Novell: tylko Windows i Linux

Novell wziął sobie do serca zasadę, że lepiej trzymać się blisko wrogów niż przyjaciół. W prowadzonej podczas BrainShare dyskusji na temat kontrowersyjnej umowy dotyczącej współpracy z Microsoftem Jeff Jaffe, wiceprezes Novella ds. technologii przekonywał, że "w przyszłości będą tylko dwa systemy operacyjne - Windows i Linux".

Novell wziął sobie do serca zasadę, że lepiej trzymać się blisko wrogów niż przyjaciół. W prowadzonej podczas BrainShare dyskusji na temat kontrowersyjnej umowy dotyczącej współpracy z Microsoftem Jeff Jaffe, wiceprezes Novella ds. technologii przekonywał, że "w przyszłości będą tylko dwa systemy operacyjne - Windows i Linux".

Po raz pierwszy w historii, na tej konferencji użytkownikówoprogramowania Novell wystąpili przedstawiciele Microsoftu i zaprezentowano pierwsze wyniki współpracy obu firm. Pokazywano system operacyjny Windows, działający jako maszyna wirtualna na platformie SUSE Linux, oraz SUSE Linux, jako wirtualną maszynę na Windows Longhorn. Pokazano także opracowany przez Novella mechanizm Translator OpenXML, który pozwala użytkownikom zapisywać dokumenty OpenXML (format Office) w formacie OpenOffice. Na mocy porozumienia SUSE Linux stał się preferowaną dystrybucją Linuxa dla sieci Windows. Microsoft przekazał zaś ponad 40 tys. klientów kupony uprawniające do korzystania ze wsparcia dla użytkowników SUSE. Trafiły one m.in. do Deutsche Bank, Credit Suisse i Wal-Mart. Porozumienie rozwścieczyło sporą część społeczności linuxowej. Choć mogło też zirytować administratorów, szefowie IT odpowiedzialni za zakupy oceniają je w większości pozytywnie.

Tradycyjnie Novell wykorzystuje BrainShare do promocji nowych produktów. W centrum uwagi znalazła się publiczna wersja beta Open Enterprise Server 2, czyli systemu, który umożliwia uruchamianie NetWare jako maszyny wirtualnej na systemie pracującym pod kontrolą SUSE Linux. Nowa wersja umożliwia także uruchamianie usług Domain Services for Windows, zawiera technologię dynamic storage i oferuje obsługę aplikacji 64-bitowych. Wprowadzenie OES 2 na rynek zakończy proces migracji usług NetWare na Linuxa. Novell zaprezentował także GroupWise uzupełniony aplikacjami Novell Teaming i Teaming Plus Conference, Identity Manager 3.5, Sentinel Version 6, SUSE Linux Enterprise 10 Service Pack 1 oraz SUSE Linux Enterprise Thin Client. Nieco wcześniej Novell przedstawił nową wersję ZENworks Configuration Management, która pozwala na zarządzanie komputerami z Windows, także Vista.

Na BrainShare plotkowano o sekretnym przejęciu przez Novell firmy RedMojo, która opracowała wirtualizacyjną technologię Matrix. Technologia ta została już wykorzystana do rozszerzenia funkcji automatyzujących obsługę centrów danych, wbudowanych w moduł Orchestrator z pakietu ZENworks. Przejęcie RedMojo za prawie 10 mln USD nastąpiło w listopadzie ub.r., ale Novell zachowywał je w tajemnicy, aż do momentu opublikowania raportu kwartalnego z 1 marca br. Według Novella nie było to klasyczne przejęcie. "Firma dostarczyła pewną technologię, która w połączeniu z pracą wykonaną przez dział badawczo-rozwojowy Novella pozwoliła rozwinąć funkcje automatyzacji obsługi centrów danych" - mówią przedstawiciele Novella.

<hr>Jak doszłodo porozumienia Novella z Microsoftem

Novell: tylko Windows i Linux

Ron Hovsepian, prezes Novella

Zadzwoniłem do Kevina Turnera, dyrektora operacyjnego Microsoftu, który wcześniej był szefem Sam's Club, a jeszcze wcześniej szefem informatyki w Wal-Mart. Zapytałem, czy nie zechciałby zostać ponownie naszym klientem [Wal-Mart był użytkownikiem NetWare - przyp. red.]. Rozmawialiśmy o współpracy naszego oprogramowania. Kevinowi spodobał się ten pomysł. Od następnego dnia rozmawialiśmy w większej grupie osób z kierownictwa obu firm i omawialiśmy szczegóły projektu.

Ron Hovsepian, prezes Novella

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200