Wirtualny Unicenter

CA oferuje pakiet narzędzi do jednolitego zarządzania systemami wirtualnymi pochodzącymi od większości znanych producentów.

CA oferuje pakiet narzędzi do jednolitego zarządzania systemami wirtualnymi pochodzącymi od większości znanych producentów.

Praktycznie każdy producent oprogramowania do wirtualizacji oferuje własną, odmienną od innych konsolę do zarządzania. W systemach heterogenicznych stwarza to poważne utrudnienie dla administratorów, a także jest przyczyną spowolnienia reakcji, wolniejszego dopasowywania konfiguracji systemu i alokacji zasobów do zmieniających się wymagań. Jedną z pierwszych prób zmiany tej sytuacji podjęło CA, wprowadzając na rynek Unicenter Advanced Systems Management r11.1 (Unicenter ASM), nową wersję systemu Unicenter rozszerzoną o możliwości konsolidacji znacznie większej niż dotąd liczby klastrów i wirtualnych serwerów pochodzących od różnych producentów.

Oprogramowanie Unicenter ASM r11.1 zostało wyposażone w interfejs użytkownika umożliwiający za pomocą takich samych poleceń zarządzanie systemami do wirtualizacji oferowanymi przez VMware, Microsoft, Red Hat, Sun Microsystems, HP i IBM. Dotychczas Unicenter oferował podobne możliwości tylko dla oprogramowania wirtualizacyjnego VMware i Microsoft. Istotną modyfikacją w tej wersji Unicenter ASM jest też zmiana bazy danych. CA zrezygnowało z bazy Ingres na rzecz najnowszej wersji Microsoft SQL Server.

Uniwersalny interfejs Unicenter ASM r11.1 może znacznie ułatwić pracę administratorom systemów heterogenicznych, w których wykorzystywany jest sprzęt i oprogramowanie różnych producentów. Dzięki niemu zmiany konfiguracji i alokacji zasobów mogą być przeprowadzane szybciej i łatwiej. Z punktu widzenia administratorów IT zaletą takiego interfejsu jest też to, że w przypadku zmiany systemu nie muszą oni uczyć się i przyzwyczajać do kolejnego oprogramowania.

Rich Ptak, analityk z firmy Ptak, Noel & Associates uważa, że choć CA oferuje obecnie unikalne narzędzie pod względem integracji funkcji w jednym pakiecie, to można oczekiwać, że IBM, HP lub BMC już wkrótce wprowadzą podobne rozwiązania. Wynika to z oczekiwań rynku. "Wielu menedżerów IT zakładało, że wirtualizacja rozwiąże większość ich problemów, zapominając, że w rzeczywistości mogą pojawić się nowe wyzwania - przede wszystkim potrzeba wdrożenia kolejnych funkcji do zarządzania systemem" - podkreśla.

W wypadku jednolitych systemów wykorzystujących oprogramowanie do wirtualizacji pochodzące od jednego dostawcy, zakup i wdrożenie Unicenter ASM jest raczej niecelowe, zwłaszcza że jego instalacja wymaga wcześniejszego wdrożenia pakietu narzędziowego CA NSM (Network Systems Management). Jak jednak przewiduje Stephen Elliot, analityk z IDC, w najbliższych latach nastąpi nie tylko boom na oprogramowanie wirtualizacyjne, ale również wzrastać będzie liczba firm wykorzystujących rozwiązania pochodzące od różnych producentów.

Katalogowe ceny oprogramowania CA zaczynają się od ok. 30 tys. USD (Unicenter ASM r11.1) i 10 tys. USD (CA Network Systems Management).

Unicenter ASM r11.1 umożliwia zarządzanie systemami firm:

VMware, Microsoft, Red Hat, Sun Microsystems, HP, IBM

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200