Centrale VoIP oparte na SIP

W marcowym wydaniu NetWorlda testowaliśmy możliwości centrali IP PBX. Teraz przyjrzymy się wybranym rozwiązaniom centralowym opartym na protokole SIP, ich zgodności z tym standardem oraz zdolności do współpracy pomiędzy różnymi produktami.

W marcowym wydaniu NetWorlda testowaliśmy możliwości centrali IP PBX. Teraz przyjrzymy się wybranym rozwiązaniom centralowym opartym na protokole SIP, ich zgodności z tym standardem oraz zdolności do współpracy pomiędzy różnymi produktami.

Standard SIP (Session Initiation Protocol) zapewnia większą uniwersalność i współdziałanie różnych rozwiązań telefonii IP w porównaniu do starszego H.323. Zgodność ze standardem SIP jest ważna, gdyż uniezależnia użytkownika od rozwiązań jednego producenta. Ułatwia to rozbudowę systemu o dodatkowe wyposażenie innego producenta, stosowanie dowolnych telefonów SIP oraz umożliwia korzystanie z popularnego oprogramowania, dedykowanego dla segmentu VoIP - softphone, narzędzi do zarządzania, bilingu itd.

Testowane centrale IP to Avaya Communication Manager 3.0 i Communications Server, Siemens HiPath 8000 Real-Time IP System oraz Zultys MX250. Zastosowanie SIP uprościło użytkowanie, implementację i konfigurację w odniesieniu do poprzednich standardów VoIP.

Opisywane centrale obsługują różnorakie urządzenia końcowe SIP, ale nie gwarantują współdziałania z wyposażeniem PBX, dostarczonym przez odmiennych producentów. Przyjdzie jeszcze trochę poczekać, zanim, zgodnie z założeniami standardu SIP, wszystkie urządzenia VoIP będą mogły ze sobą współpracować.

Wszystkie testowane centrale poprawnie współdziałają z dowolnymi telefonami SIP, zapewniając sprawne zestawianie połączeń i dobrą jakość dźwięku - czyli to, czego oczekuje się od systemu telefonicznego.

<hr size=1 noshade>

Centrale VoIP oparte na SIP
Brama medialna G700 z serwerem mediów S8300 firmy Avaya. Dwuczęściowy SIP PBX Avaya przeznaczony jest dla większych firm i zawiera dwa serwery Linux. Communication Manager umożliwia zestawianie połączeń do i pomiędzy dowolnymi telefonami cyfrowymi oraz POTS. Rozwiązanie Avaya zgodne jest ze standardem SIP.

<hr size=1 noshade>

Telefonia SIP od Avaya

Centrala PBX tej firmy składa się faktycznie z dwóch produktów: Avaya CM (Communication Manager) 3.0 - zapewniającego podstawową kontrolę połączeń, oraz Avaya CCS (Converged Communications Server) - udostępniającego dodatkowe możliwości (np. Instant Messaging) i pełniącego rolę proxy SIP. CCS może współpracować również z opcjonalną, funkcjonującą na oddzielnym serwerze aplikacją Avaya Meeting Exchange, przeznaczoną do obsługi dużych konferencji. Razem produkty te tworzą w pełni funkcjonalną centralę SIP PBX.

Testowany Communication Manager zainstalowany był fabrycznie na Avaya S8300 Media Server, jednopłytowej maszynie linuksowej typu blade, podłączonej do bramy G700 Media Gateway. Brama ta umożliwia CM współdziałanie z szeroką gamą telefonów IP, telefonów programowych, a także z tradycyjnymi telefonami POTS.

Serwer CM komunikuje się z CCS za pomocą SIP. Gdy CCS odbierze żądanie nawiązania połączenia (użytkownik wybrał numer), akceptuje to zgłoszenie i przekazuje je dalej do CM. CM zestawia marszrutę dla tego połączenia do docelowego telefonu SIP w sieci, innej centrali PBX lub tradycyjnej sieci PSTN. Oferuje on również funkcje dostępne w tradycyjnej telefonii, jak chociażby plan numeracyjny czy poczta głosowa. Odpowiedzialny jest za zestawianie połączeń głosowych, kontrolę bramy i trunking (agregowanie łączy) oraz zarządzanie zasobami.

