Serwer krok po kroku

Microsoft opublikował właśnie kolejną wersję beta Windows Server 2008. Nowością jest opcja Server Core pozwalająca na zainstalowanie IIS 7.0.

Microsoft opublikował właśnie kolejną wersję beta Windows Server 2008. Nowością jest opcja Server Core pozwalająca na zainstalowanie IIS 7.0.

Jedną z ważniejszych nowości Windows Server 2008 (Longhorn) jest Server Core. To możliwość instalacji okrojonej wersji systemu, pozbawionej niepotrzebnych z punktu widzenia pełnienia przez serwer określonej roli, wielu usług i dodatków, plików wykonywalnych oraz bibliotek.

Podstawowe zalety tego rozwiązania to mniejsze nakłady na utrzymanie, zwłaszcza związane z uaktualnianiem oprogramowania. Server Core wymaga minimalnej obsługi w obszarze bezpieczeństwa. Ograniczenie funkcjonalności serwera tylko do minimum niezbędnego do pełnienia wybranej roli sprawia, że zmniejsza się obszar potencjalnego włamania. W kontekście ograniczania nakładów administracyjnych to funkcjonalność nie do przecenienia.

Decyzja o instalacji Server Core musi być jednakże dobrze przemyślana. Nie ma bowiem późniejszej ścieżki migracji do pełnego Windows Server 2008. W razie konieczności niezbędna będzie pełna reinstalacja systemu.

W ramach Server Core instalowane są tylko komponenty niezbędne do pełnienia przez system wybranej funkcji - np. serwera plików, serwera DNS, DHCP czy serwera usług Active Directory Domain Services. Server Core nie ma graficznego interfejsu użytkownika.

Nowością aktualnie udostępnionej wersji Community Technology Preview (CTP) jest możliwość uruchomienia Internet Information Services (IIS) 7.0 właśnie jako opcji instalacyjnej w ramach Server Core.

XML-owy fundament

W tym kontekście warto przypomnieć, czego można oczekiwać po nowym IIS. Przede wszystkim możliwe jest konfigurowanie serwera w oparciu o pliki XML. Co prawda już w wersji 6.0 oprogramowanie posiadało metabazę, która była definiowana w języku XML, ale dopiero wydanie 7.0 wprowadziło zmianę w postaci hierarchii plików konfiguracyjnych w formacie XML.

Rozwiązanie to daje ogromne korzyści w przypadku wdrażania aplikacji na wielu serwerach IIS. Przekłada się to również na możliwość delegowania uprawnień, która pozwoli administratorom na przekazanie zarządzania wybraną częścią serwera, np. wybraną aplikacją czy danym folderem, osobom odpowiedzialnym za dany fragment. Sam IIS Manager jest teraz zdecydowanie wydajniejszym narzędziem pozwalającym na sprawne i szybkie zarządzanie serwerem WWW.

IIS 7.0 oferuje także rozbudowane narzędzia do monitorowania i diagnozowania serwera webowego. Nowe narzędzie Runtime Status and Control API (RSCA) zostało zaprojektowane w taki sposób, aby dostarczało administratorowi jak najwięcej informacji o działającym serwerze internetowym, w szczególności o nieprawidłowościach w jego pracy. Automatyczne rejestrowanie odrzuconych żądań pozwala zbierać w jednym miejscu informacje na temat anomalii pracy serwera webowego nie tylko w trakcie obecności administratora. Nie ma już potrzeby przeszukiwania dużych logów, zawierających zapis każdego żądania. Wystarczy, że administrator zdefiniuje warunki, po zaistnieniu których IIS 7.0 zacznie gromadzić informacje o bieżących żądaniach.

W celu ulepszenia procesu tworzenia i hostowania usług Windows Communication Foundation oraz udostępniania ich za pomocą różnych protokołów serwer Windows Server 2008 zawiera Windows Process Activation Service, narzędzie wspierające aktywację procesów zarówno poprzez HTTP, jak i innych protokołów.

Serwer już działa

Najnowsza beta określana mianem CTP dostępna jest dla abonentów MSDN, TechNet oraz klientów Connect. To kolejna odsłona Windows Server 2008 od kwietnia, kiedy firma opublikowała wersję Beta 3. W tym okresie zostało pobrane 200 tys. kopii.

