Sprzęt do zadań specjalnych

Przenośne urządzenia o dużej wytrzymałości - odporne na wstrząsy, kurz, temperaturę i wilgoć - budzą zainteresowanie nie tylko wojskowych. Coraz częściej interesują się nimi zwykłe przedsiębiorstwa. Producenci urządzeń przekonują, że wytrzymała konstrukcja znacznie redukuje całkowity koszt ich użytkowania.

Przenośne urządzenia o dużej wytrzymałości - odporne na wstrząsy, kurz, temperaturę i wilgoć - budzą zainteresowanie nie tylko wojskowych. Coraz częściej interesują się nimi zwykłe przedsiębiorstwa. Producenci urządzeń przekonują, że wytrzymała konstrukcja znacznie redukuje całkowity koszt ich użytkowania.

Sprzęt do zadań specjalnych

Panasonic Toughbook CF-74 wyposażony w układy Intel Centrino nowej generacji

Na początku tego roku na rynek urządzeń o podwyższonej wytrzymałości zdecydował się wkroczyć Dell. "Terenowy" notebook Latitude ATG D620 adresowany jest oczywiście do użytkowników zatrudnionych przez wojsko, policję, straż pożarną, ale także firm z sektora budowlanego i ochrony zdrowia. Urządzenie zostało wyposażone w procesor Intel Core 2 Duo, dysk twardy 80 GB, który został otoczony gumą gwarantującą tłumienie wstrząsów, klawiaturę, na którą można bez konsekwencji wylać ciecz, pokrywki na porty oraz bardzo jasny 14" wyświetlacz LCD. Cena Latitude ATG D620 wynosi 2,5 tys. USD.

5,2 mld USD

to wartość światowego rynku komputerów przenośnych o najwyższej wytrzymałości, z uwzględnieniem wszystkich producentów, szacowana przez ABIresearch.

Dell ma nadzieję, że ATG D620 będzie się cieszył dużym zainteresowaniem, ponieważ posiada identyczne elementy jak D620, m.in. stacje dokujące, baterie, zasilacze, napędy optyczne, BIOS oraz sterowniki, karty sieciowe i zintegrowaną łączność bezprzewodową. Ma to ułatwić pracę informatyków zajmujących się serwisem tych modeli komputerów. Minusem urządzenia jest stosunkowo duże zapotrzebowanie na energię spowodowane przez wyświetlacz. Jasność typowego ekranu montowanego w komputerach przenośnych wynosi 200 nitów (jeden nit równa się jednej kandeli na metr kwadratowy). W przypadku ATG wartość ta wynosi 500 nitów! Ma to ułatwić pracę w trudnych warunkach.

Atrakcyjne wzmocnienia

Urządzenia przeznaczone do "zadań specjalnych" dzielą się na dwie podstawowe kategorie: o wysokiej wytrzymałości (full ruggedized) oraz podwyższonej wytrzymałości komponentów, które najczęściej ulegają awariom (semi ruggedized). Wartość światowego rynku komputerów przenośnych o najwyższej wytrzymałości, z uwzględnieniem wszystkich producentów, jest szacowana przez ABIresearch na ponad 5,2 mld USD. W Europie rynek jest wart ok. 1,3 mld USD. Najszybciej wzrasta sprzedaż komputerów o podwyższonej wytrzymałości. Coraz częściej na ich zakup decydują się użytkownicy biznesowi i pracownicy mobilni.

Według analityków ABIresearch, najczęściej urządzenia o dużej wytrzymałości znajdują zastosowanie w dystrybucji i serwisie (16%), magazynach towarowych i centrach logistycznych (14%) oraz służbach ratunkowych i służbach bezpieczeństwa (11%). W ciągu najbliższych lat największy wzrost sprzedaży tego typu komputerów ma nastąpić w sektorze ochrony zdrowia. Wynika to z rosnących wymagań w zakresie skuteczności działań medycznych oraz digitalizacji systemów zarządzania danymi pacjentów w klinikach i szpitalach.

Jedyną wadą urządzeń o dużej wytrzymałości jest ich cena. Producenci przekonują jednak, że są one średnio droższe od standardowych komputerów o podobnej konfiguracji o 30%. Przy tym wytrzymała konstrukcja znacznie redukuje całkowity koszt ich użytkowania.

Przenośny twardziel

Sprzęt do zadań specjalnych

Dell Latitude ATG D620 wyposażony w prawie pancerną obudowę

Jednymi z najbardziej znanych na rynku komputerów przenośnych o wysokiej wytrzymałości są urządzenia Toughbook firmy Panasonic. W jej ofercie znajdują się zarówno modele tablet PC, urządzenia o podwyższonej wytrzymałości, jak i te o dużej wytrzymałości. Najbardziej odporne urządzenia posiadają atesty zgodne z normą MIL-STD 810F, co oznacza, że komputer jest w stanie przetrwać upadki z wysokości do 90 cm w nienaruszonym stanie. Toughbook jest też odporny na wahania temperatury w zakresie od -20°C do +60°C, a - zgodnie z normą IP 54 - jest również odporny na wodę i pył.

Najbardziej popularne ostatnio "wzmocnione" modele dostosowane są do potrzeb kadry kierowniczej dużych przedsiębiorstw. Przykładem mogą być modele Toughbook Executive CF-W5, CF-T5 i CF-Y5, które charakteryzują się bardzo atrakcyjnym "współczynnikiem mobilności", czyli niewielkim ciężarem i długim czasem pracy przy zasilaniu bateryjnym. Pierwszy z wymienionych komputerów waży jedynie 1,24 kg i może pracować z wykorzystaniem zasilania bateryjnego przez 10,5 godz. Komputery Toughbook Executive wytrzymują działanie siły nacisku równej 100 kg i upadek z wysokości 30 cm.

Niedawno Panasonic poinformował, że model Toughbook CF-74 został wyposażony w układy Intel Centrino nowej generacji, chipset Mobile Intel 965GM Express i procesor Intel Core 2 Duo T7300. Dzięki temu oraz 4 GB RAM będzie mógł pracować pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Vista Business. Cena tego modelu wynosi 14 tys. zł.

Mały, ale wytrzymały

Urządzenia mobilne o podwyższonej wytrzymałości to nie tylko notebooki. Nad wzmacnianiem swoich produktów pracują także producenci komputerów klasy PDA. Przykładem mogą być urządzenia Motorola MC9090, które charakteryzują się podwyższoną odpornością na wstrząsy i upadki z dużej wysokości, na wilgoć i zapylenie. Są przeznaczone do wykorzystywania w halach produkcyjnych i magazynowych, na potrzeby sprzedaży terenowej i dla dostawców. Urządzenia posiadają zintegrowane funkcje łączności bezprzewodowej, oferowanej w wielu trybach, m.in. sieci rozległej 802.11 a/b/g (WLAN) i sieci osobistej w technologii działającej w oparciu o Bluetooth (WPAN). Dzięki temu komputery te pozwalają na korzystanie z funkcji głosowych, a nawet transmisję obrazu. Niektóre modele urządzeń Motoroli posiadają funkcję push-to-talk, która pozwala na ich wykorzystanie jako walkie-talkie. Mają też wbudowany moduł GPS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200