Telekomunikacja Kolejowa nie chce GSM 1800

Miał być piąty operator komórkowy w Polsce, ale go nie będzie.

Miał być piąty operator komórkowy w Polsce, ale go nie będzie.

Zgromadzenie wspólników Telekomunikacji Kolejowej zadecydowało, że spółka nie wystąpi o formalną rezerwację częstotliwości GSM 1800, które wygrała w przetargu zorganizowanym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W związku z tym UKE ponownie rozpisze przetarg na wybór operatora sieci GSM. Częstotliwości GSM 1800 będą mogły zostać przydzielone najwcześniej jesienią br., ze względu na długie procedury przetargowe, które mają rozpocząć się jeszcze w lipcu tego roku.

Rzecznik UKE poinformował, że prawdopodobnie w nowych warunkach przetargu większy nacisk zostanie położony na element konkurencyjności oferty nowego operatora, a mniejszy na cenę, jaką zamierza zapłacić za częstotliwości. Telekomunikacja Kolejowa zadeklarowała, że zapłaci za nie prawie 500 mln zł. "Dla nas ta kwota była wyrazem woli i determinacji, że na pewno chcemy być operatorem GSM" - stwierdził w niedawnym udzielonym nam wywiadzie Krzysztof Matey, prezes Telekomunikacji Kolejowej. Urząd nie może przyznać częstotliwości pozostałym uczestnikom poprzedniego przetargu - firmom Dialog lub PTK Centertel - ponieważ nie uzyskali oni wymaganego minimum punktów.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, powodem decyzji o rezygnacji z budowy sieci GSM przez Telekomunikację Kolejową był "brak dostatecznych gwarancji co do finansowania inwestycji". Jak się mówi nieoficjalnie, ta należąca do Skarbu Państwa firma nie znalazła także partnerów - zarówno wśród instytucji finansowych, jak i dostawców infrastruktury - którzy zdecydowaliby się partycypować w tym przedsięwzięciu. Analitycy sceptycznie oceniali szanse przedsięwzięcia, ze względu na nasycenie rynku i wejście technologii UMTS.

Przypomnijmy, przetarg na GSM 1800 rozpoczął się w styczniu br., a oferty złożyły w nim trzy podmioty: Telekomunikacja Kolejowa (na dwa pasma po 33 kanały częstotliwości) oraz Telefonia Dialog (dwa pasma), PTK Centertel (jedno pasmo). Rezerwacja miała uprawniać do wykorzystania częstotliwości na obszarze całej Polski do 31 grudnia 2020 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200