Cognitive Radio, czyli WLAN bez zakłóceń

Po pojawieniu się w firmach sieci WLAN, administratorom systemów informatycznych przybyło wiele nowych zadań. Nowe medium to także nieznane wcześniej zagrożenia, takie jak włamania do sieci inicjowane drogą radiową czy zakłócenia generowane przez inne urządzenia, niekoniecznie sieciowe.

Po pojawieniu się w firmach sieci WLAN, administratorom systemów informatycznych przybyło wiele nowych zadań. Nowe medium to także nieznane wcześniej zagrożenia, takie jak włamania do sieci inicjowane drogą radiową czy zakłócenia generowane przez inne urządzenia, niekoniecznie sieciowe.

Technologia Cognitive Radio (CR) ma zapobiegać takim problemom. Urządzenie WLAN obsługujące CR rozpoznaje całe radiowe otoczenie i zmienia swoje parametry pracy, tak aby emitowane przez nie fale radiowe nie wchodziły w kolizję z falami generowanymi przez inne, znajdujące się w pobliżu urządzenia.

Urządzenie sieciowe z CR dostosowuje swoje parametry do warunków zewnętrznych narzucanych przez otoczenie. Technologię taką można np. wprowadzić do punktów dostępu, zwiększając w ten sposób wydajność i bezpieczeństwo sieci WLAN. Analitycy przewidują, że pierwsze punkty dostępu wspierające technologię CR pojawią się na rynku już w tym roku.

Cognitive Radio, czyli WLAN bez zakłóceń

Jak działa kognitywne radio

Bezprzewodowe włamanie ma miejsce wtedy, gdy nieuprawniony do tego użytkownik uzyskuje dostęp drogą radiową do sieci LAN. Włamywaczem może być znajdujący się w pobliżu firmy użytkownik notebooka (wyposażonego w adapter WLAN). Włamanie może się opierać też na obcym punkcie dostępu nielegalnie podłączonym do kablowej sieci LAN. W każdym z takich przypadków administrator powinien jak najszybciej zidentyfikować zagrożenie, a następnie je zlikwidować.

Aby skutecznie zapobiegać takim włamaniom, pierwszy krok powinien polegać na zidentyfikowaniu intruza. Ponieważ punkt dostępu WLAN przesyła dane przez określony kanał radiowy, nie może jednocześnie identyfikować intruzów, którzy pracują na innych kanałach. Dlatego standardowe punkty dostępu nie są w stanie zapobiegać takim zagrożeniom. Administrator musi mieć możliwość monitorowania całego spektrum fal radiowych, lokalizując w ten sposób intruzów i potencjalne zagrożenia.

Technologia CR pozwala monitorować fale radiowe emitowane w nielicencjonowanych pasmach o częstotliwościach 2,4 i 5 GHz (wykorzystywanych przez sieci 802.11 b/g i a,), nie zakłócając przy tym pracy aplikacji, które przesyłają dane drogą radiową (takich jak Vo-WLAN - przesyłanie głosu przez sieci WLAN). Poszukując intruzów, urządzenie z technologią CR skanuje zarówno wymienione powyżej pasma, jak i inne.

Bezprzewodowe urządzenie sieciowe Bluetooth i HomeRF korzystają też z częstotliwości, które nie są licencjonowane. Pracę sieci 802.11 mogą też zakłócać kuchenki mikrofalowe, bezprzewodowe telefony i różne urządzenia przemysłowe. Technologia pozwala identyfikować wszystkie takie urządzenia, a następnie informować o nich administratora, który może podjąć odpowiednie kroki zaradcze, dzięki którym sieci WLAN będą wolne od zakłóceń.

Cognitwe Radio (radio kognitywne)

Radio kognitywne to nowa technologia przekazu bezprzewodowego charakteryzująca się tym, ze nadajnikowi/odbiornikowi towarzyszą inteligentne systemy analizujące otoczenie (badając całe spektrum częstotliwości) i dostosowujące do niego automatycznie parametry pracy bezprzewodowego urządzenia. Idea radia kognitywnego zrodziła się z potrzeby opracowania systemów komunikacji bezprzewodowej, które wykorzystują w optymalny sposób dostępne spektrum częstotliwości. Systemy oparte na radiu kognitywnym optymalizują pracę połączenia bezprzewodowego, wybierając odpowiednie pasmo częstotliwości, typ modulacji czy moc sygnału. Po SDR (Software Defined Radio) jest to kolejna technologia, która zmienia radykalnie sposób funkcjonowania połączeń radiowych. Technologia jest juz stosowana w instalacjach wojskowych, a obecnie wkracza powoli do bezprzewodowych sieci komercyjnych. Radio kognitywne może być stosowane zarówno do zarządzania stałymi połączeniami bezprzewodowymi (typu punkt-punkt), jak i połączeniami obsługującymi mobilnych użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200