Aby wspierać różne rodzaje systemów telefonicznych, produkt Avaya musi obsługiwać funkcje niedostępne obecnie w standardzie SIP. Wykorzystuje on w tym celu drugi kanał SIP. Gdy jakiekolwiek z dodatkowych rozszerzeń zostanie dołączone do standardu, może ono być wówczas bez problemu przeniesione do zestawu funkcji podstawowych.

Obydwie aplikacje Avaya muszą być niestety instalowane na oddzielnych platformach sprzętowych, co skutkuje większymi kosztami i dodatkową zajętością miejsca w szafie. Zainstalowanie CM na wydajniejszym urządzeniu umożliwia obsługę większej ilości połączeń.

Opisywana centrala działa poprawnie z wszelkiego rodzaju telefonami, również programowymi od Avaya, Cisco, Polycom, Snom i innymi mniej znanymi markami.

Jedyną rzeczą, jaka może sprawiać problemy, jest korzystanie z telefonów znajdujących się za serwerem translacji adresów IP NAT. Nie udało się rozwiązać tej kwestii za pomocą interfejsu zarządzania CM i CCS opartego na http.

W najbliższym czasie do Communication Manager ma zostać dodana funkcja przekierowywania połączenia na telefony komórkowe w przypadku nieodebrania telefonu stacjonarnego. Umożliwi to dostęp do telefonów danego użytkownika za pomocą pojedynczego numeru.

Podsumowując, można stwierdzić, że inżynierowie Avaya rozumieją potrzeby telefonii IP dużych organizacji. Ponieważ brama medialna współpracuje poprawnie z tradycyjnymi systemami PBX, możliwa jest stopniowa migracja w kierunku telefonii SIP, przy równoległym korzystaniu z obecnego systemu telefonicznego.

Siemens HiPath 8000 Real-Time IP System

Centrala ta instalowana jest na platformach IBM xSeries z systemem Suse Linux. Przeznaczona jest na rynek większych przedsiębiorstw. Sama centrala HiPath nie oferuje zaawansowanych usług, takich jak poczta głosowa czy duże połączenia konferencyjne. W tym celu integruje się z nią serwer IP Unity - zajmujący dodatkowe miejsce w szafie. IP Unity wzbogaca HiPath o zaawansowane funkcje, jak multimedialne konferencje internetowe czy unified messaging.

W teście to HiPath 8000 najlepiej realizował zadania stawiane przez aktualny standard SIP, być może dlatego, że testowana wersja została wypuszczona niedługo przed testem. Działał poprawnie i to już za pierwszym razem z m.in. bramą medialną Versatel 1500L, firewallem Ingate 1600. W przeciwieństwie do centrali Avaya nie miał żadnych problemów przy połączeniach poprzez serwer NAT. Proces instalacji i konfiguracji przebiegł błyskawicznie.

Jednak nie wszystkie funkcje działały poprawnie. Spowodowane jest to zapewne świeżym wydaniem obecnej wersji systemu. Nie można jeszcze np. przeprowadzać backupu "na gorąco", zapewniającego redundancję w czasie rzeczywistym serwera HiPath, jak i IP Unity. Testowana brama medialna Siemensa oferuje na razie jedynie podstawowe usługi, takie jak połączenia T1/E1 i POTS. Ponieważ HiPath współpracuje doskonale z zaawansowanymi bramami medialnymi innych producentów, to za ich pomocą można świadczyć zaawansowane usługi.

<hr size=1 noshade>

Centrale VoIP oparte na SIP
Interfejs aplikacji OpenScape ułatwiającej komunikację w firmie. Umożliwia śledzenie dostępności użytkowników, przesyłanie im komunikatów w różnych postaciach oraz zestawianie połączeń konferencyjnych. Siemens HiPath 8000 oparty jest na oprogramowaniu HiQ 8000 i zwiera dodatkowy serwer IP Unity, tworząc wspólnie funkcjonalny serwer telefoniczny i softswitch, mogący obsłużyć sporą liczbę połączeń. A wszystko to przy jednoczesnej prostocie użytkowania i zarządzania.

<hr size=1 noshade>

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200