie z oczekiwaniami poprawiono też zgodność z Apache Software License i uregulowano kwestię dystrybucji oprogramowania opartego na GPL przez sieć BitTorrent - nie powoduje ona naruszenia licencji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200