IBM: nowa oferta z Power 5+

Koncern IBM wprowadził do rodziny unixowych serwerów System p cztery nowe modele klasy podstawowej wyposażone w procesory Power 5+.

Koncern IBM wprowadził do rodziny unixowych serwerów System p cztery nowe modele klasy podstawowej wyposażone w procesory Power 5+.

To pierwsze serwery tej klasy, w których IBM zastosował karty procesorowe zawierające dwa 2-rdzeniowe układy Power 5. Ze względu na niewielką odległość od siebie "układy" Power 5+ są taktowane niżej, niż standardowe procesory Power 5 - na poziomie 1,65 GHz.

IBM wprowadził do oferty następujące modele: System p5 505Q Express, 510Q, 520Q i 550Q. Są one przeznaczone przede wszystkim dla firm średniej wielkości, a dodatkowo oferowane także w tzw. wersji Solution Edition - prekonfigurowane dla aplikacji biznesowych opartych na technologiach Oracle, SAP, SAS i Sybase. Wersje Express będą sprzedawane o 10-15% taniej w porównaniu ze standardowymi.

System p5 505Q Express jest według IBM pierwszym na rynku 4-procesorowym komputerem stelażowym o wysokości 1U. Oczywiście, nie jest to model, który można istotnie rozbudowywać. W tym celu należy raczej zwrócić uwagę na model 510Q, który ma wysokość 2U, a jeszcze lepiej na 520Q (4U) lub 550Q. IBM sugeruje, że modele 2U i 4U nadają się jako platforma do konsolidacji aplikacji.

Trzeba przyznać, że jak na serwery z procesorami Power, nowe modele mają umiarkowane ceny - zwłaszcza w relacji do modeli wykorzystujących jednordzeniowe układy Power 5. Ceny podstawowych konfiguracji nowych modeli zaczynają się w zależności od modelu - od ok. 5,5 tys. USD do 20 tys. USD. Cena katalogowa System p5 510 Express z jednordzeniowymi procesorami Power 5+ (łącznie 2 rdzenie) wynosi 4,2 tys. USD, podczas gdy taki serwer z dwurdzeniowymi (łącznie 4 rdzenie) kosztuje 5,5 tys. USD.

IBM nie ukrywa, że nowe serwery są obroną przed konkurencją ze strony platform x64 innych producentów, zwłaszcza przed najnowszymi konstrukcjami Sun Microsystems i HP. To zapewne także ruch wyprzedzający w kontekście wprowadzenia na rynek wkrótce serwerów quasi z 4-rdzeniowymi procesorami Intela (dwa 2-rdzeniowe układy Xeon w jednej obudowie zapowiadane na koniec br.).

Oprócz tego jest to też niewątpliwie reakcja na niewielki, ale jednak, spadek obrotów IBM na rynku serwerów, którego firma wciąż pozostaje liderem (patrz niżej).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200