RAID 6 - podwójne zabezpieczenie

Doświadczeni administratorzy pamięci masowych wiedzą, że od czasu do czasu na rynek trafia się seria twardych dysków, których współczynnik awaryjności jest na tyle wysoki, że trudny do zaakceptowania. Ale oprócz produktów z błędami konstrukcyjnymi, według specjalistów w macierzach działa też bomba z opóźnionym zapłonem - dyski Serial ATA. Pojawiła się konieczność przygotowania ochrony przed sytuacją, gdy w krótkim czasie uszkodzeniu ulegają dwa napędy, uniemożliwiając odzyskanie danych przy zastosowaniu RAID 5.

Statystycznie najczęściej twarde dyski w macierzach dyskowych są skonfigurowane w RAID 5, gdzie dane są rozrzucone po wszystkich dyskach w macierzy, a dodatkowo zapisywane są także informacje o parzystości, na wypadek uszkodzenia jednego z dysków. W takim przypadku macierz dyskowa umożliwia wymianę uszkodzonego dysku na sprawny i korzystając z zapisanych na innych dyskach kodach nadmiarowych, odbudowuje jego strukturę. Natomiast podczas tej operacji bezpieczeństwo całego systemu wystawione jest na duże ryzyko. Twarde dyski mają coraz większą pojemność, a przez to znacznie dłużej trwa proces odbudowywania. Gdy podczas niego uszkodzeniu ulegnie drugi dysk, tracimy wszystkie dane.

Przed taką sytuacją zabezpieczyć ma RAID 6 (i jego pochodne), który pozwala na równoczesną awarię dwóch twardych dysków. W systemie dyskowym skonfigurowanym w RAID 6 wyliczany jest dodatkowy, drugi blok parzystości, a więc automatycznie potrzebne są dwa nadmiarowe dyski.

Podstawową korzyścią przy zastosowaniu RAID 6 jest brak konieczności natychmiastowego przystępowania do odbudowy uszkodzonego dysku - macierz może pracować z pełną wydajnością, a odbudowę można zostawić na przykład na wieczór lub noc, gdy system jest mniej obciążony. Dodatkowo, podczas odbudowy uszkodzonego dysku w RAID 6 znacznie mniej obciążony jest cały system, gdyż dostępna jest większa liczba dysków do realizacji zadań produkcyjnych.

Wydajność i pojemność

Na wydajność zapisu w RAID 5 ma wpływ liczba dysków, do których wymagany jest dostęp przy zapisie. Podczas gdy nie ma widocznych różnic przy RAID 5 podczas odczytu, przy zapisie tracimy prawie 50% pomiędzy RAID 0 (zapis równoległy) i RAID 5. Rzeczywista wydajność systemu zależy od liczby operacji zapisu i odczytu (więcej operacji zapisu oznacza mniejszą wydajność).

RAID 6 wymaga dodatkowych obliczeń kodów nadmiarowych, a więc całkowita wydajność spada jeszcze bardziej. Badania pokazały, że przy zapisie systemy skonfigurowane w RAID 6 są o 20% wolniejsze od systemów RAID 5. Natomiast poziom RAID nie miał wpływu na prędkość odczytu.

Implementacja RAID 5 wymaga minimum 3 napędów, przy czym musimy zainstalować o jeden więcej od planowanej pojemności. Przy RAID 6 minimalna implementacja to 4 napędy, przy czym zawsze dwa są nadmiarowe. Tak więc wykorzystanie tego typu zabezpieczeń ma sens głównie przy systemach, gdzie zainstalowanych jest więcej dysków.

Marketingowa konkurencja

RAID 6 - podwójne zabezpieczenie

Zasada dzielenia RAID 6

RAID 6 bardzo szybko doczekał się konkurencyjnych rozwiązań, których cel działania jest podobny, a różnią się tylko niuansami. Efekt tych prac spowodował jednak, że obecnie niewielu producentów stosuje RAID 6 w swojej "czystej" formie, a proponuje własne systemy, różniące się głównie nazwą i czasem szczegółami konstrukcyjnymi. W nomenklaturze firmy NetApp jest to na przykład RAID Dual Parity. Częściowe rozwiązanie tego problemu bez poświęcania dodatkowego dysku na parzystość to RAID-5E. Natomiast Tandberg Data idzie dalej ze swoją technologią RAIDn, w której można ustalić dowolną liczbę dysków parzystości.

Idea tych rozwiązań i generalnie korzyści z ich stosowania pozostają takie same - twierdzi Marcin Gosiewski, konsultant w dziedzinie pamięci masowych, właściciel firmy doradczej MGDZ. Mnogość implementacji oraz nazewnictwa wynika po części z przyczyn konstrukcyjnych, jednak głównie z przesłanek marketingowych. Każdy z producentów stara się znaleźć jakąś unikalną cechę, którą można by było wskazywać jako lepszą niż u konkurencji (nawet, jeżeli różnice są nieistotne). Ta firma, która wprowadzi na rynek swoją nazwę zastrzeżoną jako powszechnie przyjętą nazwę technologii, czerpie z tego korzyści.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200