McAfee kontra Microsoft

Microsoft po raz pierwszy odmówił dostępu do jądra swojego systemu operacyjnego producentom systemów bezpieczeństwa.

Microsoft po raz pierwszy odmówił dostępu do jądra swojego systemu operacyjnego producentom systemów bezpieczeństwa.

Microsoft pracuje nad tym, aby podciąć skrzydła dostawcom oprogramowania próbującym przezwyciężyć wrodzone słabości mechanizmów bezpieczeństwa systemu operacyjnego Windows" - napisała firma McAfee w całostronicowym ogłoszeniu prasowym wykupionym w poniedziałkowym wydaniu Financial Times. McAfee, Symantec i inni dostawcy oprogramowania zapewniającego bezpieczeństwo przekonują, że po premierze Windows Vista ochrona komputerów korzystających z tego systemu operacyjnego będzie znacznie trudniejsza. Po raz pierwszy bowiem Microsoft odmówił dostępu do jądra Windows producentom systemów bezpieczeństwa. Przedstawiciele McAfee twierdzą, że wizją Microsoftu jest świat, w którym jedna firma nie tylko kontroluje system operacyjny, ale również rozwiązania chroniące owe komputery przed atakami z zewnątrz. "Jeśli ten system zawiedzie, ofiarą padnie 97% komputerów osobistych na świecie" - ostrzega McAfee.

Ani Symantec, ani McAfee nie złożyły jeszcze formalnego zażalenia. Dotychczas również interesująca się tym tematem Komisja Europejska (pisaliśmy o tym w Computerworld 36/2006) nie podjęła oficjalnych kroków przeciwko Microsoftowi. Przedstawiciel Komisji stwierdził jedynie, że z przedstawicielami koncernu z Redmond prowadzony jest cały czas dialog na temat ewentualnych ograniczeń dotyczących wersji Windows Vista, która miałaby być sprzedawana na rynku europejskim. Dodał jednak, że do zadań Komisji nie należy zapalenie Microsoftowi zielonego światła umożliwiającego wprowadzenie Visty. Microsoft uprzedza, że ostrzeżenia ze strony Komisji mogą opóźnić premierę Visty w Europie, choć kierownictwo firmy nie podjęło jeszcze oficjalnej decyzji w tej sprawie.

Treść ogłoszenia opublikowanego przez McAfee współbrzmi z wypowiedziami przedstawicieli Symanteca, skarżącymi się na brak współpracy ze strony Microsoftu. Twierdzą, że firma z Redmond zamierza zastąpić ich oprogramowanie własnymi systemami bezpieczeństwa, które - wraz z premierą Visty - zyskają uprzywilejowaną pozycję. Microsoft broni się przed zarzutami, twierdząc, że współpraca z partnerami była dla niego zawsze bardzo ważna, a dostawcy systemów bezpieczeństwa byli i są zaangażowani w prace nad Vistą.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200