Europejski telesojusz

Połączone działy sieciowe Siemensa i Nokii tworzą gracza ustępującego przychodami jedynie Ericssonowi i Alcatel/Lucent.

Połączone działy sieciowe Siemensa i Nokii tworzą gracza ustępującego przychodami jedynie Ericssonowi i Alcatel/Lucent.

Nokia Siemens Networks to nowa spółka joint venture utworzona z połączenia działów sieciowych Nokii i Siemensa. W skład nowego organizmu wejdą: Siemens Fixed Networks, Siemens Mobile Networks i Siemens Carrier Services oraz Nokia Network Business Group. Wszystkie zajmują się opracowywaniem i sprzedażą urządzeń sieciowych przeznaczonych dla operatorów telekomunikacyjnych.

Jeśli zsumować dotychczasowe obroty obu firm, które w ubiegłym roku sięgnęły 20 mld USD, to Nokia Siemens Networks będzie trzecim na świecie producentem w tej branży za Ericssonem i Alcatel/Lucent. Siedziba firmy będzie znajdować się w Helsinkach, a jej prezesem został Simon Beresford-Wylie, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny działu Nokia Networks. Nokia i Siemens mają 50-proc. udziały w tej spółce, a wartość transakcji jest oceniana na ok. 30 mld USD. Połączenie ma zostać formalnie zatwierdzone i zrealizowane do grudnia 2006 r.

Stawić czoła Azji

Jako najważniejsze uzasadnienie fuzji, przedstawiciele obu firm zgodnie podawali konieczność przeciwstawienia się rosnącej konkurencji ze strony azjatyckich producentów, zapowiadając jednocześnie wprowadzenie "nowych innowacyjnych produktów i rozwiązań dla sieci konwergentnych, przede wszystkim łączących funkcje telefonii stacjonarnej i mobilnej". Na praktyczną ocenę tych zapowiedzi trzeba będzie jednak poczekać najprawdopodobniej rok lub dwa lata.

Obecnie dla użytkowników jedno jest oczywiste - konkurencja na rynku dostawców ulega istotnemu zmniejszeniu, co grozi wzrostem cen. Czy zapobiegnie temu nacisk właśnie ze strony firm azjatyckich? Na razie nie mają one w tym segmencie rynku zbyt silnej pozycji, ale przykład chińskiego Huawei, producenta urządzeń sieciowych i jego ekspansji w Europie, daje do myślenia. Interesujące, że w Niemczech produkty Huawei wprowadził do swojej oferty właśnie Siemens.

Czy utworzenie kolejnego giganta jest receptą na takie zagrożenia? Choć zwiększa to skalę produkcji, to trudno oczekiwać, by europejski rynek był pod tym względem konkurencją np. dla Chin. Połączenie ma jednak przynieść oszczędności sięgające 1,5 mld euro w skali roku. Będą one generowane głównie przez już zapowiadaną redukcję zatrudnienia o 10-15%, co oznacza, że pracę straci 6-7,5 tys. ludzi.

Konieczność czy moda

Połączenie działów Nokii i Siemensa to kolejna konsolidacja na rynku producentów urządzeń dla operatorów telekomunikacyjnych. Pod koniec ubiegłego roku Ericsson przejął firmę Marconi, a w kwietniu br. ogłoszono fuzję Alcatela i Lucent Technologies. Warto zauważyć, że w wypadku Siemens Group jest to element kolejnej fali zmian struktury, który wkrótce może doprowadzić do zniknięcia tej firmy jako samodzielnej, niezależnej korporacji.

Siemens Group systematycznie restrukturyzuje się sprzedając działy i spółki oraz wchodząc w alianse:

1999 r. - Siemens sprzedaje oddział Siemens Nixdorf (obecnie Wincor Nixdorf); utworzona zostaje firma Fujitsu Siemens Computers

2005 r. - Siemens sprzedaje oddział zajmujący się opracowywaniem i produkcją telefonów komórkowych firmie BenQ (utworzona zostaje firma BenQ Mobile)

2006 r. - ogłoszone zostaje połączenie Siemens Fixed Networks, Mobile Networks i Carrier Services oraz Nokia Network Business Group i utworzenie spółki Nokia Siemens Networks

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200