Tymczasem ze statystyk opublikowanych przez Netcraft, brytyjską firmę specjalizującą się w analizach wykorzystania systemów operacyjnych przez serwery webowe, wynika, że na całym świecie już ok. 2,6 tys. serwerów WWW pracuje pod kontrolą Windows Server 2008. Jednym z przykładów jest oczywiście główna strona firmy Microsoft, która korzysta z Windows Server 2008 i IIS 7.0. Większość z tych instalacji nie należy jednak do Microsoftu i jest najprawdopodobniej stosowana do testowania nowych systemów przez programistów.

Ogólnie największą popularnością wśród systemów tego typu cieszy się Apache Web Server, który obsługuje 53,7% wszystkich stron WWW, a produkty Microsoftu zajmują drugie miejsce mając 31,8% udziału.

Ciekawe, że w raporcie Netcraft na trzecim miejscu z 3,9% udziałem znalazł się Google, choć firma ta nie jest producentem żadnego systemu operacyjnego. Ale usługi Google stają się coraz popularniejszą alternatywą dla klasycznych platform webowych w przypadku prostych serwerów WWW, które były dotąd najczęściej instalowane na zwykłych komputerach PC.

Jak przygotować się do migracji do Windows Server 2008

Oczywiście wiele firm ma różne strategie migracji. Jedne będą czekały na pojawienie się pierwszego Service Packa, co może nastąpić pod koniec 2008 lub w 2009 r. Inne poczekają na premierę Windows Server Virtualization, czego można się spodziewać w połowie przyszłego roku. Trzecia strategia uwzględniacykl użytkowania komputerów w firmie. Wielu użytkowników nie wdraża Windows Vista dopóty, dopóki komputery na biurkach nie zostaną wymienione na nowsze. Podobne decyzje dotyczą serwerów. Co ciekawe — według rozmaitych badań — zaledwie 10% migracji nie wiąże się z wdrożeniem nowego sprzętu.

Niemniej bez względu na wybór strategii już dzisiaj warto zacząć przygotowania do wdrożenia Windows Server 2008.

<hr size="1" noshade>

  1. Po pierwsze, przetestować wersję beta — to najbardziej oczywisty etap przygotowań. Testy powinny być prowadzone w taki sposób, by symulowane było środowisko produkcyjne.
  2. Zbudować zespół dedykowany wdrożeniu Windows Server 2008 — w jego skład powinny wejść osoby ze wszystkich obszarów IT, m.in. zajmujące się sieciami, pamięciami masowymi, aplikacjami i bezpieczeństwem; dobrze zaangażować w projekt także przedstawicieli działów biznesowych.
  3. Opracować plan migracji do 64 bitów — Windows Server 2008 to najprawdopodobniej ostatni 32-bitowy serwer Microsoftu; ważne więc by odpowiednio wcześniej określić, które systemy mogą stwarzać kłopoty.
  4. Wykorzystać program Microsoftu Technology Adoption Program (TAP) - zapewnia on dostęp do specjalistów z Microsoftu, którzy wspierają użytkownika w trakcie procesu migracji; wprawdzie Technology Adoption Program jest dostępny wyłącznie "na zaproszenie", ale zapytać nie zaszkodzi.
  5. Dokładnie przetestować stabilność krytycznych aplikacji na nowej platformie — to kluczowy element testów.
  6. Poznać specyfikę PowerShell — chociaż linia poleceń bywa kłopotliwa, to jed-nak pozwala zaoszczędzić czas i zreduko-wać błędy.
  7. Wykorzystać Microsoft Windows Server Deployment Solution Accelerator (WSDSA) — wkrótce Microsoft udostępni narzędzie do planowania wdrożenia pod nazwą WSDSA (podobne do narzędzi opracowanych na potrzeby Widnows Vista, czyli Business Desktop Deployment 2007); zawiera ono materiały informacyjne, szkoleniowe oraz oprogramowanie, które ma ułatwić zadanie administratorom.
  8. Zaplanować wirtualizację — jedną z kluczowych decyzji związanych z Windows Server 2008 jest określenie, czy i ewentualnie kiedy zwirtualizować środowisko; Microsoft opóźnił wprowadzenie istotnych cech (live migration oraz hot-plug) do Windows Server Virtualization oraz ograniczył na razie maksymalną liczbę wspieranych rdzeni procesorów do 16.
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200