Urządzenia do gromadzenia

Na rynku systemów pamięci masowych wciąż dzieje się ciekawie. Nie mamy wprawdzie do czynienia z rewolucją, ale nowości nie ograniczają się bynajmniej jedynie do większych pojemności.

Na rynku systemów pamięci masowych wciąż dzieje się ciekawie. Nie mamy wprawdzie do czynienia z rewolucją, ale nowości nie ograniczają się bynajmniej jedynie do większych pojemności.

Ostatnie miesiące obfitowały w premiery systemów pamięci masowych dla dużych klientów korporacyjnych oraz średnich firm. Nową, odświeżoną linię macierzy najwyższej klasy przedstawiło EMC. Hitachi Data Systems (HDS), jak również EMC, wprowadziły do oferty systemy średniej klasy. Z kolei StorageTek - zgodnie z wcześniejszymi obietnicami - udostępnił system archiwizacyjny oparty na dyskach SATA. Jest też kilka innych nowości.

Szafa numer 3

Urządzenia do gromadzenia

HITACHI DATA SYSTEMS AMS200 i AMS500 - To macierze klasy średniej, których kontrolery obsługują jednocześnie dyski FIBRe channel i SATA, a także RAID 6.

Trzecia generacja macierzy EMC Symmetrix DMX niesie ze sobą kilka kluczowych nowości. Macierz DMX-3 może zawierać maksymalnie 8 kontrolerów RAID współdzielących jedną pamięć buforową. Każdy kontroler posiada 8 portów FC-AL 2 Gb/s dla dysków. Zakładając, że dyski podłączane są do dwóch pętli, efektywnych ścieżek danych jest 32. Według EMC, do każdej pary pętli FC-AL można podłączyć do 30 dysków. Łącznie daje to 960 dysków w macierzy, ale EMC zapowiada, że w połowie 2006 r. pojemność zwiększy się do 1920 dysków, a pod koniec 2006 r. nawet powyżej 2 tys. Prawdopodobnie oznacza to pojawienie się kontrolerów zawierających więcej portów FC.

W macierzach DMX-3 można stosować dyski o pojemności 300 GB, a więc maksymalna pojemność macierzy w pierwszym etapie sięgnie prawie 300 TB, zaś w 2006 r. podwoi się. W nowych macierzach możliwe będzie stosowanie standardowych dysków Fibre Channel, a równolegle tańszych dysków z interfejsami FC (dyski ATA lub SATA z interfejsami zewnętrznymi Fibre Channel).

Po raz pierwszy w historii rodziny Symmetrix zastosowano lustrzaną pamięć buforową. Brak mirroringu konkurenci EMC wytykali Symmetrixom od lat przy każdej możliwej okazji, co jednak nie przeszkadzało EMC pozostawać liderem w segmencie rozwiązań dla wymagających klientów. W DMX-3 bufor dla danych może mieć maksymalny użyteczny rozmiar 256 GB (512 GB "surowej" pojemności).

Mieszanka klasy średniej

Po wprowadzeniu w ub.r. macierzy TagmaStore HDS - drugi lider technologiczny rynku zaawansowanych systemów pamięci masowych - wprowadza właśnie na rynek rodzinę macierzy AMS (Adaptable Modular Storage). Zastępują one dotychczasowe macierze Thunder 9530V i 9570V. Systemy AMS200 (do 105 dysków FC, maks. 300 GB, bufor do 4 GB) i AMS500 (do 225 dysków FC, maks. 300 GB, bufor do 8 GB) zawierają jeden lub dwa kontrolery NSC55 - mniej wydajniejsze wersje kontrolerów znanych z macierzy TagmaStore. Podobnie jak one, macierze średniej klasy mają pozwalać na wirtualizowanie zasobów innych macierzy.

Urządzenia do gromadzenia

Macierze EMC SYMMETRIX z serii DMX-3 po raz pierwszy oferują lustrzaną pamięć buforową; mieszczą 960 dysków, ale w 2006 r. będą skalować się do 1920 dysków.

Kontrolery nowych macierzy pozwalają tworzyć grupy dyskowe w układzie RAID 6. Ten relatywnie nowy system zabezpieczania danych działa co do zasady tak jak RAID 5 - z tą różnicą, że zawiera dwa niezależne od siebie kody parzystości. Kontrolery te umożliwiają także jednoczesne podłączanie dysków Fibre Channel i SATA, co daje elastyczność w konfiguracji środowiska do konkretnych aplikacji.

Analogiczną funkcjonalność w tej klasie systemów zaoferował dotychczas tylko IBM (seria macierzy DS4000). Wypada jeszcze dodać, że urządzenia AMS obsługują do 4 interfejsów FC działających z prędkością 4 Gb/s.

