Skype, głos i obraz

Skype Technologies opublikował wersję beta aplikacji Skype 2.0 wyposażoną w możliwość transmisji wideo.

Skype Technologies opublikował wersję beta aplikacji Skype 2.0 wyposażoną w możliwość transmisji wideo.

Dodanie obsługi transmisji obrazu to najważniejsza innowacja nowej wersji aplikacji Skype, ale nie jedyna. Użytkownicy mogą obecnie grupować kontakty i rozpoczynać połączenia konferencyjne za pomocą jednego kliknięcia. Rozbudowano także możliwości wyszukiwania użytkowników w bazie danych z wykorzystaniem imienia i adresu poczty elektronicznej. Inne nowe funkcje, znane użytkownikom pozostałych komunikatorów, to avatary (rysunkowe postaci wskazujące np. na aktualny humor użytkownika) i bardziej rozbudowany zestaw funkcji związanych z obecnością i dostępnością online.

Większość nowych funkcji w Skype 2.0 jest od dawna obecna w komunikatorach internetowych, takich jak Yahoo!, AOL i MSN Messenger, a nawet polskie Gadu-Gadu. W kierunku integracji głosu i wideo idzie także Google, który oferuje komunikator GoogleTalk. Funkcjonalność wideo jest rozwijana przez kilka firm zewnętrznych w postaci tzw. "wtyczek". Google rozbudowuje także Google Toolbar for Microsoft Outlook, dzięki któremu komunikację głosową i wideo można nawiązywać bezpośrednio z poczty elektronicznej.

Rozmowa dla wszystkich

Transmisja obrazu w trakcie rozmowy przez Skype 2.0 możliwa jest po wykryciu kamery internetowej. Podczas instalacji oprogramowanie samodzielnie sprawdza, czy w systemie zainstalowane jest takie urządzenie. Jeśli tak, w aplikacji uaktywnia się funkcja wykonywania połączeń wideo do innych użytkowników Skype 2.0. Transmitowany obraz ma wymiar 4x4 cale i jest wyświetlany w oknie konwersacji. Można przełączyć się również do trybu pełnoekranowego, pod warunkiem posiadania kamery o odpowiedniej rozdzielczości obrazu.

Skype Technologies zawarła porozumienie z Logitech i Creative Labs dotyczące certyfikowania zestawów słuchawek i kamer internetowych do wykorzystania ze Skype 2.0. "Chcemy uczynić rozmawianie przez Internet najbardziej naturalną rzeczą dla ludzi na całym świecie" - mówi Niklas Zennstrom, szef Skype Technologies. Chociaż oprogramowanie wciąż jest na etapie wersji beta

Logitech już teraz sprzedaje certyfikowane kamery internetowe za pośrednictwem sklepu internetowego Skype, a Creative w sklepach tradycyjnych. Logitech oferuje dwie kamery o rozdzielczości 1,3 mln pikseli, które zawierają zestaw słuchawkowy.

Ręka na pulsie

Także Google nie zasypia gruszek w popiele i umożliwił już transmisję wideo w GoogleTalk. Firma Santa Cruz Networks opublikowała właśnie najnowszą wersję oprogramowania Festoon. Umożliwia ono komunikację dwustronną audio/wideo i telekonferencje, jak również możliwość wymiany zdjęć i plików. Festoon jest dostępny bezpłatnie na stroniehttp://www.festooninc.com . Co ciekawe, ta sama aplikacja może integrować się także z komunikatorem Skype. Trwają prace, aby zintegrować ją także z komunikatorami AOL, MSN Messenger i Yahoo!.

Niezależnie od współpracy z Santa Cruz Networks, Google utworzył blog, za pośrednictwem którego można publikować informacje o własnych inicjatywach związanych z GoogleTalk (googletalk. blogspot. com). Mike Jazayeri, menedżer ds. GoogleTalk, zapowiedział na tym blogu, że jego firma planuje formalnie dokumentować rozszerzenia protokołu XMPP (eXtensible Messaging & Presence Protocol). Poinformował też, że programiści spoza Google znaleźli sposób na wywołanie RPC przy użyciu GoogleTalk.

67 mln użytkowników korzysta obecnie z serwisu Skype

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200