Fritz!Box Fon WLAN 7140

Użytkownicy domowi oraz prowadzący kilkuosobowe firmy, mający dostęp do Internetu, są bez wątpienia zainteresowani zmniejszeniem rachunków telefonicznych. Może im w tym pomóc nowe urządzenie AVM, którego niewielkie rozmiary kryją ogromną funkcjonalność.

Użytkownicy domowi oraz prowadzący kilkuosobowe firmy, mający dostęp do Internetu, są bez wątpienia zainteresowani zmniejszeniem rachunków telefonicznych. Może im w tym pomóc nowe urządzenie AVM, którego niewielkie rozmiary kryją ogromną funkcjonalność.

Rok temu AVM wprowadził na rynek urządzenie Fritz!Box Fon WLAN 7050 - model 7140 to jego następca, oferujący m.in. modem DSL (obsługujący także standard ADSL2+), punkt dostępowy (sieć Wi-Fi), bramkę VoIP, router i przełącznik z czterema portami LAN.

Porty, kable, diody

Fritz!Box Fon WLAN 7140

Fritz!Box Fon WLAN 7140

Nowe urządzenie wygląda podobnie jak model 7050. Dopiero bliższe przyjrzenie się portom ujawnia, czym różnią się oba urządzenia. Jedna z istotnych różnic polega na tym, że AVM nie instaluje w modelu 7140 specjalnego portu obsługującego połączenia ISDN. Zamiast dwóch portów telefonicznych i portu DSL pojawił się jeden port oraz specjalny kabel (rozgałęziacz) mający kształt litery Y, obsługujący zarówno połączenie telefoniczne, jak i DSL.

Fritz!Box Fon WLAN 7140 zawiera cztery porty Ethernet. Obok nich znajdują się dwa porty na telefony, które mogą obsługiwać zarówno standardowe połączenia PSTN, jak i połączenia internetowe. 7140 zawiera też port USB, do którego można podłączać różne urządzenia zewnętrzne: pamięć masową, drukarkę oraz nowość - firmowy adapter Wi-Fi, służący do automatycznego konfigurowania połączenia WLAN. Bramka ma pięć diod LED informujących użytkownika o stanie poszczególnych elementów rozwiązania.

Chociaż projektując Fritza! myślano głównie o Internecie przez DSL, nie ograniczono urządzenia do tej metody dostępu. 7140 można skonfigurować w ten sposób, że pierwszy port przełącznika Ethernet zmieni się w port WAN. Tego typu uniwersalność daje użytkownikowi swobodę w wyborze czy zmianach operatora internetowego.

Sieć bezprzewodowa

Urządzenie obsługuje połączenia bezprzewodowe oparte na standardach 802.11b (11 Mb/s) i 802.11g (54 Mb/s) oraz niestandardowe 802.11g++ (125 Mb/s). Producenta należy pochwalić za to, że dostarcza urządzenie ze wstępnie skonfigurowaną ochroną WPA (klucz można odczytać z naklejki) - nawet najmniej doświadczony albo leniwy użytkownik nie może zlekceważyć w ten sposób spraw bezpieczeństwa. AVM wbudował też w urządzenie przycisk, który służy do wyłączania połączenia WLAN. Niby prosta rzecz, a cieszy.

Konfigurowanie sieci bezprzewodowej uproszczono, umożliwiając przenoszenie ustawień za pomocą funkcji "Stick & Surf". Do urządzenia można podłączyć adapter WLAN USB, a Fritz!Box zaczyna wtedy ładować do pamięci adaptera informacje o konfiguracji, o czym świadczy migająca dioda "Info" wbudowana w urządzenie. Użytkownik musi poczekać aż dioda przestanie migać, co oznacza, że dane zostały już przeniesione z pamięci urządzania do adaptera USB. Następnie adapter należy podłączyć do komputera PC lub notebooka, który odczytuje automatycznie dane, ładuje do swojej pamięci niezbędne sterowniki i klucz WPA, odsyłając użytkownika w kolejnym kroku do interfejsu WWW, który pomaga konfigurować inne opcje.

W naszym teście przy instalowaniu adaptera USB wystąpił problem polegający na tym, że komputer zażądał oprogramowania, które znajduje się na dysku CD (co nie powinno mieć miejsca). Okazało się, że problem taki występuje tylko w przypadku instalowania rozwiązania na komputerze pracującym pod kontrolą polskiej wersji systemu operacyjnego Windows XP. Po zwróceniu uwagi producent wprowadził do oprogramowania niezbędne poprawki i przysłał nowy adapter, który skonfigurował automatycznie połączenie WLAN (nie odwołując się już do dysku CD).

Telefonia

Fritz!Box Fon WLAN 7140

Niech nie zwiedzie nas napis DSL na pudełku Fritz!Box Fon WLAN 7140 - urządzenie jest bardziej uniwersalne, pozwala na rekonfigurację portu LAN 1 do portu WAN.

O wartości urządzenia decyduje w dużej mierze jego funkcjonalność telefoniczna. Fritz!Box Fon WLAN 7140 oferuje minicentralkę, umożliwiając podłączenie dwóch telefonów analogowych i wybór tradycyjnych połączeń przez zwykłą linię analogową (podłączoną przez kabel z rozgałęziaczem) albo przez VoIP przy użyciu łącza internetowego. Dzwoniąc przez Internet, mamy możliwość zdefiniowania aż do 10 kont u różnych operatorów VoIP. Ustawienie reguł dzwonienia w urządzeniu pozwoli nam określić, z którego konta będziemy dzwonić na które numery. Z kolei ręczne ustawienie kodów poszczególnych kont w telefonach pozwoli nam wybierać rodzaj połączenia wprost z aparatów. Połączenia możemy usprawnić - dzięki wbudowanej książce telefonicznej i funkcji skróconego wybierania, oraz kontrolować - dzięki billingowi i funkcji blokowania numerów. Funkcja "call through" pozwoli nam się wdzwaniać do bramki np. z telefonu komórkowego i zestawiać tańsze połączenia przez VoIP. Fritz!Box Fon 7140 można też zintegrować z posiadaną w firmie centralką telefoniczną. W jednoczesnym korzystaniu z Internetu i telefonii bez degradacji jakości usługi pomaga funkcja kształtowania ruchu (Traffic Shaping).

