Routery i przełączniki - konwergencja i gigabity

Choć nastały czasy technologicznych przełomów, to w segmencie korporacyjnym - nieważne czy chodzi o podstawową komunikację, czy zaawansowane konwergentne rozwiązania integrujące głos i dane - firmy starają się rozsądnie inwestować każdą złotówkę. Nie inaczej jest w świecie operatorów telekomunikacyjnych, gdzie najważniejsze są kwestie ROI, czyli zwrotu z inwestycji, oraz szukanie modeli biznesowych generujących nowe przychody. To odbija się na kondycji rynku.

Choć nastały czasy technologicznych przełomów, to w segmencie korporacyjnym - nieważne czy chodzi o podstawową komunikację, czy zaawansowane konwergentne rozwiązania integrujące głos i dane - firmy starają się rozsądnie inwestować każdą złotówkę. Nie inaczej jest w świecie operatorów telekomunikacyjnych, gdzie najważniejsze są kwestie ROI, czyli zwrotu z inwestycji, oraz szukanie modeli biznesowych generujących nowe przychody. To odbija się na kondycji rynku.

Rynek routerów i przełączników zachowuje się w ostatnim czasie mało stabilnie. Analizując obroty widać, że w ciągu jednego kwartału mogą one zmaleć, po to aby w następnym nieco wzrosnąć.

<hr>

#Pożegnanie z legendą# Juniper oferuje kolejny model routera linii M. M120 to wielousługowe urządzenie przeznaczone dla dostawców usług sieciowych, przetwarzające dane z szybkością 120 Gb/s. Router oferuje komplet usług kontroli jakości QoS (niezbędnych przy zawieraniu umów Service Level Agreement), zawiera wiele elementów zapasowych (redundancja) i można w nim instalować interfejsy Ethernet 10 Gb/s oraz karty, dzięki którym operator może świadczyć klientom różne usługi sieciowe (np. VPN czy VoIP).
Routery i przełączniki - konwergencja i gigabity
<hr>

Według Infonetics Research, wzrost zapotrzebowania na wysoko wydajne routery i przełączniki segmentu korporacyjnego utrzymuje się na stałym, choć niskim poziomie. W II kw. br. światowa sprzedaż tego typu urządzeń wzrosła o 2%.

Przychody ze sprzedaży routerów klasy enterprise wyniosły w II kw. br. 1,07 mld USD. W tym samym czasie rynek wysoko wydajnych przełączników ethernetowych osiągnął pułap 3,7 mld USD. Pomimo faktu, iż sprzedaż portów sieciowych wzrasta, to jednak wciąż nie są to tak znaczące wartości, jakich życzyliby sobie producenci.

Coraz więcej firm zainteresowanych jest co prawda technologiami gigabitowymi (1 i 10 Gb), ale obecnie nie przekłada się to bezpośrednio na obniżenie cen za wydajne porty sieciowe.

<hr>

#Jakość usŁug gwarantowana# Cisco wycofuje się z produkcji wielousługowych routerów linii 1700, 2600 i 3700 (ostatnie routery tych serii znikną z oferty 27 marca 2007 r.). Firma informuje, że użytkownicy mogą liczyć na wsparcie techniczne do 2012 r., ale radzi użytkownikom, aby przechodzili na routery ISR (Integrated Services Router) oznaczone symbolami 1700, 2800 i 3800. Są to rozwiązania, które oferują oprócz standardowych opcji WAN dodatkowe funkcje, takie jak akcelerator ruchu VoIP czy wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa. Router 2600 kosztuje obecnie ok. 2000 USD, podczas gdy router ISR 2800 kosztuje (zależnie od konfiguracji) od 2800 do 3000 USD.
Routery i przełączniki - konwergencja i gigabity
<hr>

Infonetics przewiduje, że przychody na tym rynku (który przeżywał w 2005 r. wyraźny kryzys) będą jednak w dalszej perspektywie wyraźnie rosnąć i wyniosą w 2009 r. 4,8 mld USD. Jak zapowiadają analitycy Infonetics Research pewien przełom, szczególnie na poziomie przychodów z rynku urządzeń sieciowych klasy enterprise, może przynieść rok 2007.

W badanym okresie, wśród największych producentów wysoko wydajnych routerów, prym wiedzie Cisco. Sprzedaż urządzeń tego koncernu generuje 75% światowych przychodów w tym segmencie rynku. Na drugim miejscu uplasował się chiński Huawei, na trzecim zaś Juniper Networks. 47% przychodów z rynku routerów enterprise w II kw. br. pochodziło ze sprzedaży najbardziej wydajnych urządzeń, 46% z produktów średniej klasy, a jedynie 7% stanowiły rozwiązania najprostsze.

