Pilotowy przetarg na mikrokomputery

Wśród poczynań Biura Informatyki Urzędu Rady Ministrów, których celem jest wprowadzenie europejskich wymogów wobec dostawców sprzętu komputerowego dla polskich instytucji rządowych i samorządowych, znajdują się zamknięte przetargi pilotowe. Pierwszy z nich, przetarg na minikomputery, właśnie dobiega końca.

Wśród poczynań Biura Informatyki Urzędu Rady Ministrów, których celem jest wprowadzenie europejskich wymogów wobec dostawców sprzętu komputerowego dla polskich instytucji rządowych i samorządowych, znajdują się zamknięte przetargi pilotowe. Pierwszy z nich, przetarg na minikomputery, właśnie dobiega końca.

Przytaczamy , poniżej wymagania wstępne, które muszą być spełnione przez firmy, aby ich oferta mikrokomputerowa była rozpatrzona. Warunki te obejmują:

1. Certyfikat bezpieczeństwa użytkowania. Mają je wszystkie komputery z USA i krajów EWG (również w Polsce, jeśli sprzęt nie ma tego certyfikatu, pracownik może występować o dodatek za pracę w warunkach szkodliwych). Uprawnienia do wydawania certyfikatu ma Instytut Medycyny Pracy w Łodzi (ul. Teresy 8) oraz Centralne Biuro Jakości Wyrobów (Warszawa, ul. Świętokrzyska 14). Stosują one normy szwedzkie.

2. Certyfikat poziomu zakłóceń radioelektrycznych. Uprawniona do jego wydawania jest Państwowa Komisja Radiokomunikacyjna w Warszawie.

3. Certyfikat użytkowania monitora (Instytut Medycyny Pracy w Łodzi).

4. Taką konstrukcję mechaniczną mikrokomputera, która nie dopuszcza do przenoszenia naprężeń na płytę główną.

5. Zapewnienie bezpośredniego dostępu (po zdjęciu obudowy) do dysków sztywnych i napędów dyskietek.

6. Kompletną instrukcję dla użytkownika dotyczącą zwłaszcza płyty głównej i karty graficznej.

Dokumentacja musi zawierać informacje o średnim czasie bezawaryjnym (MTBF) dla dysków sztywnych i napędów dyskietek.

7. Atest NOVELLa (lub UNIXa) dla komputerów 386; NOVELLa dla komputerów 286.

8. Wiek - mikrokomputer oraz podstawowe podzespoły nie mogą być starsze niż 6 miesięcy.

9. Występowanie w testach porównawczych publikowanych w zagranicznej prasie fachowej, np. BYTE, PC MAGAZINE czy COMPUTERWORLD USA.

10. Oznakowanie nazwą producenta podstawowych elementów mikrokomputera.

11. Wyposażenie w licencjonowany BIOS (Pod-

stawowy system wejścia/ wyjścia).

12. Wykluczenie mikrokomputerów używanych lub składanych z używanych części.

13. Posiadanie przez firmę uprawnień licencjonowanego dystrybutora (potwierdzone pismem producenta).

W pilotowym przetargu, sprawdzającym możliwości spełnienia w/w wymagań nie mogą uczestniczyć te przedsiębiorstwa, wobec których wszczęto postępowanie likwidacyjne, których upadłość ogłoszono oraz te, które nie płacą podatków lub składek na ubezpieczenie społeczne. Ta zasada zostanie zapewne utrzymana przy przetargach na konkretne dostawy. Przetarg pilotowy służy bowiem przetarciu szlaku dla przetargów regularnych, które ogłaszać będzie nowopo-wołana w URM komórka zakupów sprzętu dla administracji państwowej.

W tym przetargu Biuro Informatyki skierowało zapytania ofertowe do 22 firm w Polsce. 13 z nich nadesłało oferty w terminie. O wynikach pierwszego przetargu pilotowego poinformujemy w następnym numerze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200