Z powrotem w centrum uwagi

Główny obszar konkurencji pomiędzy dostawcami rozwiązań do pracy grupowej będzie dotyczył mechanizmów związanych z integracją różnych kanałów komunikacji i segregacją przesyłanych nimi treści.

Główny obszar konkurencji pomiędzy dostawcami rozwiązań do pracy grupowej będzie dotyczył mechanizmów związanych z integracją różnych kanałów komunikacji i segregacją przesyłanych nimi treści.

Premiera Microsoft SharePoint Server 2007 i Microsoft Office System 2007 ponownie ściągnęła uwagę rynku na problemy związane z pracą grupową. Wydawało się, że na rynku rozwiązań do zarządzania "pracą grupową" karty rozdano już dawno. Na rynku tym liczył się przede wszystkim IBM ze swoim serwerem Lotus Notes/Domino oraz liczącą tysiące firm siecią partnerów technologicznych i biznesowych, którzy na podstawie produktów koncernu przygotowywali aplikacje dla klientów końcowych.

Tak naprawdę przez lata największe zagrożenie dla pozycji IBM stworzyć mogły nietrafione decyzje strategiczne dotyczące rozwoju produktu, przed którymi jednak firma zabezpieczyła się, uważnie słuchając opinii partnerów i klientów od lat związanych z marką Lotus. Wraz z nowymi produktami Microsoftu pojawia się jednak realne zagrożenie dla pozycji IBM, jako dostawcy aplikacji do wsparcia pracy grupowej.

Wygodne i zintegrowane rozwiązania

Koncern z Redmond postawił na maksymalne uproszczenie rozwiązań do tworzenia obiegu dokumentów oraz konwergencję różnych metod komunikacji elektronicznej. Nowy produkt Microsoft SharePoint Server 2007 zawiera trzy różnorakie mechanizmy do wspomagania pracy grupowej, uwzględniające potrzeby zarówno niewielkich, zwoływanych ad hoc grup, małych firm, jak i dużych korporacji o sformalizowanym obiegu dokumentów. Każdy z nich wyposażony jest w rozwiązania umożliwiające samodzielne projektowanie obiegów dokumentów i narzędzi do rozwoju pracy grupowej.

Tak naprawdę jednak podstawowa wartość serwera wynika z jego integracji z pakietem Microsoft Office System 2007 umożliwiającym chociażby synchronizację w czasie rzeczywistym danych na portalu SharePoint w oparciu o program pocztowy Outlook 2007, czy wyszukiwanie i zarządzanie edycjami dokumentów przechowywanych na portalu. Office System 2007 - i wchodzący w skład tego pakietu Office Communicator - wprowadza nowe rozwiązania wspomagające komunikację tekstową (Instant Messaging zintegrowany z technologią VoIP) i audio-wideo, a także narzędzia do korzystania z dokumentów zapisanych w systemie przy użyciu istniejących już danych katalogowych. Przykładowo podczas przeglądania listy kontaktów użytkownik może od razu zobaczyć informacje z wielu źródeł - kalendarza, e-maila i komunikatorów. Dodatkowo w nowym pakiecie Microsoftu - dzięki Office Groove Server 2007 - możliwości pracy grupowej mogą zostać rozszerzone poza obszar firmy, na partnerów i klientów.

Większość z tych funkcji jest dostępna w ramach Lotus Domino/Notes od dawna. Można więc przyjąć, że nowa oferta Microsoftu będzie sensowną alternatywą przede wszystkim dla tych użytkowników, którzy do tej pory nie korzystali z narzędzi do pracy grupowej.

Cztery kierunki rozwoju

Kierunek obrany przez Microsoft, a także doniesienia o ostatnich nowościach w Lotus Notes/Domino (m.in. dołożenie szablonów umożliwiających tworzenie blogów w oparciu o ten system) wskazują, w którą stronę zmierzać będą systemy wspomagające pracę grupową i obieg dokumentów. Rozwój będzie rozwijał się w czterech obszarach. Pierwszy z nich to funkcje związane z Web 2.0 - blogami, mechanizmami segregacji wiki, sieciami społecznymi, współdzieleniem zasobów i innymi narzędziami wspomagającymi proces zarządzania wiedzą w firmie. Okazuje się, że stworzenie prostych mechanizmów publikacji treści pozwala na rozwiązanie jednego z podstawowych problemów związanych z zarządzaniem wiedzą, tj. identyfikacji wartościowych ekspertów w pewnych dziedzinach.

