Nowy horyzont

HP Software Group notuje pierwsze zyski, ale w dalszym ciągu dział oprogramowania musi pracować na swoje miejsce w korporacyjnej hierarchii.

HP Software Group notuje pierwsze zyski, ale w dalszym ciągu dział oprogramowania musi pracować na swoje miejsce w korporacyjnej hierarchii.

Jeszcze na początku tego roku pojawiały się spekulacje dotyczące sprzedaży przez HP części działalności związanej z produkcją oprogramowania. Przychody HP Software Group stanowią bowiem niewielki ułamek w bilansie całej korporacji. Co gorsza, dział oprogramowania regularnie notował straty. W 2004 r. firma traciła co kwartał na oprogramowaniu ponad 40 mln USD. Wydawało się, że HP Software Group stanowi niepotrzebny balast.

Przejęcia i integracja

Nowy horyzont

Nora Denzel, była szefowa HP Software Group, uważana za architekta zmian w tym dziale

Przedstawiciele HP zapewniali jednak, że dział oprogramowania wkrótce będzie mógł pochwalić się zyskiem. Udało się to osiągnąć w czwartym kwartale 2005 roku finansowego zakończonego w październiku br. Dział oprogramowania HP zanotował 11-proc. wzrost przychodów i po raz pierwszy w historii - głównie dzięki zwiększonej sprzedaży oprogramowania linii OpenView i OpenCall - przyniósł zysk. Przychody wyniosły 311 mln USD, a zysk 27 mln USD. Można powiedzieć, że to niewiele, biorąc pod uwagę, że roczne przychody korporacji przekraczają 80 mld USD.

"Spłaca się dwuletni okres przygotowań. W tym czasie w HP dokonaliśmy 11 przejęć i ciężko pracowaliśmy nad integracją nowych i starych produktów" - przekonywał podczas konferencji Software Universe 2005 Andy Isherwood, szef działu oprogramowania na region EMEA. Kierownictwo HP na czele z dyrektorem wykonawczym Markiem Hurdem zdecydowanie podkreśla, że nie zamierza rezygnować z produkcji oprogramowania.

Przejęcia miały umożliwić oferowanie pełnych rozwiązań zamiast pojedynczych produktów do zarządzania poszczególnymi elementami infrastruktury IT. Ostatnie kilkanaście miesięcy to dla HP wyjątkowo intensywny okres pozyskiwania nowych technologii. Właśnie finalizowana jest ostatnia duża transakcja - przejęcie Peregrine Systems, dzięki której HP stało się posiadaczem technologii CMDB - a już pojawiła się o informacja o kolejnej. Linię oprogramowania OpenView ma zasilić technologia Trustgenix, firmy specjalizującej się w sfederowanym zarządzaniu tożsamością. HP licencjonowało do tej pory produkty Trustgenix. Ostatecznie zdecydowało się jednak na zakup partnera.

Ekran z widokiem

Mimo tak wielu przejęć na grudniowej konferencji HP Software Universe 2005 nie można było obejrzeć zbyt wielu nowości. Zaprezentowano m.in. udoskonaloną wersję - oryginalnie wprowadzonego na rynek w 2004 r. - OpenView Business Process Insight 2.0, oprogramowania służącego do mapowania procesów biznesowych i związanej z ich obsługą infrastruktury. Jedną z nielicznych premier był pokaz OpenView Dashboard 1.0. Oprogramowanie wykorzystuje technologię Management Integration Platform (MIP) przejętą w 2003 r. od firmy Talking Blocks.

Nowy horyzont

Przychody i zyski z oprogramowania HP obejmujące sprzedaż systemów OpenView i OpenCall (w mln USD)

OpenView Dashboard 1.0 umożliwia tworzenie portali prezentujących w czasie rzeczywistym dane i statystyki na temat działania poszczególnych elementów infrastruktury. Przykładowo, działanie usługi poczty elektronicznej - obsługującej wiele działów firmy i obejmującej wiele serwerów w różnych lokalizacjach, jest przedstawione na jednym ekranie. Dzięki wykorzystaniu MIP, OpenView Dashboard może pobierać informacje z systemów obsługi zgłoszeń firm Remedy lub Peregrine. Oprogramowanie może także pobierać informacje ze stron Microsoft czy Symantec o najnowszych uaktualnieniach do oprogramowania tych firm.

Jak przekonują przedstawiciele HP, integrowanie informacji pochodzących z różnych źródeł i produktów nie jest proste. Bez dedykowanego narzędzia, takiego jak OpenView Dashboard, konieczne jest podejmowanie wielotygodniowych czy nawet - w skomplikowanych przypadkach - wielomiesięcznych projektów dla stworzenia pojedynczego ekranu. Tymczasem dostarczanie odrębnych informacji pracownikom o konkretnym zakresie ich obowiązków jest bardzo wygodne. W przeciwnym razie muszą równolegle śledzić niezależnie dostarczane informacje na kilku różnych monitorach. Dzięki OpenView Dashboard będą mieli z poziomu konsoli komplet informacji o zagrożeniach. Jest także możliwe zagłębianie się w informacje i docieranie do źródła problemu.

Konkurencja HP - co przyznają przedstawiciele firmy - oferuje już takie narzędzia. OpenView Dashboard 1.0 to jednak ważny produkt, uzupełniający kolejną lukę w portfolio OpenView. Oprogramowanie trafi do sprzedaży w pierwszym kwartale 2006 r.

Nieoczekiwana zmiana

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że na HP Software Universe 2005 zabrakło jednego z głównych architektów zmian - Nory Denzel. Powołując się na powody osobiste, zrezygnowała ona z funkcji szefa HP Software Group na kilka dni przed konferencją, której de facto miała być gospodarzem. Tymczasowo jej obowiązki przejął Todd de Laughter, kierujący działem OpenView.

HP nie skomentowało oficjalnie odejścia Nory Denzel. Niemniej - choć czas odejścia był dla wielu osób zaskoczeniem - rezygnacji można się było spodziewać już wcześniej. Spekuluje się, że bezpośrednią przyczyną była bliska współpraca Nory Denzel z Carly Fioriną. Według tego scenariusza byłby kolejny etap wymiany kadr w ścisłym kierownictwie spółki związany z objęciem prezesury HP przez Marka Hurda.

W HP panuje przekonanie, że nowi ludzie bardziej koncentrują się na wykonywaniu strategii niż jej obmyślaniu. Odwrotną kolejność zarzucano ekipie Carly Fioriny. Trudno nie przypisać zasługom Nory Denzel wzrostu przychodów i osiągniętego zysku HP Software Group. Czy jej odejście zakłóci pracę działu oprogramowania? Jak donoszą amerykańskie media, niektórzy pracownicy wyrażają takie opinie. Na problem złożyć się mogą także redukcje zatrudnienia. Mają one sięgnąć w skali całego HP 15,3 tys. pracowników. Nowy szef HP Software Group nie będzie więc miał łatwego zadania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200