Port USB

Użytkownik może dołączyć bezpośrednio do portu USB drukarkę albo pamięć masową. Jeśli istnieje potrzeba dołączenia obu takich urządzeń, można to zrobić za pośrednictwem koncentratora (hub) USB.

Drukarka dołączana do bramki Fritz!Box WLAN 7140 nie jest w pełnym tego słowa znaczeniu drukarką sieciową, ale urządzeniem, które można współużytkować. Po podłączeniu drukarki, jest ona od razu rozpoznawana i pojawia się automatycznie w konsoli zarządzania.

Uzyskanie dostępu do drukarki z PC wymaga trochę zachodu. Do każdego komputera PC, z którego użytkownik chce uzyskać dostęp do drukarki, należy wprowadzić modyfikację (dodać port USB obsługujący drukarkę). Służy do tego celu program znajdujący się na dysku CD.

Po dołączeniu do portu pamięci masowej, dostęp do niej jest możliwy po kliknięciu reprezentującej ją ikony, która pojawia się w oknie zarządzania (dostęp jest realizowany przy użyciu protokołu FTP). Pamięć można tak skonfigurować, aby była dostępna również przez Internet. Służy do tego celu okno, w którym trzeba podać hasło oraz wpisać w polu Dynamic DNS odpowiednią nazwę, tak aby pamięć można było łatwo identyfikować. Jedyne zastrzeżenie, jakie można mieć do tego rozwiązania, to fakt, że jest to port USB 1.1, a nie 2.0.

Konfigurowanie i zarządzanie

Panel sterowania przez przeglądarkę oraz dołączone do produktu oprogramowanie pozwalają kontrolować urządzenie i zmieniać jego konfigurację.

Po zainstalowaniu oprogramowania na komputerze, na pulpicie pojawia się ikona skrótu o nazwie Fritz!DSL Start Center. Po kliknięciu tej ikony pojawia się pierwszy ekran, oferujący sześć opcji: Internet, Protect, Fritz!Box, Update, Diagnosis i Web Test. Diagnosis monitoruje połączenie DSL. Bardzo przydatny program Web Test podaje w szczegółach, jaką drogą pakiet dociera do stacji docelowej. Funkcja Protect ma na komputerze uzupełniać ochronę zapewnianą przez zaporę wbudowaną w bramkę.

Jeśli chodzi o wbudowaną w 7140 zaporę, AVM nie za bardzo chce, by użytkownicy "grzebali" w jej ustawieniach - w panelu sterowania brak jest zakładki "firewall", nawet w zaawansowanych ustawieniach. Fani gier i p2p mają jednak do dyspozycji funkcję "port forwarding".

Fritz!Box Fon WLAN 7140

Ocena Fritz!Box Fon WLAN 7140

W panelu sterowania urządzeniem ekran Overview wyświetla podstawowe informacje: które porty aktualnie pracują (DSL, WLAN, USB i cztery porty LAN) oraz czy telefonia internetowa jest włączona. Inne pozycje (Call List, Telephone Book, Online Meter, Event Log, USB Devices i Network Devices) zawierają szczegółowe dane (w tym raporty) o stanie różnych elementów bramki i dołączonych do niej zewnętrznych urządzeń (jeśli takie istnieją). Dzięki funkcji Push Mail możemy zdalnie otrzymywać pocztą elektroniczną informacje o stanie urządzenia, a Night Service ma dbać o opcjonalne przechodzenie bramki w tryb "stand by" w określonych godzinach.

Klikając przycisk Settings, możemy przejść do wyświetlenia pozwalającego konfigurować urządzenie. Znajdują się tu takie opcje, jak: Internet, Telephony, USB Devices, WLAN, System i Help. Po kliknięciu każdej z tych opcji wchodzimy do kolejnych, bardziej szczegółowych ustawień.

Po wybraniu pozycji Setting, Telephony i następnie Internet Telephony, użytkownik może skonfigurować telefonię internetową, podając nazwę dostawcy usługi VoIP, swój identyfikator oraz hasło. Jak wspomniano można w ten sposób skonfigurować do 10 kont VoIP (telefonia internetowa oparta na protokole SIP).

Kolejna przydatna opcja nosi nazwę Update. Klikając na nią, urządzenie łączy się automatycznie z witryną producenta i sprawdza, czy istnieje nowsza wersja oprogramowania zarządzającego urządzeniem. Jeśli tak jest, nowe oprogramowanie jest pobierane i instalowane w pamięci rozwiązania.

Informacje

Producent: AVM

Zalety: funkcjonalność "all in one" - rozbudowana obsługa VoIP i możliwość korzystania z telefonicznej linii analogowej, automatyczne konfigurowanie połączenia WLAN (w tym opcji bezpieczeństwa), możliwość podłączenia do portu USB drukarki lub pamięci masowej, dopracowane narzędzia do zarządzania i raportowania, uniwersalność w dostępie do Internetu.

Wady: port USB 1.1, a nie 2.0

Cena: ok. 760 zł (brutto)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200