Już dziś blogi są jednym z podstawowych źródeł informacji np. na temat narzędzi programistycznych i wiele wskazuje na to, że trend ten będzie się nasilał. Nic więc dziwnego, że chcą na tym skorzystać także dostawcy technologii. W grupie IBM Research od kilku lat prowadzony jest projekt badawczy Dogear, którego celem jest poznanie zasad, według jakich użytkownicy współdzielą linki i zakładki do ulubionych stron WWW, a także wypracowanie metod hierarchizacji tego typu ekspertów. Dział Microsoft Research nie chcąc pozostać w tyle, pracuje nad projektami Raindrop i Wallop, poświęconymi problematyce powstawania współdzielenia mediów i wymiany informacji w obrębie sieci społecznych.

Drugim istotnym obszarem rozwoju systemów pracy grupowej są wszelkie usprawnienia komunikacji pomiędzy użytkownikami. Nowoczesne rozwiązania tego typu integrują tradycyjnego e-maila z komunikatorami, obszarami roboczymi, czatami i wideokonferencjami. Teraz podstawowym wyzwaniem jest integracja tych wszystkich kanałów z protokołem VoIP, a także stworzenie rozwiązania, które w intuicyjny sposób integrowałoby je wszystkie, umożliwiając sprawne przełączanie się pomiędzy każdym kanałem.

Wobec tak intensywnego rozwoju różnych metod komunikacji istotnym obszarem konkurencji pomiędzy dostawcami technologii i ich partnerami będzie stworzenie mechanizmów umożliwiających sprawną segregację treści zarówno pod kątem tematów, jak i ról odgrywanych przez poszczególnych użytkowników i np. pomiaru ich aktywności. Im więcej tych kanałów komunikacyjnych, tym trudniejsze staje się to zadanie. Tym trudniej także dopracować się metod wyszukiwania, które brałyby pod uwagę nie tylko prostą analizę tekstów, ale także np. aktywność członków pewnej sieci społecznej.

Ostatnim kluczowym aspektem rozwoju aplikacji wspomagających pracę grupową jest obszar związany z podnoszeniem produktywności użytkowników systemu. Może to być realizowane poprzez usprawnienie komunikacji, łatwiejszą segregację treści, a także dzięki integracji oprogramowania klienckiego systemów do pracy grupowej z innymi aplikacjami wdrożonymi w przedsiębiorstwie. Właśnie taki jest cel inicjatyw realizowanych przez Microsoft, takich jak stworzenie Windows Workflow Foundation (czyli nowego API do realizacji przepływu zadań, informacji i dokumentów) oraz projektu Duet realizowanego wraz z SAP.

Już dziś wiadomo, że jednym z głównych celów postawionych przed projektantami nowej wersji oprogramowania klienckiego Lotus Notes (znanego pod nazwą kodową Hannover) będzie wprowadzenie obsługi podstawowych aplikacji biurowych w standardzie OpenDocument Format (ODF). Oprogramowanie Hannover ma być nową jakością, łączącą funkcje pocztowe Notes ze wszystkimi funkcjami stworzonymi dotychczas w ramach inicjatywy Workplace (małą bazą danych, środowiskiem aplikacyjnym i technologiami synchronizacyjnymi), zintegrowaną z aplikacjami stworzonymi na platformie IBM WebSphere. IBM wraz z SAP pracuje również nad projektem Harmony umożliwiającym integrację oprogramowania klienckiego Notes i Workplace z innymi aplikacjami korporacyjnymi przy wykorzystaniu usług webowych. Jednym z wyników tej współpracy są pakiety Notes Access for SAP Solutions i IBM Workplace for SAP Software, zbiory szablonów, funkcji umożliwiających dostęp do aplikacji biznesowych z poziomu oprogramowania klienckiego.

Praca grupowa w dobie SOA

To na pewno nie koniec wyzwań, przed którymi stanąć muszą stratedzy z Microsoftu i IBM. Otwarcie systemów obiegu dokumentów i pracy grupowej na nowe obszary, takie jak sieci społeczne, i ich integracja z nowymi kanałami komunikacji oznacza w istocie otwarcie się także na konkurencję. Nietrudno dziś wyobrazić sobie firmę, która nie ma co prawda kilkunastoletnich doświadczeń w tworzeniu systemów obiegu dokumentów, jednak wynalazła świetny sposób analizy komunikacji zachodzącej na portalach i na podstawie tego mechanizmu przygotowuje nowe, specjalizowane narzędzie do pracy grupowej. Upowszechnienie się architektury SOA może wydatnie ułatwić sukces takim innowatorom. Dlatego też ten wyścig na innowacje w rozwiązaniach pracy grupowej będzie trwał.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200