W symbiozie z partnerem

Dzięki rosnącej liczbie partnerów, zwłaszcza tych obsługujących sektor małych i średnich przedsiębiorstw, obroty Fujitsu Siemens Computers Polska wzrosły o ponad 30%.

Dzięki rosnącej liczbie partnerów, zwłaszcza tych obsługujących sektor małych i średnich przedsiębiorstw, obroty Fujitsu Siemens Computers Polska wzrosły o ponad 30%.

W tym roku osiągniemy przychody na poziomie 120-130 mln euro" - zapowiadał w lutym br. w wywiadzie dla agencji Interfax Central Europe Tony Rozwadowski, wiceprezes Fujitsu Siemens Computers (FSC) Eastern Europe. "Ostatecznie osiągnęliśmy wynik lepszy od naszych oczekiwań. Nasze przychody na polskim rynku wyniosły bowiem 131 mln euro. Optymizmu na rynku nie brakuje, więc i ten rok powinien być równie udany" - mówi Roman Malinowski, od stycznia 2006 r. dyrektor generalny Fujitsu Siemens Computers Polska. "To głównie zasługa poszerzenia kanału partnerskiego. Liczba firm współpracujących z nami podwoiła się w roku ubiegłym" - dodaje.

Świat notebookami stoi

W symbiozie z partnerem

Roman Malinowski, dyrektor generalny Fujitsu Siemens Computers Polska sp. z o.o.

Pod względem liczby sprzedanych komputerów - jak podaje IDC Poland - FSC Polska osiągnęła wzrost o 131% do 108 tys. sztuk, z czego 74 tys. stanowiły notebooki (wzrost o 220%). "Być może w ciągu 2, 3 lat w przedsiębiorstwach większość komputerów stanowić będą właśnie notebooki" - prognozuje dyrektor generalny FSC Polska. Jak mówi Roman Malinowski, na tak szybki wzrost rynku komputerów przenośnych wpływ ma kilka czynników. Są to przede wszystkim coraz niższe ceny tego typu sprzętu oraz wymiana w firmach komputerów stacjonarnych na notebooki. Tendencję tę widać zwłaszcza wśród małych i średnich przedsiębiorstw.

Udział segmentu MSP w przychodach FSC Polska to ok. 43%, 30% sprzedaży generowane przez duże firmy, a 27% to zakupy dokonywane przez klientów indywidualnych, głównie za pośrednictwem dużych sieci handlowych. Przedstawiciele polskiego oddziału Fujitsu Siemens Computers spodziewają się także w tym roku dwucyfrowego wzrostu przychodów. "Trudno już - przy tak dużych obrotach jakie osiągnęliśmy w 2005 r. - utrzymać równie wysoką dynamikę wzrostu. Nadal będziemy chcieli zwiększać liczbę partnerów. To stały element gry rynkowej. Na bieżąco monitorujemy ich, badając atrakcyjność naszej oferty i lojalność" - stwierdza Roman Malinowski. Firma chce jednak osiągnąć szybki wzrost głównie dzięki rozwojowi oferty zaawansowanych rozwiązań oraz związanych z tym usług.

Stawiamy na usługi

Wśród najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku przedstawiciele FSC Polska wymieniają - poza znakomitymi wynikami sprzedaży notebooków - właśnie pierwsze projekty związane z budową zaawansowanych rozwiązań dla dużych firm oraz zbudowanie działu Professional Services, który zajmuje się tego typu projektami. Dla polskiego oddziału sprzedaż sprzętu wciąż stanowi ok. 90% przychodów, jednak FSC Polska chce zwiększać sprzedaż usług. Stać się to ma m.in. dzięki przejęciu z dniem 1 kwietnia br. dwudziestoosobowego zespołu pracowników Siemens Business Services, pracujących w dziale IT Product Services. Zwiększony w ten sposób dział Product Related Services w FSC Polska będzie odpowiadał za utrzymanie produktów firmy i usługi oferowane klientom w ramach umów gwarancyjnych, w tym SLA (Service Level Agreement). Firma nie wyklucza zwiększania zatrudnienia w działach usługowych, choć będzie to uzależnione od prowadzonych nowych projektów.

W symbiozie z partnerem

Przychody Fujitsu-Siemens Computers sp. z o.o.

Jednocześnie Fujitsu Siemens Computers Polska rozwija ofertę integracyjną. Dotyczy to dwóch typów usług - związanych z wdrożeniami rozwiązań mobilnych pozwalających na stały dostęp do infrastruktury i danych firmowych oraz tworzenia tzw. Dynamic Data Center. Firma oferuje je m.in. klientom wdrażającym lub korzystającym z systemów ERP SAP i Oracle. FSC - wspólnie z Network Appliance i SAP - stworzyła rozwiązanie FlexFrame, oparte na technologii Adaptive Computing Infrastructure. W przypadku systemów Oracle rozwiązanie FlexFrame bliższe jest modelowi przetwarzania grid computing.

"Systemy tego typu - oparte na naszych serwerach unixowych i blade oferowanych wraz z oprogramowaniem do wirtualizacji i zarządzania - pozwalają na znaczące obniżenie kosztów budowy i utrzymania posiadanej infrastruktury IT" - przekonuje Roman Malinowski. Dodatkowo klientom dostarczane są rozwiązania CentricStor oparte na systemach pamięci masowych EMC. Fujitsu Siemens Computers Polska ma już na swoim koncie kilka instalacji tego typu rozwiązań. Jedna z nich jest trzecią pod względem wielkości w Europie. Firma nie chciała ujawnić nazwy klienta, choć zapewne chodzi o jednego z operatorów, którzy w największym stopniu zmuszeni są do gromadzenia dziesiątków, a nawet setek TB danych.

Partnerzy w usługach

FSC Polska wprowadziło do oferty rozwiązania typu Dynamic Data Center dopiero w 2005 r. Przedstawiciele firmy prowadzą już jednak rozmowy z ok. 10 klientami, u niektórych z nich wstępna faza projektów już się nawet rozpoczęła. Na razie za wdrożenia rozwiązań FlexFrame odpowiadają pracownicy działów Professional Services i Product Related Services Fujitsu Siemens Computers Polska. "Jest to na tyle nowa oferta, że nie mamy jeszcze opracowanych odpowiednich szkoleń dla partnerów. Choć rozmawiamy już o współpracy w ich sprzedaży z firmami Betacom i Computerland oraz - oczywiście - Oracle Polska i SAP Polska" - mówi Roman Malinowski. Kolejne firmy oferujące usługi związane z wdrożeniem rozwiązań FSC mają się pojawić jeszcze w tym roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200