Brutalna siła standardu

HP chce zawojować rynek rozwiązań Business Intelligence. Bronią ma być sprzętowo-programowa platforma Neoview działająca na bazie procesorów Itanium2.

HP chce zawojować rynek rozwiązań Business Intelligence. Bronią ma być sprzętowo-programowa platforma Neoview działająca na bazie procesorów Itanium2.

Kluczem do sukcesu na rynku zdominowanym przez wielkich, jak Teradata czy IBM z jednej strony, a małych dostawców urządzeń dedykowanych (np. Netezza) z drugiej strony, ma być platforma zbudowana z użyciem standardowych elementów serwerowych w postaci procesorów Intel Itanium2 i działająca pod kontrolą mikrojądra systemu operacyjnego Tandem Non-Stop. Urządzenie zapewniać ma ogromną skalowalność. Będzie w nim można zainstalować setki procesorów oraz pamięci o pojemności setek terabajtów danych. Dzięki ogromnej mocy uzyskanej po stosunkowo niskich cenach (ze względu na zastosowanie standardowych komponentów) jego wdrożenie ma przebiegać szybko i nie będzie wymagać nadmiernej optymalizacji. Zadania analityczne mają być realizowane - posługując się słowami Grega Battasa, głównego architekta Neoview - z użyciem "brute force".

HP udostępnia wybranym klientom Neoview od października 2006 r. Niedawno nowy produkt został zaprezentowany oficjalnie. Przedstawiciele firmy przekonują, że u jednego z klientów udało się przyspieszyć wykonywanie operacji Business Intelligence trzynastokrotnie. Chociaż firma wydaje się absolutnym nowicjuszem na rynku BI, jej przedstawiciele przekonują, że tak nie jest. "Na co dzień projektami w obszarze BI zajmuje się 3,5 tys. naszych pracowników, a nasze laboratoria prowadzą zaawansowane projekty badawcze nad innowacjami w tym obszarze" - przekonuje Greg Battas.

Równoległy atak

HP Neoview to potężny system. Na razie produkt ma być dostępny w pięciu wersjach składających się z 16, 32, 64, 128 i 256 procesorów pracujących równolegle. Największe systemy mają wykorzystywać nawet 1024 układy. Firma zdecydowała się wykorzystać dwurdzeniowe procesory Itanium 2. Każdy z nich ma możliwość korzystania z 4 GB pamięci RAM i dysku Fibre Channel o pojemności 146 GB, którego talerze obracają się z prędkością 10 tys. obrotów na minutę. W rzeczywistości fundament HP Neoview stanowią serwery HP Integrity, a konkretnie sparowane modele n2620. Całość mieści się w szafie o wysokości 42U. Urządzenie składające się z 16 węzłów to aż dwie takie szafy, 32 węzły - trzy, a system składający się z 256 węzłów wymaga zapewnienia przestrzeni dla 23 szaf. Wewnętrzną i zewnętrzną sieć LAN łączą dwa przełączniki HP ProCurve 2848. Sieć użytkownika może zostać połączona z platformą Neoview z wykorzystaniem siedmiu lub ośmiu urządzeń Gigabit Ethernet. Jako system pamięci masowej stosowane są produkty HP StorageWorks, takie jak macierz XP12000.

Oprogramowanie zainstalowane w HP Neoview to mikrojądro systemu operacyjnego Tandem NonStop oraz system bazodanowy, którego mechanizm wydobywa dane w czasie rzeczywistym z baz danych aplikacji biznesowych, dokonuje niezbędnych transformacji oraz ładuje je do systemu pamięci Neoview. Analiza danych dokonywana jest już z użyciem narzędzi dostarczanych przez partnerów HP, m.in. Business Objects, Cognos, SAS Institute, Microstrategy i Hyperion. Ponadto HP wykorzystuje technologie do integracji danych oferowane przez firmy Informatica, Ab initio, wspomniany już SAS, a nawet IBM.

Użytkownicy wprowadzający zapytania SQL nie muszą brać pod uwagę specyfiki działania Neoview. Funkcje optymalizujące zapewniają, że zapytania wykonywane są z wykorzystaniem maksymalnej liczby działających równolegle zasobów. Każdy z napędów dyskowych ma własny proces dyskowy, a wszystkie dyski są skanowane równolegle dla każdego zapytania. Tablica w bazie danych może być skanowana w setkach równoległych strumieni.

Salomonowe rozwiązanie

Działający na rynku dostawcy rozwiązań z obszaru hurtowni danych, w szczególności IBM i Teradata oferują wysoko specjalizowany, a przy tym niestandardowy sprzęt i oprogramowanie, który doskonale radzi sobie ze zróżnicowanymi obciążeniami. Z kolei firmy działające na rynku od niedawna, takie jak wspomniana wcześniej Netezza, przyjęły natomiast podejście tworzenia urządzeń bazujących na standardowym sprzęcie, ale dedykowanych konkretnemu zastosowaniu. Świetnie sprawdzają się w przypadku pojedynczych obciążeń, takich jak ana-liza połączeń w baza danych klientów operatorów teleko-munikacyjnych.

<hr>

Brutalna siła standardu

Greg Battas, główny architekt Neoview w HP

Dzięki ogromnej mocy Neoview uzyskanej po stosunkowo niskich cenach (ze względu na zastosowanie standardowych komponentów) jego wdrożenie ma przebiegać szybko i nie będzie wymagać nadmiernej optymalizacji.

<hr>

HP reklamuje swój nowy produkt jako połączenie zalet obydwu podejść - szybkości i niskich cen dedykowanych urządzeń BI ze zdolnością do równoczesnego realizowania zróżnicowanych zadań. Dodatkową zaletą projektu HP ma być uwolnienie klientów od niestandardowego sprzętu. Warto przy tym zwrócić uwagę, że podobną koncepcję próbuje realizować Sun Microsystems, oferując hybrydowe serwery X4500 oraz współpracując z dostawcą oprogramowania BI firmą Greenplum. Niemniej Neoview ma znacznie wyższy współczynnik procesorów do danych niż projekt Sun. Dzięki temu wykonywanie raportów i zapytań analitycznych odbywa się praktycznie w czasie rzeczywistym. Jest to efektem klastrowej, równoległej architektury rozwiązania. Serwer X4500 Sun ma zaledwie dwa procesory (AMD Opteron) i nie może działać w klastrze. Przynajmniej na razie. Firma zapowiada jednak taką możliwość w przyszłości.

Dotąd firma nie ujawniła cen Neoview. Zapewnia jednak, że jej produkt oferujący funkcjonalność rozwiązań klasy Teradata będzie znacznie tańszy. Warto przy tym pamiętać, że wdrożenie Neoview będzie wymagało zakupu usług doradczych, których wartość trzeba będzie doliczyć do kosztów rozwiązania.

Szewc w butach

HP wykorzystuje już Neoview wewnętrznie. Firma podjęła projekt konsolidacji działających odrębnie 750 hurtowni danych. Dzięki temu powstanie jedna, ogólnofirmowa hurtownia, w której znajdą się wszystkie informacje. Warto przypomnieć, że Mark Hurd, obecny szef HP niegdyś kierował Teradatą. Natomiast Randy Mott, szef informatyki w HP pełnił tę funkcję w firmie Wal-Mart, która posiada wielką instalację Teradaty.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200