Od teorii do praktyki

Najbardziej praktyczna jest dobra teoria" - pisał prof. Henryk Greniewski, ekonomista, twórca polskiej szkoły cybernetyki ekonomicznej.

Najbardziej praktyczna jest dobra teoria" - pisał prof. Henryk Greniewski, ekonomista, twórca polskiej szkoły cybernetyki ekonomicznej.

Od tego cytatu rozpoczyna się nowa książka prof. Józefa Oleńskiego, zatytułowana "Infrastruktura informacyjna państwa w globalnej gospodarce". "Zadanie, które sobie postawiłem przy pisaniu tej książki, to zaproponowanie podstaw teoretycznych i metodycznych analizy i syntezy procesów informacyjnych w społeczeństwie, gospodarce i państwie" - deklaruje autor.

W jego ujęciu, infrastruktura informacyjna państwa to normy informacyjne, zasoby informacji, systemy informacyjne i warstwa techniczna, czyli systemy teleinformatyczne. Niestety, w dyskusjach nad infrastrukturą informacyjną często ogranicza się rozumienie tego pojęcia tylko do warstwy technicznej.

Publikacja jest obszernym kompendium wiedzy na temat wielu różnych aspektów wykorzystania informacji oraz mechanizmów funkcjonowania systemów informacyjnych w działalności organów państwa, administracji i instytucji publicznych, ich wpływu na życie obywateli, grup społecznych, aktywność gospodarczą przedsiębiorstw. Systematyzuje szerokie spektrum spraw związanych z obiegiem informacji w państwie. Są tu omówione zarówno ogólne zagadnienia modeli informacyjnych państwa funkcjonujących we współczesnym świecie, jak i na przykład szczegółowe kwestie języków urzędowych wykorzystywanych w kontaktach obywatela z urzędem.

Od teorii do praktyki
Autor pisze o: społecznych i ekonomicznych funkcjach informacji, polityce informacyjnej i manipulowaniu informacjami przez organy państwa, roli informacji publicznej, znaczeniu bazowych standardów informacyjnych, metainformacji i parainformacji, działaniu systemów identyfikacyjnych, miejscu środków masowego przekazu w systemie informacyjnym państwa, funkcji badań naukowych i społecznych zasobach wiedzy. Omawia także wiele innych problemów mających znaczenie dla tworzenia społecznego ładu informacyjnego, niezbędnego do istnienia i funkcjonowania każdego państwa jako formy organizacji życia społecznego.

Wydaje się, że książka ta powinna stać się podstawową, bazową lekturą wszystkich, którzy poważnie myślą o modernizacji i informatyzacji państwa, tworzeniu elektronicznej administracji czy budowaniu społeczeństwa informacyjnego. Często bowiem bardziej niż różnego rodzaju dokumentów i strategii na temat e-rozwoju, e-Polski, e-społeczeństwa itp. brakuje nam dobrej, spójnej teorii odnośnie do rzeczywistych procesów informacyjnych w państwie i społeczeństwie czy potrzeb informacyjnych obywateli.

<hr>Józef Oleński, "Infrastruktura informacyjna państwa w globalnej gospodarce", Uniwersytet Warszawski - Wydział Nauk Ekonomicznych, Warszawa 2006.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200