Przejąć pod opiekę

Prokom Software i Novell Polska przygotowują ofertę migracji na platformę SuSE Linux dla klientów korzystających z unixowych rozwiązań SCO - firmy, która przed dwoma laty wycofała się z Polski.

Prokom Software i Novell Polska przygotowują ofertę migracji na platformę SuSE Linux dla klientów korzystających z unixowych rozwiązań SCO - firmy, która przed dwoma laty wycofała się z Polski.

Zapewne impulsem do przyspieszenia rozmów o współpracy między Prokom Software i Novell Polska stały się - zapowiadane przez Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - plany migracji z SCO Unix na inną platformę. Obie instytucje nie wykluczają, że będzie to właśnie Linux. Wciąż także wiele polskich firm korzysta z rozwiązań SCO jako platformy dla swoich aplikacji, pracujących już jednak na starym sprzęcie i korzystających z przestarzałych rozwiązań, w tym baz danych.

"Prokom chce budować kompetencje w Linuxie. Rozmowy prowadzone są od zeszłego roku. Firma potrzebuje partnera ze wsparciem na miejscu, stąd wybór Novella i SuSE Linux" - tłumaczy Krzysztof Król, dyrektor działu komunikacji korporacyjnej w Prokom Software. "Chcemy zaoferować klientom SCO nie tylko pomoc w migracji - przygotowaną wspólnie z dostawcami sprzętu - ale także ochronę przed ewentualnymi pozwami ze strony SCO" - dodaje Jarosław Kowalski, dyrektor zarządzający Novell Polska. SCO od trzech lat prowadzi bowiem batalię sądową związaną z rzekomym naruszeniem jej praw autorskich przez producentów Linuxa. Mieliby oni wykorzystać w tworzeniu tego systemu operacyjnego fragmenty kodu źródłowego SCO Unix.

Klienci w administracji...

Przedstawiciele resortu finansów zapowiadają - w ramach rozpoczynającego się obecnie projektu eDeklaracje - wymianę platformy systemowej SCO Unix, na której pracuje system POLTAX, obsługujący urzędy i izby skarbowe. Plan takiej migracji kierownictwo Ministerstwo Finansów ogłosiło już we wrześniu 2005 r., podczas spotkania z branżą informatyczną. Przy okazji resort finansów chce przejść na nowszą wersję bazy danych Oracle. Nie wiadomo, czy projekt ten nie opóźni się w związku ze zmianami w kierownictwie Departamentu ds. Informatyzacji Resortu Ministerstwa Finansów (pisaliśmy o tym w CW 14/2006). Jak mówi Grzegorz Fiuk, były jego dyrektor, możliwość dalszego stosowania i utrzymywania oprogramowania pracującego na platformie SCO Unix już się wyczerpała.

"Serwery, na których działa system SCO mają już kilka lat, a baza danych Oracle 6 musi zostać zmigrowana do Oracle 10" - wyjaśnia. W sumie system POL-TAX na platformie SCO Unix pracuje na 401 serwerach, a z tej jego wersji korzysta ponad 30 tys. użytkowników. Migracja na nową platformę ma się odbyć w ramach budowy systemu eDeklaracje. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów chcą przeprowadzić analizę, na jaką platformę przenieść POLTAX - Linux czy Windows. "Migracja będzie ostatnim tak dużym projektem w ramach budowy systemu eDeklaracje, przed wdrożeniem rozwiązania centralnego, co miałoby nastąpić w ciągu pięciu lat" - mówi Grzegorz Fiuk. Dzięki temu dostęp do wszystkich niezbędnych danych mieliby zarówno pracownicy poszczególnych urzędów (dziś mają bezpośredni dostęp jedynie do danych z własnego urzędu) oraz podatnicy.

