Wszystkie gminy w Internecie

MSWiA po przeprowadzeniu badań dostępu do Internetu urzędówgminnych zastanawia się nad rezygnacją z budowy rządowej sieci transmisji danych specjalnie na potrzeby PESEL2 i PL-ID.

MSWiA po przeprowadzeniu badań dostępu do Internetu urzędówgminnych zastanawia się nad rezygnacją z budowy rządowej sieci transmisji danych specjalnie na potrzeby PESEL2 i PL-ID.

W ramach przygotowań do budowy systemu PESEL2Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przeprowadziło ankietę na temat dostępu do Internetu wśród 2478 jednostek samorządu terytorialnego. Okazuje się, że wszystkie gminy mają podłączenie do sieci. Oznacza to, że autorzy projektu PESEL2 mają przynajmniej jeden kłopot z głowy. "Analiza wykazała, że obecny stan podłączenia urzędów gmin do Internetu nie stanowi istotnej bariery do wdrażania usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną i dalszego rozwoju społeczeństwa informacyjnego" - twierdzą autorzy raportu. "Możliwe jest elektroniczne przesyłanie danych pomiędzy gminami i poziomem centralnym w odpo-wiednio zabezpieczony sposób za pomocą sieci Internet bez potrzeby budowania dedykowanej, rządowej sieci transmisji danych" - dodają w podsumowaniu raportu. Nie chodzi jednak o rezygnację z budowy sieci STAP, którą zajmuje się niezależnie Departament Informatyzacji MSWiA. "W tym przypadku rozważna jest koncepcja utworzenia sieci wirtualnej, zwłaszcza na terenie Polski, w oparciu o Internet. Na terenie Warszawy będzie to sieć fizyczna. Pozostaje kwestia Warszawa-województwa" - mówi Grzegorz Fiuk, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rejestrów MSWiA. "Dotychczas MSWiA budowało sieci fizyczne dla każdego z systemów. Połączenia za pomocą Internetu stanowić będzie wyłom w dotychczasowej praktyce" - dodaje.

Inwentaryzacja w gminach

Wszystkie gminy w Internecie

Rodzaj łącza internetowego wykorzystywanego przez gminy

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez Wojewódzkie Ośrodki Informatyki Terenowe Banki Danych (WOI TBD) koordynowane przez WOI TBD Bydgoszcz na zlecenie MSWiA wskazują, że wszystkie 2478 gmin jest podłączonych do sieci. Najpopularniejszym rodzajem łącza internetowego wśród urzędów gminnych jest xDSL. Korzysta z niego 2008 placówek (81%). Większość urzędów gmin (70,7%) korzysta z łączy o przepustowości minimum 1 Mb/s. Badanie MSWiA zawierało również pytanie o dostępność łączy internetowych od innego operatora, które mogłyby stanowić dodatkową łączność (back-up). Z takiej możliwości może skorzystać obecnie 795 gmin. Ogółem urzędy gminne korzystają z usług ponad 280 różnych dostawców Internetu. Jednak głównym operatorem jest Telekomunikacja Polska, która obsługuje 2031 gmin (82%). Pozostali alternatywni gracze dostarczający połączenie do Internetu kilku lub kilkunastu urzędom gminnym to: Multimedia Polska (33 urzędy - najwięcej w podkarpackim - 15), Dialog (23), Netia (16), Telefony Podlaskie (9), MNI (9), Telefonia Pilicka (8), Telekomunikacja Kolejowa (7), TTcomm (6), Crowley (5) i Exatel (3).

W ramach prac związanych z realizacją projektu PESEL2 dokonano także inwentaryzacji obecnego stanu w zakresie infrastruktury IT wykorzystywanej do prowadzenia zadań związanych z ewidencją ludności i aktami stanu cywilnego. Z ankiety wynika m.in. że w 1775 urzędach gminnych obsługą systemu PESEL zajmuje się zatrudniony informatyk. Z usług firm zewnętrznych korzysta 465 gmin. System operacyjny komputerów stosowany do ewidencji to w większości Windows (1692 gminy), Novell (291 gmin) i Linux (132 gminy). Dane przechowywane są przede wszystkim w bazie dBase (934 gminy) i MS SQL (597 gmin). Zdecydowana większość gmin (2164), obok elektronicznej, prowadzi papierowe Karty Osobowe Mieszkańca (KOM). Natomiast zinformatyzowanego systemu ewidencji aktów stanu cywilnego nie posiada 1190 urzędów gminnych. W ramach projektu PESEL2 zrezygnowano więc z budowy Centralnego Rejestru Aktów Stanu Cywilnego.

Jeden standard

Dostawców systemów IT do prowadzenia ewidencji ludności i aktów stanu cywilnego w gminach jest ponad 20. Według zamierzeń kierownictwa Departamentu Rozwoju Rejestrów MSWiA, autorzy dotychczasowych systemów zmodernizują swoje produkty zgodnie z wytycznymi MSWiA. Piotr Piętak zadeklarował, że wymagania dla programistów spółek zaproszonych do współpracy z ministerstwem zostaną przekazane za siedem tygodni. Znacznie wcześniej, bo jeszcze w lutym br. ogłoszone zostaną zasady finansowania modernizacji infrastruktury urzędów gminy i wynagrodzenia wykonawców w znacznej części ze środków unijnych. System PESEL2 powinien zaś ruszyć w połowie 2008 r. Wraz z ogłoszonym niedawno projektem stworzenia dowodu biometrycznego PL-ID, stanowiącym kontynuację projektu PESEL2, pochłonie on łącznie 470 mln zł. Pierwsze dowody biometryczne będą wydawane w drugiej połowie 2008 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200