W sierpniu br. na rynek trafi trzecie urządzenie z serii AMS - AMS100, którego kontroler (maksymalnie dwa) będzie obsługiwać wyłącznie dyski SATA. Pod koniec roku Hitachi zamierza także wprowadzić karty z kontrolerami NAS nadające się do montażu we wszystkich urządzeniach z serii AMS100 i AMS200. Karty NAS będzie też z biegiem czasu montować w macierzach TagmaStore (maksymalnie 8). Niestety, na pełną funkcjonalność urządzeń AMS trzeba będzie poczekać do IV kw. br. - wtedy to gotowe mają być odpowiednie wersje narzędzi programowych: Universal Replicator, Business Continuity Manager oraz Copy on Write Snapshot.

Dyski jednorazowe

StorageTek - firma będąca w trakcie przejęcia przez Sun Microsystems i znana głównie z wysokiej klasy rozwiązań taśmowych - coraz bardziej ciąży ku rozwiązaniom dyskowym. StorageTek nie zamierza tak po prostu oddać rynku konkurentom, którzy wykorzystują skłonność niektórych klientów do wykonywania bieżących kopii na dyski, zamiast na taśmy.

W tym duchu StorageTek wprowadza właśnie na rynek FlexLine 600 - macierze z dyskami SATA o pojemności 500 GB przeznaczone do tymczasowego przechowywania danych, które mają trafić na taśmy. Aby ułatwić wdrożenie, wraz z nimi firma oferuje także oprogramowanie emulujące bibliotekę taśmową.

Rozwiązania FlexLine 600 nadają się także do zastosowań WORM. StorageTek zaczął w tym roku licencjonować oprogramowanie do zarządzania stałymi archiwami opracowane przez firmę Permabit. To ten sam segment potrzeb, który obsługuje EMC Centra, przy czym w tym przypadku wiele aplikacji może współdzielić jedno urządzenie archiwizujące, czego Centera (na razie) nie umożliwia.

Macierze FlexLine 600 oferowane są z dwoma rodzajami kontrolerów, pozwalającymi osiągać wydajność na poziomie 100 lub 200 tys. operacji I/O na sekundę i pojemność odpowiednio 112 i 232 dyski.

Clariion mądrzeje

Systemy klasy średniej odświeżyło ostatnio także EMC. Macierze Clariion CX300, CX500 i CX700 różnią się od dotychczasowych nie pojemnością, lecz także funkcjonalnością. Po raz pierwszy od dłuższego czasu EMC zdecydowało się na poważniejszą modyfikację architektury wewnętrznej systemów Clariion, wprowadzając funkcje, które przenoszą je nieco w górę średniej klasy.

Zamiast pętli FC-AL, powszechnie stosowanych do podłączania dysków do kontrolerów, w nowych Clariionach zastosowano szeregowe połączenia Fibre Channel. Dzięki temu możliwe jest m.in. łatwe sterowanie pracą dysku przez centralny kontroler, a także wykrywanie uszkodzeń lub problemów z pojedynczymi napędami. Istnieje domniemanie, że w macierzach wykorzystane zostały wewnętrzne przełączniki Fibre Channel.

Kolejna nowość w macierzach Clariion to wolumeny wirtualne (Virtual LUN) - funkcja polegająca na możliwości przenoszenia wolumenów widzianych przez aplikacje między różnymi wolumenami logicznymi, które mogą być zdefiniowane na różnych grupach RAID. Aplikacje "nie wiedzą", że wolumeny są przenoszone, np. w związku z uszkodzeniem i wymianą dysku fizycznego lub odtwarzaniem danych z kopii zapasowej. Co ważne, wolumeny wirtualne mogą być przenoszone z wolumenów zdefiniowanych na dyskach Fibre Channel na wolumeny zdefiniowane na dyskach SATA i odwrotnie.

Składzik podręczny

Nowością w segmencie potrzeb podstawowych są macierze EonStor firmy Infortrend. Mieszczą one do 8 dysków SATA I lub SATA II i sprzętowy kontroler umożliwiający podłączenie serwerów poprzez jeden (model A08U-C2411) lub dwa (model A08U-C2412) zewnętrzne interfejsy SCSI-320. Jest też wspólny dla wszystkich dysków bufor wielkości 128 MB. Urządzenia wspierają wszystkie ważniejsze schematy RAID, włącznie z opisywanym przez nas schematem nRAID. Możliwe jest przyznawanie różnym aplikacjom różnego priorytetu dostępu do danych i różnych poziomów ochrony RAID. Macierze można zestawiać w grupy liczące do 4 urządzeń. Można je umieszczać w szafach przemysłowych, jak również ustawiać obok siebie.

Dysk bez dysku

Texas Memory Systems wprowadził właśnie do oferty nową linię urządzeń RamSan-4000. Wewnętrzna wydajność pamięci półprzewodnikowych została w nich uzupełniona wydajnym transferem danych na zewnątrz - urządzenia wyposażone są w porty Fibre Channel działające z prędkością 4 Gb/s i - jak twierdzi producent - pozwalają na utrzymanie stałej wydajności losowej na poziomie 500 tys. operacji I/O na sekundę oraz wydajności sekwencyjnej rzędu 3 GB/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200