Specjalizacja komputery mainframe

W Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej (WSHE) powstał osobny kierunek poświęcony platformie IBM mainframe.

W Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej (WSHE) powstał osobny kierunek poświęcony platformie IBM mainframe.

To druga polska uczelnia, która kształci studentów z tej technologii, po Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak twierdzą przedstawiciele WSHE, na tym kierunku mają się uczyć zarówno studenci kształcący się na administratorów systemowych i sieciowych, jak i programiści. WSHE podpisało z IBM Polska porozumienie o współpracy i przystąpiło do światowego programu IBM Academic Iniciative.

Dostawcą platformy mainframe jest CompFort Meridian, która zajmuje się także szkoleniem przyszłych wykładowców – pracowników WSHE. W początkowej fazie wykłady będą jednak prowadzone przez pracowników IBM Polska i CompFort Meridian. „Przystąpienie do programu IBM Academic Iniciative skutkuje dla nas nie tylko dostępem do technologii mainframe, w ramach tego programu uczelnia otrzymała darmowy dostęp do całego oprogramowania IBM na inne platformy sprzętowe. Studenci będą więc mieli możliwość zdobycia certyfikatów z wielu rozwiązań IBM” – mówią przedstawiciele WSHE.

Konfiguracja sprzętu IBM

Serwer 2096-R07 IBM System z9 Business Class Architektura 64-bit:1 procesor CP, 2 procesory IFL, 4 kanały typu FICON, 1 procesor Crypto Express2, 2 razy OSA-Express2 GbE SX, OSA-Express2 1000BASE-T E. Macierz dyskowa 2107-931 IBM TotalStorage DS8100 o pojemności 9, 3TB: 4 kanały typu FICON, 16 GB pamięci procesora. Biblioteka taśmowa 3584-L23 IBM TS3500: 2 razy 3592-E05 IBM TS1120 Tape Drive, robot wewnętrzny. Urządzenia do budowy uczelnianej sieci SAN: 2 razy 2109-M48 IBM TotalStorage SAN256B - 256 Port.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200