Rynku routerów dotyczy też tegoroczny raport firmy Dittberner Associates, który zwraca uwagę, że w II kw. br. wszyscy główni dostawcy routerów/przełączników brzegowych mogli się wykazać zwiększonymi przychodami, spowodowanymi programami konwergencji technologii i usług realizowanymi przez globalnych i regionalnych operatorów telekomunikacyjnych. W sumie w II kw. dochody na tym rynku wzrosły o 14% w stosunku do poprzedniego kwartału, a aż o 36% w skali rocznej. Oczywiście liderem w tym segmencie rynku jest Cisco, którego przychody wzrosły w ciągu roku o 24%. Znaczące sukcesy odnosi też Alcatel, który zwiększa swoje przychody i udziały rynkowe już przez szósty kwartał z kolei i ze swoim urządzeniem 7750 Edge Router zepchnął z drugiego miejsca firmę Juniper Networks. Sukcesy Alcatela są wynikiem ostatnich dużych kontraktów z operatorami, chcącymi oferować triple play i zaawansowane usługi biznesowe.

Cisco jest także liderem wśród dostawców wydajnych przełączników (ponad 50% światowych przychodów). Firma Netgear przoduje pod względem liczby sprzedawanych urządzeń niezarządzalnych, największe przychody na tym polu odnotowuje zaś D-Link. O 15%, w stosunku do II kw. 2005 r., wzrosły przychody ze sprzedaży przełączników aplikacji (application switches) - wyniosły one 205 mln USD.

Cisco drogie... klientom

Przewaga Cisco na rynku ethernetowych przełączników i routerów trwa od lat i wszyscy się już do tego przyzwyczaili. Walka trwa o pozostałe miejsca na podium. Zdaniem Synergy Research, w tym roku w regionie EMEA i Stanach Zjednoczonych drugie miejsce w kategorii przełączników ethernetowych należy się HP, które wyprzedza Nortela.

Ten nie najlepszy rok dla całej branży jest wspaniały dla Cisco. Wyniki finansowe są wyższe niż prognozy analityków. W drugim kwartale br. producent ogłosił, że przychody ze sprzedaży flagowej platformy sieciowej Cisco, przełącznika Catalyst 6500, przekroczyły 20 mld USD. Poinformowano wtedy także o ponad 60 operatorach telekomunikacyjnych na świecie wykorzystujących routery CRS-1, bazie 3 mln zainstalowanych punktów dostępowych WLAN i ponad 8 mln sprzedanych telefonach IP.

<hr>

#Na każdy rozmiar# Allied Telesyn wprowadził na rynek nową serię przełączników zarządzanych warstwy 2, wyposażonych w porty Ethernet 10/100 i przeznaczonych dla sektora SMB. W ofercie jest pięć modeli przełącznika AT-8000S (z obsługą PoE lub bez), każdy dostosowany do potrzeb firm o różnej wielkości. Urządzenia można łączyć w wieżę, zarządzając nią przy użyciu jednego adresu IP, jak również z wykorzystaniem architektury Resilient Ring Stacking o przepustowości 4 Gb/s.
Routery i przełączniki - konwergencja i gigabity
<hr>

Cisco dominuje na rynku sieci LAN pomimo tego, że jest postrzegane jako firma droga. Tę opinię potwierdzają analizy rynkowe. Yankee Group szacuje, że w kategorii przełączników klasy podstawowej port Fast Ethernet kosztuje w Cisco ponad dwukrotnie więcej niż średnia w branży (odpowiednio: 225 i 100 USD). Ta różnica jest mniejsza w zaawansowanym sprzęcie: Cisco - 315 USD, średnia - 290 USD. Dell'Oro podaje, że w kategorii routerów cena za sprzęt klasy podstawowej to u Cisco ok. 1000 USD, a u konkurencji kilkaset dolarów mniej. Pomimo tego klienci są bardzo lojalni - co do tego wyniki finansowe Cisco nie pozostawiają wątpliwości. Klienci cenią Cisco za poziom TCO (Total Cost of Ownership) i ROI (Return on Investment), jaki im zapewniamy - tak tłumaczy to szef firmy John Chambers. Jak pokazuje nasz plebiscyt, także czytelnicy NetWorlda nie mają wątpliwości co do wartości produktów firmy z San Jose.

Co z gigabitami do desktopów?

Biorąc pod uwagę masowość oferty przełączników sieciowych 10/100/ 1000 Mb/s i wyposażanie komputerów PC w gigabitowe karty sieciowe, można by założyć, że nastają właśnie czasy Gigabit Ethernetu aż do samych desktopów. Jednak to, co wydaje się technicznie proste, jest bardziej złożone pod względem kosztów. Wykorzystane aplikacje, typ sprzętu i okablowanie - wszystko to wnosi swoje udziały do kosztów technologii i ma wpływ na jej wybór.

