Systemowe nowości

Ten rok przyniósł nowe wersje najpopularniejszych na rynku systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych Symbian OS 9.5 i Microsoft Windows Mobile 6.0.

Ten rok przyniósł nowe wersje najpopularniejszych na rynku systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych Symbian OS 9.5 i Microsoft Windows Mobile 6.0.

Systemowe nowości

Światowa sprzedaż smartfonów

W marcu br. konsorcjum Symbian wprowadziło najnowszą wersję mobilnego systemu operacyjnego - Symbian OS 9.5. Najważniejsze nowości to wyższa wydajność przy niższym zużyciu pamięci i mocy obliczeniowej procesora i co za tym idzie oszczędność baterii, szybszy start urządzenia i zainstalowanych aplikacji przy utrzymaniu kompatybilności z poprzednimi wersjami 9.x.

Natomiast kolejna wersja mobilnego systemu Microsoftu - Windows Mobile 6 - oficjalnie ujrzała światło dzienne podczas tegorocznych targów 3GSM w Barcelonie. Największe zmiany dotyczą Outlooka oraz wprowadzenia funkcji umożliwiających synchronizowanie danych z Windows Vista, integrację z Microsoft Office Communications Server, szyfrowanie danych, lepszą kontrolę dostępu oraz zdalne usuwanie danych w przypadku zgubienia lub kradzieży sprzętu.

Symbian wspiera wideo i Wi-Fi

Biznesowych użytkowników na pewno zainteresuje m.in. automatyczne przełączanie pomiędzy sieciami 3G oraz Wi-Fi, co, zdaniem twórców systemu, stanowi receptę na większą produktywność i niższe koszty. W nowej wersji poprawiono wsparcie dla VoIP - połączeń nie będą zakłócać inne aplikacje internetowe, jak przeglądarka czy usługa push e-mail. Liczne kontakty w książce adresowej zapisane zostaną w bazie SQL, co przyspieszy i zorganizuje dostęp do istotnych danych. Udoskonalono również synchronizację kalendarza z Microsoft Exchange i Lotus Notes. Dzięki udostępnieniu w styczniu br. bibliotek POSIX dla systemu Symbian programiści mogą przenosić desktopowe aplikacje na mobilną platformę łatwiej i szybciej.

Systemowe nowości

Mobilne systemy operacyjne 2006 r. Zaawansowane urządzenia przenośne ogółem

Wśród niezliczonych funkcji kolejnych modeli zaawansowanych telefonów komórkowych - smartfonów - wymienia się coraz częściej możliwość odbioru sygnału telewizyjnego. Prognozy firmy analitycznej In-Stat mówią o 125 mln użytkowników telewizji mobilnej na świecie w 2011 r. Z kolei Ericsson szacuje, że wydatki abonentów na usługi telewizyjne do 2010 r. zwiększą się do 270 mld USD z 175 mld USD w 2005 r.

Rynek ten wygląda obiecująco, dlatego w wersji 9.5 znalazło się wsparcie dla cyfrowej telewizji (DVB-H, ISDB-T). Kolejnym mobilnym trendem jest nawigacja - w najnowszym Symbianie pojawiło się wsparcie dla usług związanych z lokalizacją abonenta (Location-Based Services - LBS), które dla operatorów są kolejnym źródłem możliwych przychodów. Zastosowanie aparatów fotograficznych swego czasu wywołało multimedialną rewolucję, która trwa po dziś dzień. Symbian w wersji 9.5 wprowadza wsparcie dla zaawansowanych funkcji foto i wideo w telefonach, m.in. autofocus, redukcję czerwonych oczu, obsługę czujników nachylenia i zdjęć panoramicznych.

Pierwsze terminale nowej platformy powinny pojawić się w połowie przyszłego roku. Do tej pory sprzedano już 126 mln smartfonów z Symbianem. W dużej mierze to zasługa Nokii, która w swoich telefonach stosuje własne jego odmiany. Najbardziej rozpowszechniona wersja - Series 60 (S60) - zainstalowana jest przede wszystkim na bardzo popularnych obecnie telefonach z serii N i E, a także w aparatach Panasonic i Samsung. System Series 80 kontroluje pracę rodziny communicatorów, zaś Series 90 jest wykorzystywany w modelach 7710 i 7700. Sony Ericsson i BenQ w swoich telefonach stosuje Symbian z interfejsem UIQ, a z MOAP korzysta NTT DoCoMo. Symbian systematycznie zyskuje popularność, w 2005 r. wprowadzono 60 nowych modeli telefonów z tym systemem, a rok później już 108.

Szósty Windows w kieszeni

1 mld

smartfonów łącznie trafi na rynek do 2012 r. wg firmy Canalys.

Kolejna wersja mobilnego systemu Microsoftu - Windows Mobile 6 - oficjalnie ujrzała światło dzienne podczas tegorocznych targów 3GSM w Barcelonie. Koncern zmienił nazewnictwo platformy i udostępnił ją w trzech wersjach. Windows Mobile 6 Standard zastępuje Windows Mobile 5.0 for Smartphone. Z kolei Windows Mobile 6 Professional zastąpi Windows Mobile 5.0 for Pocket PC Phone Edition, a Windows Mobile 6 Classic to następca Windows Mobile 5.0 for Pocket PC. Nowe wersje systemów mają się pojawiać co dwa lata.

Systemowe nowości

Systemy operacyjne smartfonów 2006 r.

Podobnie jak w poprzednich wersjach, Windows Mobile zawiera pakiet Office Mobile. Największe zmiany dotyczą Outlooka. "Szóstka" umożliwia czytanie e-maili w oryginalnym formacie HTML, poprawione zostało wyświetlanie grafik, schematów i tabel na małym ekranie podczas edycji i przeglądania dokumentów oraz opcje związane z zarządzaniem wiadomościami. W III kwartale Microsoft zamierza wprowadzić uaktualnienie zapewniające kompatybilność Mobile z Office 2007. Jednocześnie nowe urządzenia z WM6 będą wówczas wyposażane w nowy pakiet Office Mobile 2007.

Systemowe nowości

Systemy operacyjne PDA w 2006 r. (Gartner, 2007)

Nowy system przystosowano do zsynchronizowania danych z komputerem PC pracującym pod kontrolą Windows Vista (Mobile Device Center), jednak na początku czerwca Microsoft musiał wprowadzić nową wersję - Windows Mobile Device Center 6.1, gdyż synchronizacja nie działała poprawnie. WM6 został też zintegrowany z Microsoft Office Communications Server. Nowe elementy z zakresu bezpieczeństwa to szyfrowanie danych na kartach pamięci, ściślejsza kontrola dostępu oraz możliwość zdalnego usunięcia danych z dysku lub pamięci flash np. w przypadku zgubienia lub kradzieży. System został także wyposażony w przenośne wersje platformy.Net (.Net Compact Framework) oraz SQL Server. Do WM6 Microsoft dołączył także pakiet Windows Live for Windows Mobile (komunikator internetowy, klient poczty elektronicznej oraz serwis blogowy Live Spaces).

Pierwsze urządzenia z Windows Mobile 6 to m.in. HTC Touch, S710 firmy High Tech Computer oraz HP iPaq 514. Wprowadzenie takich modeli sprzętu zapowiadają też Toshiba, LG Electronics, iMate, Motorola, Palm oraz Samsung Electronics.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200