Nowa wersja Java ES

Sun Microsystems zaprezentował kolejną wersję systemu Java Enterprise System 5.0 i nową technologię wirtualizacji - LDoms.

Sun Microsystems zaprezentował kolejną wersję systemu Java Enterprise System 5.0 i nową technologię wirtualizacji - LDoms.

Sun Java ES (Enterprise System) 5.0 to nowa wersja pakietu klasy middleware konkurująca na rynku przede wszystkim z oprogramowaniem IBM Websphere. Natomiast LDoms (Logical Domains) to zapowiadana przez Suna w ub.r. nowa technologia wirtualizacji serwerów wykorzystująca sprzętowe mechanizmy ośmiordzeniowych procesorów UltraSPARC T1 (Niagara) instalowanych w komputerach rodzin Sun Fire T1000 i T2000.

Java ze wsparciem i szkoleniami

"Java ES 5.0 jest przede wszystkim realizacją kierunków rozwoju zapowiadanych cztery lata temu, gdy ogłosiliśmy rozpoczęcie projektu Orion" - mówi Jim McHugh, wiceprezes Suna, odpowiedzialny za rozwój oprogramowania. Jego zadaniem było opracowanie zintegrowanego pakietu niezależnych modułów, aktualizowanych co kwartał i dostępnych jako licencja zależna od liczby użytkowników. I właśnie Java ES 5.0 ma budowę modułową oraz umożliwia zakup i instalację tylko wybranych elementów pakietu, a następnie uzupełnianie funkcjonalności w zależności od zmieniających się potrzeb i wymagań użytkowników. Oprogramowanie jest oferowane w zestawie obejmującym również wsparcie techniczne i szkolenia dla użytkowników.

Licencja na podstawową wersję Java ES 5.0 Base kosztuje 100 USD rocznie za użytkownika. W skład tego zestawu wchodzi aplikacja kliencka oraz oprogramowanie serwera WWW i portalu. W razie potrzeby użytkownik może później dokupić np. subskrypcję na Sun Java System Identity Manager lub Java CAPS (Composite Application Platform Suite), co zwiększa koszty licencji do odpowiednio 140 USD i 200 USD.

Najważniejsze nowości w Java ES 5.0 to ulepszona konsola i mechanizmy monitorowania systemu oraz jeden wspólny dla wszystkich modułów i aplikacji instalator. Jednocześnie Sun stara się zwiększyć liczbę niezależnych modułów open source innych firm, które mogą być zintegrowane z Java ES. Już obecnie w skład pakietu wchodzi Java DB, wspierana przez Suna dystrybucja bazy danych Apache Derby, a oprócz tego oprogramowanie może współpracować również z bazą PostgreSQL.

Gdy Sun prezentował w 2005 r. poprzednią wersję Java ES 4.0, przedstawiciele firmy podkreślali przede wszystkim rozszerzenie wsparcia na systemy operacyjne Microsoft Windows i HP-UX (poza już wspieranymi Sun Solaris i Red Hat Enterprise Linux). Obecnie wciąż trwają dyskusje, czy warto przygotowywać wersje tego pakietu również dla innych znanych dystrybucji Linuxa, przede wszystkim Novell SuSE. Należy zauważyć, że Java ES nie wspiera IBM AIX, choć wiele z modułów tego pakietu może pracować pod kontrolą systemu IBM.

Choć nie ulega wątpliwości, że największą konkurencją dla Java ES jest obecnie IBM WebSphere, to już wkrótce może się pojawić kolejny poważny konkurent - Oracle, który rozwija własny system middleware Fusion.

Wirtualizacja dla Niagary

Nowa technologia wirtualizacyjna Suna - LDoms - to inne rozwiązanie niż znane dotąd kontenery systemu Solaris (Solaris Containers) wpro-wadzone wraz z 10. wersją tego systemu, które są maszynami wirtualnymi tworzonymi na poziomie OS. Oprogramowanie LDoms wykorzystuje bowiem warstwę izolującą Sun4V hypervisor i jest przezna-czone tylko do pracy na platformie Sun CMT (rodziny serwerów Sun Fire T1000 i T2000). Z punktu widzenia architektury LDoms są technologią bardzo podobną do oprogramowania wirtualizacyjnego na platformę x86 wykorzystującego warstwę hypervisor, jak VMware ESX lub Xen.

Wirtualne partycje LDoms są obsługiwane bezpośrednio przez procesory Sun UltraSparc T1 (Niagara) wyposażone w osiem rdzeni CPU. Obecnie w serwerze można utworzyć do 32 takich, w pełni izolowanych partycji. Wedłu przedstawicieli Suna, LDoms oferuje podobne zalety jak inne technologie wykorzystujące sprzętową wirtualizację - umożliwia elastyczną alokację zasobów takich jak pamięć, moc przetwarzania i innych elementów systemu (są one dzielone na logiczne grupy) oraz tworzenie wielu niezależnych wirtualnych serwerów wyposażonych we własny system operacyjny, zasoby i zewnętrzną identyfikację.

Na razie nie wiadomo, czy oprogramowanie LDoms będzie współpracowało tylko z systemem Solaris, czy również innymi systemami operacyjnymi. LDoms jest dostępne bezpłatnie w wersji RC3 (Release Candidate 3). Sun zapowiada, że oprogramowanie będzie darmowe, ale jednocześnie zamierza wymagać zakupu płatnego wsparcia technicznego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200