<hr>

#Zarządzalne i wirtualne# Dwa nowe modele z serii xStack - DGS-3427 i DGS-3450 - to zarządzalne przełączniki warstw 2-4, które mogą obsługiwać połączenia Ethernet 1 Gb/s i 10 Gb/s. Model DGS-3427 (na zdjęciu) zawiera 24 porty Ethernet 10/100/1000 (obsługujące połączenia miedziane), a DGS-3450 - 48 portów tego standardu. Administrator może agregować porty, tworząc jedno wydajne połączenie pracujące zgodnie ze standardem 802.3ad. Urządzenia można łączyć w wieżę (do 12 jednostek), budując jeden, wirtualny przełącznik. Służą do tego dodatkowe porty 10 Gb/s, które przesyłają dane przez okablowanie koncentryczne.
Routery i przełączniki - konwergencja i gigabity
<hr>

Uśredniając całą branżę technologii Ethernet w 2005 r., koszt portu gigabitowego był od 80% do 300% większy niż cena portu Fast Ethernet (analiza Dell'Oro). Należy przy tym brać pod uwagę typ przełącznika, to czy jest on modularny, czy wieżowy. Średnia cena portu gigabitowego w urządzeniu modularnym w ub.r. wynosiła ok. 300 USD, podczas gdy w modularnym przełączniku Fast Ethernet - ok. 170 USD. To uśrednienie obejmuje porty światłowodowe i miedziane.

Najmniejszą różnicę uzyskuje się, gdy weźmie się pod uwagę wyłącznie porty miedziane w modularnych przełącznikach. Dell'Oro szacuje, że port gigabitowy kosztuje tylko ok. 25% więcej niż port Fast Ethernet (przykład: 48-portowe karty liniowe do przełącznika Cisco Catalyst 6500: 6000 USD za 10/100 i 7000 USD za 10/100/1000 Mb/s). W 2005 r. sprzedaż portów modularnego Gigabit Ethernetu przerosła na świecie sprzedaż portów modularnego Fast Ethernetu o 50%. To głównie większe korporacje zainwestowały w Gigabit Ethernet, umieszczając w szafach dystrybucyjnych modularne przełączniki 10/100/1000 Mb/s, które zaspokajają ich większe potrzeby na pasmo i zabezpieczają przyszłe inwestycje IT.

Wśród opinii studzących zapał do gigabitowych rewolucji w ostatnim czasie najgłośniej zabrzmiały te z Gartnera. Analitycy tej firmy przewidują, że aż 10 mld USD wydanych w ciągu dwóch lat z korporacyjnych budżetów IT na sprzęt LAN w technologii Gigabit Ethernet w rzeczywistości nie będzie miało uzasadnienia. Ich zdaniem lepiej byłoby wydać te pieniądze na rozwiązania lepiej obsługujące powiększające się rozproszone środowisko pracy, służące m.in. zdalnym pracownikom, a administratorzy powinni skupić uwagę na wyższych warstwach modelu OSI i takich kluczowych zagadnieniach, jak: bezpieczeństwo, kontrola danych, optymalizacja aplikacji i usługi mobilne, które przyniosą więcej korzyści przedsiębiorstwu niż instalowanie Gigabit Ethernetu do desktopów.

<hr>

#Wiele usŁug w warstwie drugiej# Extreme Networks wprowadziło na rynek dwa nowe modele przełączników z linii BlackDiamond: 12804R i 12804C. Pierwszy jest przeznaczony dla dostawców usług sieciowych, drugi może obsługiwać duże sieci korporacyjne. Przełączniki obsługują aplikacje VoIP (gwarantując odpowiednią jakość usług) i IPTV. Koncepcja "multidimensional Ethernet" - rozwiązanie działające w warstwie drugiej - ma dostawcom usług oferować m.in. identyfikację abonentów i aplikacji działających w sieci oraz możliwość tworzenia obwodów równoważących połączenia pomiędzy dostawcami treści i abonentami.
Routery i przełączniki - konwergencja i gigabity
<hr>

Fast Ethernet ciągle górą

Rok temu analitycy Dell'Oro Group twierdzili, że sieci gigabitowe będą niedługo popularnym elementem infrastruktury informatycznej na rynku SMB, który do tej pory korzysta przeważnie z rozwiązań Fast Ethernet. Po dwunastu miesiącach okazuje się, że można po prostu powtórzyć tę prognozę, pozostawiając do interpretacji, co znaczy "niedługo".

Wciąż to tanie przełączniki mają największy udział w ekspansji Ethernetu. Firmom z sektora SMB i rosnącym potrzebom krajów rozwijających się najlepiej odpowiadają urządzenia o stałej konfiguracji, znacznie tańsze niż przełączniki modularne. W tego typu urządzeniach Gigabit Ethernet kosztuje nawet do czterech razy więcej niż Fast Ethernet.