Jeszcze w tym roku, prawdopodobnie w maju, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpocznie testy platformy linuxowej na potrzeby systemu PULS. W ramach umów z Novell Polska resort pracy ma możliwość bezpłatnej migracji na SuSE Linux. "Wciąż kilkanaście dużych urzędów pracy korzysta z SCO Unix" - mówi Zbigniew Olejniczak, dyrektor Departamentu Informatyki w MPiPS. W 2002 r. ówczesne Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej dokonało przeniesienia systemu wspomagającego działalność urzędów pracy na SCO UnixWare 7 i serwery z procesorami Intela. Dzięki temu wzrosła wydajność systemu PULS. Resort pracy i polityki społecznej ma wykupione ponad 1000 licencji systemu Unixa firmy SCO. Niewykluczone, że ministerstwo to zdecyduje się właśnie na Linuxa, zwłaszcza że na tej platformie działa już system ePULS i domena publicznych służb zatrudnienia.

... i zastosowania komercyjne

Jak podają przedstawiciele Novell Polska, wśród 100 największych przedsiębiorstw w Polsce z SCO Unix korzysta prawie jedna piąta. Dla części z nich nie jest to oczywiście podstawowa platforma, mimo to stanowią oni łakomy kąsek, zwłaszcza że dotychczasowe rozwiązania są przestarzałe. Stosują je m.in. spółki z Grupy PKP oraz kopalnie działające w ramach Katowickiego Holdingu Węglowego. SCO Unix jest tam wykorzystywany jako platforma dla systemów obsługujących sprzedaż węgla.

W ramach wymiany starego sprzętu, dostarczonego jeszcze przez ICL, z systemu operacyjnego SCO zrezygnowały już Zakłady Azotowe Puławy. Z czasem zapewne będzie robić to coraz więcej firm. Tym bardziej że - jak mówią sami użytkownicy - SCO od czasu zamknięcia polskiego oddziału właściwie nie kontaktowało się z użytkownikami w Polsce. Nie prezentowało im także nowej oferty. "Choć trzeba przyznać, że i my nie zwracaliśmy się do SCO z prośbą o wsparcie, bo go po prostu nie potrzebowaliśmy" - mówi Grzegorz Fiuk. Po likwidacji polskiego oddziału SCO, z Niemiec firma ta obsługuje Polskę, kraje skandynawskie, Austrię, Czechy, Słowację, Ukrainę, a nawet Rosję.

<hr size=1 noshade>Raport "Linux i open source w biznesie"

Pentor - na zlecenie firm Novell, Oracle i HP i przy współpracy z Computerworld - przeprowadził badanie online dotyczące zastosowania rozwiązań open source w biznesie. Ankieta została skierowana do 2000 firm z listy Rzeczpospolitej i przedstawicieli sektora finansowego (wypełniło ją 246 firm). Zgodnie z wynikami, większość największych firm w Polsce deklaruje korzystanie z tzw. wolnego oprogramowania. Na komputerach desktop popularnością cieszy się Linux i tworzone w ramach open source przeglądarki. Mniejsze firmy stosują także bezpłatne pakiety biurowe i systemy poczty elektronicznej. Około 94% firm, które odpowiedziały na ankietę, stosuje system Linux jako platformę serwerową.

Przejąć pod opiekę
Za najważniejsze argumenty przemawiające za wyborem komercyjnych wersji rozwiązań open source ankietowani uznali: opiekę i pomoc techniczną producenta, gwarancję rozwoju oprogramowania oraz dostęp do autoryzowanych szkoleń, a także ochronę prawną i certyfikaty zgodności ze sprzętem i oprogramowaniem. Wśród największych barier w rozwoju zastosowań rozwiązań open source wymieniane są: niedostatki odpowiednio przeszkolonej kadry, zbyt mała liczba dostępnych aplikacji, obawa przed kosztami migracji i ewentualnymi problemami technicznymi. We wnioskach, jako zagrożenie dla rozwoju rynku open source, autorzy raportu wymieniają także fakt, że nie są one stosowane w najbardziej krytycznych obszarach działalności firmy, a klienci nie wykazują gotowości do korzystania z komercyjnych wersji oprogramowania open source. Szansą na rozwój tego rynku jest jednak m.in. wysoka penetracja open source wśród rozwiązań wykorzystywanych przez działy IT oraz postrzeganie ich jako sposobu na redukcję kosztów w firmach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200