Elastyczność motorem rozwoju

W połowie czerwca odbył się II Zlot Technologiczny SAP, część cyklu "SAP Technology Tour 2007", odbywającego się w 50 krajach. Patronem medialnym imprezy był Computerworld Polska.

W połowie czerwca odbył się II Zlot Technologiczny SAP, część cyklu "SAP Technology Tour 2007", odbywającego się w 50 krajach. Patronem medialnym imprezy był Computerworld Polska.

"Dziś, w dobie bardzo dynamicznych zmian zachodzących w branży IT, rola szefów działów informatycznych w przedsiębiorstwach musi ulec zmianom. Szefowie IT mają możliwość napędzania zmian w kierunku określonych perspektyw biznesowych" - mówi Andrzej Chabrzyk z SAP Polska.

Wzrastający udział systemów informatycznych w działalności przedsiębiorstwa, skomplikowanie organizacji, jak również zmiany jej otoczenia sprawią, że na informatyków spadnie kolejny, być może najważniejszy obowiązek - doradztwo przy rozwiązywaniu problemów napotykanych przez firmę. Przedsiębiorstwa, chcąc zachować elastyczność i zdolność do szybkiej reakcji na zapotrzebowanie rynku, będą musiały stale monitorować i korygować własne procesy biznesowe.

Za przykład przedsiębiorstwa, które dobrze zrozumiało wyzwania nowoczesności, uchodzić może KGHM Polska Miedź. W 2006 r. koncern przeprowadził udaną - i jak do tej pory najszybszą, bo trwającą zaledwie 3,5 miesiąca - migrację do systemu SAP ERP 2005.

Jako główne przyczyny przejścia na tę platformę Marek Gajerski z KGHM podał m.in.: konieczność wdrożenia Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) oraz wzrost kosztów obsługi systemu SAP R/3, związanych z zakończeniem bezpłatnego okresu wsparcia dla wersji 4.6c.

W ramach oszczędności czasu na start produktywny dostosowano wyłącznie kluczowe systemy, m.in. moduły Treasury (TR) i konsolidacji finansowej (EC-CS). Natomiast dzięki wykorzystaniu mechanizmów współużytkowania danych - Data Sharing - w środowisku DB2 możliwe było skorzystanie z innych maszyn i tymczasowe odciążenie serwerów centralnych. Dodatkowe działania związane z wdrożeniem objęły m.in. wymianę ponad 200 z 2800 użytkowanych w spółce stacji roboczych, zakup dodatkowego sprzętu dla serwerów oraz podniesienie do najnowszych wersji wszystkich systemów operacyjnych i środowisk bazodanowych stosowanych w środowisku informatycznym KGHM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200