Dlatego - jak podaje raport Dell'Oro - chociaż w ostatnim kwartale ubiegłego roku liczona w portach sprzedaż Gigabit Ethernetu wzrosła o 77% w stosunku do ostatniego kwartału 2004 r., a sprzedaż Fast Ethernetu zwiększyła się zaledwie o 16%, to w liczbach bezwzględnych nadal widoczna jest znaczna przewaga Fast Ethernetu ze sprzedanymi w tym czasie 105 mln portów, przy tylko 15,4 mln portów gigabitowych.

Nie tylko cena i szybkość

Nie można jednak zapominać, że nowe przełączniki to nie tylko 10-krotnie większa szybkość. O kupnie takiego sprzętu może decydować osadzona w nim większa funkcjonalność: uwierzytelnianie 802.1X, integracja z bezprzewodowymi sieciami LAN czy bardziej wyrafinowane ustawienia QoS. Nowe przełączniki często opierają się na nowych układach ASIC z zaszytymi w nich funkcjami bezpieczeństwa, zarządzania sieciowego i monitoringu ruchu pakietów. W obliczu nowych zagrożeń ochrona już na poziomie przełącznika ethernetowego musi być brana pod rozwagę. Za wyborem Gigabit Ethernetu może przemawiać także dokonywanie modernizacji sieci w cyklu kilkuletnim. Szybsza technologia może lepiej chronić inwestycje w obliczu przyszłego rozwoju firmy.

<hr>

#Od 10 do 10 000 Mb/s# Przełączniki serii Alcatel 6850 (Ethernet 10/100/1000) są przeznaczone dla małego i średniego biznesu. Urządzenia są oferowane w dwóch wersjach: z obsługą technologii Power over Ethernet lub bez. W przełącznikach można też instalować porty Ethernet 10 Gb/s, które są umieszczone na modułach XFP. Urządzenie 6850L obsługuje w wersji standardowej połączenia 10 i 100 Mb/s, a po zainstalowaniu na nim dodatkowego oprogramowania administrator ma do dyspozycji porty obsługujące połączenia 1000 Mb/s.
Routery i przełączniki - konwergencja i gigabity
<hr>

Ethernet 10 Gb po nieekranowanej skrętce

Jeśli Gigabit Ethernet stosowany aż do desktopów wzbudza takie wątpliwości, to gdzie pozycjonować technologię 10 Gb. Jest oczywiste, że przez najbliższe lata najszybszy Ethernet będzie zarezerwowany dla sieci lokalnych największych korporacji, dużych centrów danych i rozwiązań sieci miejskich. W takich zastosowaniach przełączniki Ethernet 10 Gb/s są stosowane przede wszystkim do agregowania ruchu 1 Gb/s. Atrakcyjność technologii 10 Gb/s polega też na tym, że działa ona z połączeniami zarówno światłowodowymi, jak i okablowaniem miedzianym.

W przypadku sieci optycznych użytkownicy mają do wyboru światłowody wielomodowe (SR i LX4) oraz jednomodowe (LR, ER, ZR i LX4). Przy wyborze miedzianych połączeń dla Ethernet 10 Gb/s do wyboru są dwa standardy: 10GBase-CX4 (IEEE 803.3ak), zaakceptowany na początku 2004 r. i pozwalający przesyłać dane przez miedziane kable koncentryczne Twinax, oraz zaakceptowany w czerwcu br. standard 10GBase-T (IEEE 802.3an, połączenia Ethernet 10 Gb/s oparte na okablowaniu miedzianym UTP).

Jako technologia na dorobku Ethernet 10 Gb/s odnotowuje najszybsze wzrosty w ethernetowej rodzinie. Synergy Research szacuje, że w drugim kw. br. sprzedaż 10-gigabitowych przełączników warstwy 3 wzrosła na świecie o 41% pod względem wartości i 27% pod względem liczby portów w stosunku do poprzedniego kwartału.

Analitycy z Heavy Readings odnotowują malejące ceny portów 10 Gb/s, które obecnie spadły do 10 000 USD za port uplink, co przy 48-portowych przełącznikach na rynku przekłada się na 200 USD na jednego użytkownika. Zdaniem Heavy Readings, stanowi to już realną konkurencję dla portu Gigabit Ethernet za 50-100 USD.

Komitet techniczny Ethernet Alliance zwraca uwagę, że czeka nas szybsze przechodzenie z sieci gigabitowych na 10-gigabitowe sieci EPON (Ethernet Passive Optical Networks) w związku z zainteresowaniem branży telekomunikacyjnej zaawansowanymi usługami wideo, łączami szkieletowymi dla operatorów mobilnych 3G i 4G i ogólnie zwiększaniem dostępu szerokopasmowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200